„Katastrofy budowlane”, J. Szer

„Katastrofy budowlane” to pozycja Wydawnictwa Naukowego PWN, która ukazała się 2 miesiące temu. Książkę napisał Jacek Szer – inżynier budownictwa z uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, dr nauk technicznych, pracownik organów nadzoru budowlanego.

 

Książka zawiera 11 rozdziałów. Co w nich znajdujemy?

 

W pierwszym rozdziale autor opisuje przepisy regulujące kwestie związane z katastrofami budowlanymi. Mamy tu definicję katastrofy, informacje o obowiązkach, jakie spoczywają na uczestnikach procesu budowlanego w przypadku wystąpienia katastrofy oraz o postępowaniu, jakie jest wtedy prowadzone.

Rozdział drugi zawiera opis baz z informacjami o katastrofach budowlanych i uszkodzeniach obiektów budowlanych (kto prowadzi takie rejestry i jakie dane się w nich znajdują).

Kolejne rozdziały to przede wszystkim dane statystyczne o katastrofach budowlanych z lat 1995-2015 (gdzie, kiedy, jakie katastrofy miały miejsce, jakie były ich przyczyny i skutki), zaczerpnięte z rejestrów prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dowiadujemy się, ile katastrof wydarzyło w poszczególnych latach, ile osób zostało poszkodowanych, ile katastrof zdarzyło się podczas budowy, a ile podczas użytkowania obiektu. Mamy też podziały ze względu na przyczynę, rodzaj obiektów, rodzaj konstrukcji nośnej, czas eksploatacji, wysokość, kubaturę, właściciela, liczbę poszkodowanych.

Ponadto autor opisuje wybrane katastrofy, wskazuje, jaki budynek uległ uszkodzeniu, kiedy i gdzie wydarzyła się dana katastrofa, co ją spowodowało, ile osób zostało poszkodowanych. Mamy tu przykłady nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

Poniżej kilka zdjęć zawartości książki.

Recenzja książki "Katastrofy budowlane"

 

 

 

 

 

 

Prześlij komentarz

Poradnik „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady” w niższej cenie jeszcze tylko do końca czerwca. ZOBACZ