Czy można ocieplić wybudowany na zgłoszenie budynek o powierzchni 35 m² znajdujący się 3 m od granicy?

Docieplenie budynków o powierzchni do 35 m² budowanych na zgłoszenie i położonych 3 m od granicyOstatnio jeden z czytelników, Pan Tomasz, przysłał nam mailem pytanie: „Czy mogę ocieplić budynek gospodarczy o powierzchni 35 m² wybudowany na zgłoszenie i znajdujący się 3 m od granicy?” Jako że podobne pytania pojawiały się również w komentarzach, postanowiliśmy na nie odpowiedzieć w formie wpisu.

 

Pan Tomasz w mailu przedstawił następujące wątpliwości. Po ociepleniu:

  • budynek znajdzie się bliżej niż 3 m od granicy, a w tym przypadku minimalna odległość wynosi właśnie 3 m,
  • powierzchnia zabudowy budynku wyniesie więcej niż 35 m², a na zgłoszenie można budować budynki o powierzchni do 35 m².


Odpowiedź na pytanie Pana Tomasza brzmi: tak – można docieplić tak wybudowany budynek. Niżej wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

Zajmiemy się osobno każdą z powyższych wątpliwości.

 

Po ociepleniu budynek znajdzie się bliżej niż 3 m od granicy

Pierwszą wątpliwość pomaga nam rozwiać § 9 ust. 3 i 4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepis ten mówi o tym, że w przypadku istniejących budynków wskazane w rozporządzeniu odległości budynków od granicy działki możemy mierzyć bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków czy okładzin zewnętrznych. Dopuszczenie to nie dotyczy jedynie ściany zlokalizowanej bezpośrednio przy granicy działki.

Budynek Pana Tomasza znajduje się 3 m od granicy, a więc – zgodnie z powyższym przepisem – może go docieplić.

 

Poniżej pełne brzmienie wspomnianych przepisów.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422, zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2285)

§ 9 ust. 3 i 4:
„3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki”.

 

Po ociepleniu powierzchnia zabudowy wyniesie więcej niż 35 m²

Pan Tomasz wybudował przedmiotowy budynek na podstawie zgłoszenia. Skorzystał tutaj z możliwości, którą daje art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 maksymalna powierzchnia zabudowy budynku gospodarczego budowanego na zgłoszenie może wynieść 35 m². W związku z tym organ przyjmujący zgłoszenie sprawdza, czy warunek ten jest spełniony i bierze pod uwagę wszystkie warstwy ściany, czyli również ocieplenie jeśli wskazano je w zgłoszeniu, ponieważ wszystkie warstwy są wliczane do powierzchni zabudowy. Jednak mowa jest tutaj o zgłoszeniu budowy.

Natomiast, jeśli inwestor chce ocieplić już istniejący budynek, korzysta z innych przepisów – z art. 29 ust. 2 pkt 4 i art. 30 ust. 1 pkt 2c prawa budowlanego. Zgodnie z tymi przepisami budynek o wysokości do 12 m możemy docieplić bez pozwolenia i bez zgłoszenia, a budynek o wysokości 12-25 m docieplamy po dokonaniu zgłoszenia. Powyższe przepisy – poza maksymalną wysokością – nie wprowadzają żadnych dodatkowych warunków, które musimy spełnić. W związku z tym nie ma znaczenia to, że przedmiotowy budynek wybudowaliśmy na podstawie zgłoszenia i że po dociepleniu jego powierzchnia zabudowy wyniesie więcej niż 35 m².

 

Poniżej pełne brzmienie przepisu.

Ustawa z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1529 oraz z 2018 r. poz. 12)
Art. 29 ust. 2 pkt 4:
„Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
4) dociepleniu budynków o wysokości do 25 m”.

Art. 30 ust. 1 pkt 2c:
„Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4:
2c) docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m”.

Komentarze

  1. Tomek fan
    | Odpowiedz

    To moje pytanie brzmi : bez zgłaszania i pozwoleń buduję wiatę – przepisowo 7 m od okien i 3 od granicy i tak np. po 6 miesiącach decyduje się i zgłaszam przebudowę wiaty na garaż – i pytanie czy jest to robota na zgłoszenie czy warunki zabudowy i pozwolenie na budowę – zaznaczam wiata max. dopuszczalny rozmiar przez ustawę. Wszystkie inne warunki będą spełnione – czyli wentylacja, prąd itd.

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      No to zadał Pan pytanie… – na pozór łatwe, ale odpowiedź będzie skomplikowana. W tekście na temat zmiany sposobu użytkowania przeczyta Pan, że powinno wystarczyć zgłoszenie przebudowy wraz ze zmianą sposobu użytkowania. Jednak będzie tak pod warunkiem, że zapewni Pan oświetlenie bez budowy wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej (warunki techniczne wymagają elektrycznej instalacji oświetleniowej). W tym przypadku problem jest właśnie z instalacjami wewnętrznymi – budowa tylko tych wewnątrz użytkowanego budynku nie wymaga formalności (proszę zajrzeć do podlinkowanego tekstu). Póki nie ma garażu – nie ma budynku, a więc budowa instalacji wymaga pozwolenia na budowę. Ale – skoro możemy na zgłoszenie wybudować garaż o powierzchni do 35 m2 to raczej z instalacjami wewnętrznymi. Idąc tym tokiem rozumowania – jeśli wiata miałaby do 35 m2 – zgłoszenie, powyżej 35 m2 – pozwolenie jeśli trzeba byłoby wybudować wewnętrzną instalację elektryczną. Jeśli natomiast oświetlenie w garażu można byłoby zapewnić np. poprzez rozbudowę instalacji z pobliskiego domu i organ nie czytałby dosłownie przepisów i uwzględniał trochę absurdalną opinię GUNB, że instalacje wewnątrz budynku to również te na zewnątrz – wtedy wystarczyłoby zgłoszenie nawet przy wiacie do 50 m2.

Prześlij komentarz