Zmiany w prawie budowlanym 2018 – budowa urządzeń w pasie drogowym dróg publicznych bez pozwolenia

with Brak komentarzy

Zmiany w prawie budowlanym 2018Niedawno znowelizowano ustawę o drogach publicznych i wprowadzono niewielką (ale istotną) zmianę w prawie budowlanym. Do katalogu obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia znajdującym się w art. 29 prawa budowlanego dodano nową pozycję.

 

Z formalności budowlanych (zarówno z pozwolenia jak i zgłoszenia) zwolniona jest budowa
„urządzeń instalowanych w pasie drogowym dróg publicznych, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia:
a) służących do zarządzania drogami, w tym do wdrażania inteligentnych systemów transportowych,
b) służących do zarządzania ruchem drogowym, w tym urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
c) o których mowa w art. 13o ust. 1 i art. 20g ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2222 oraz z 2018 r. poz. 12)”.

W powyższych artykułach wymieniono:

  • w art. 13o ust. 1: „stacjonarne i przenośne urządzenia służące do poboru lub kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej oraz poboru opłaty za przejazd autostradą, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia”;
  • w art. 20g ust. 1: „stacjonarne i przenośne urządzenia służące do obserwacji i rejestracji obrazu zdarzeń na drogach, wraz z fundamentami, konstrukcjami wsporczymi oraz przynależnymi elementami wyposażenia”.

 

Kiedy wprowadzono zmiany

Zmiany weszły w życie 4.01.2018 r. i zostały wprowadzone ustawą z dnia 8.12.2017 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 12). Artykułem 2 ww. ustawy zmieniono prawo budowlane dodając do art. 29 ust. 1 punkt 11c.

W związku z tym, że punkt 11c w ustępie 1 artykułu 29 nie został wymieniony w art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego wskazującym, które z obiektów i robót wymienionych w art. 29 wymagają zgłoszenia, przedmiotowe roboty nie wymagają również zgłoszenia.

Jednak zwolnienie z pozwolenia i zgłoszenia nie powoduje, że urządzenia takie można dowolnie instalować, ponieważ znowelizowana ustawa o drogach publicznych wprowadza szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.