Niedawno znowelizowano ustawę o drogach publicznych i wprowadzono niewielką (ale istotną) zmianę w prawie budowlanym. Do katalogu obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia znajdującym się w art. 29 prawa budowlanego dodano nową pozycję.
Z formalności budowlanych (zarówno z pozwolenia jak i zgłoszenia) zwolniona jest budowa
„urządzeń instalowanych w pasie drogowym dróg publicznych, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia:
a) służących do zarządzania drogami, w tym do wdrażania inteligentnych systemów transportowych,
b) służących do zarządzania ruchem drogowym, w tym urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
c) o których mowa w art. 13o ust. 1 i art. 20g ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2222 oraz z 2018 r. poz. 12)”.
W powyższych artykułach wymieniono:
- w art. 13o ust. 1: „stacjonarne i przenośne urządzenia służące do poboru lub kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej oraz poboru opłaty za przejazd autostradą, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia”;
- w art. 20g ust. 1: „stacjonarne i przenośne urządzenia służące do obserwacji i rejestracji obrazu zdarzeń na drogach, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia”.
Kiedy wprowadzono zmiany
Zmiany weszły w życie 4.01.2018 r. i zostały wprowadzone ustawą z dnia 8.12.2017 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 12). Artykułem 2 ww. ustawy zmieniono prawo budowlane dodając do art. 29 ust. 1 punkt 11c.
W związku z tym, że punkt 11c w ustępie 1 artykułu 29 nie został wymieniony w art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego wskazującym, które z obiektów i robót wymienionych w art. 29 wymagają zgłoszenia, przedmiotowe roboty nie wymagają również zgłoszenia.
Jednak zwolnienie z pozwolenia i zgłoszenia nie powoduje, że urządzenia takie można dowolnie instalować, ponieważ znowelizowana ustawa o drogach publicznych wprowadza szczegółowe wytyczne w tym zakresie.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?
ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁYJeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:
-
Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów129 zł – 949 zł
-
Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane. Wydanie 2 + GRATIS – PDF89 zł
-
Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2, rozszerzone + GRATIS – PDF97 zł
Zostaw Komentarz