„Katastrofy budowlane”, J. Szer

with Brak komentarzy

„Katastrofy budowlane” to pozycja Wydawnictwa Naukowego PWN, która ukazała się 2 miesiące temu. Książkę napisał Jacek Szer – inżynier budownictwa z uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, dr nauk technicznych, pracownik organów nadzoru budowlanego.

 

Książka zawiera 11 rozdziałów. Co w nich znajdujemy?

 

W pierwszym rozdziale autor opisuje przepisy regulujące kwestie związane z katastrofami budowlanymi. Mamy tu definicję katastrofy, informacje o obowiązkach, jakie spoczywają na uczestnikach procesu budowlanego w przypadku wystąpienia katastrofy oraz o postępowaniu, jakie jest wtedy prowadzone.

Rozdział drugi zawiera opis baz z informacjami o katastrofach budowlanych i uszkodzeniach obiektów budowlanych (kto prowadzi takie rejestry i jakie dane się w nich znajdują).

Kolejne rozdziały to przede wszystkim dane statystyczne o katastrofach budowlanych z lat 1995-2015 (gdzie, kiedy, jakie katastrofy miały miejsce, jakie były ich przyczyny i skutki), zaczerpnięte z rejestrów prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dowiadujemy się, ile katastrof wydarzyło w poszczególnych latach, ile osób zostało poszkodowanych, ile katastrof zdarzyło się podczas budowy, a ile podczas użytkowania obiektu. Mamy też podziały ze względu na przyczynę, rodzaj obiektów, rodzaj konstrukcji nośnej, czas eksploatacji, wysokość, kubaturę, właściciela, liczbę poszkodowanych.

Ponadto autor opisuje wybrane katastrofy, wskazuje, jaki budynek uległ uszkodzeniu, kiedy i gdzie wydarzyła się dana katastrofa, co ją spowodowało, ile osób zostało poszkodowanych. Mamy tu przykłady nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

Poniżej kilka zdjęć zawartości książki.

Recenzja książki "Katastrofy budowlane"

 

 

 

 

 

 


Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.