Nowe warunki techniczne – wiata garażowa 7 m od domu, a las bezpośrednio przy nim

Odległość wiaty garażowejNiedawno znowelizowane warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadziły kilka ułatwień dla inwestorów, ale zdaje się, że o niektórych kwestiach ustawodawca zapomniał.

 

Nowe warunki techniczne mniej rygorystycznie podeszły do lokalizacji budynków w pobliżu lasu, zezwalając wprost na budowę niektórych z nich bezpośrednio przy lesie. Wprowadzono całkiem nowy przepis – § 271 ust. 8a (szerzej ten temat omawiamy w artykule o odległości budynku od lasu). Rozwiązanie takie – choć korzystne dla inwestorów – jest wątpliwe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w przypadku pożaru.

 

Drugim ułatwieniem jest możliwość budowy miejsc postojowych bezpośrednio przy domu. Nowe warunki techniczne (§ 19 ust. 5) pozwalają na zbliżenie do okien budynków jednorodzinnych parkingów składających się z nie więcej niż 2 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Wcześniej trzeba było zachowywać odległość co najmniej 7 m nawet, gdy lokalizowało się stanowisko postojowe przy własnym domu. Taka zmiana jest zatem bardzo korzystną zmianą. Niestety dotyczy ona jedynie parkingów niezadaszonych. Co to oznacza w praktyce?

 

Jeśli chcemy wybudować wiatę garażową, musimy ją odsunąć na odpowiednią odległość od okien salonu czy sypialni własnego domu. Dlaczego? Zgodnie z § 19 ust. 2 „stanowiska postojowe, w tym również zadaszone” powinniśmy lokalizować w odległości co najmniej 7 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynkach mieszkalnych. Wiata garażowa jest niczym innym jak zadaszonym stanowiskiem postojowym, wobec tego trzeba zachować odległość wymaganą przez przepis. Wątpliwości może jedynie budzić tutaj sposób mierzenia tej odległości – czy powinniśmy ją mierzyć od stanowiska postojowego czy też od zadaszenia, chociaż wydaje się, że raczej od stanowiska.

 

Zastanawiające jest, dlaczego ustawodawca zezwolił jedynie na zbliżenie do okien niezadaszonych stanowisk postojowych. Przecież przepis wyraźnie dotyczy stanowisk zlokalizowanych przy danym budynku, więc i tak nie można się zbliżyć do okna budynku sąsiada. Dlaczego bezpośrednio przy własnym oknie nie można zlokalizować zadaszonego stanowiska postojowego?

 

Ta zmiana wydaje się być absurdalną, jeśli porównamy ją ze zmianą zezwalającą na budowę domu praktycznie w lesie.

A Ty – co o tym myślisz?


Potrzebujesz więcej informacji? Znajdziesz je w poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”. Dowiesz się z niego, w jakiej odległości od granicy działki lokalizować różne obiekty budowlane oraz jaką odległość zachowywać między nimi, by spełnić wymagania nowych warunków technicznych.


 

  1. bogusia
    | Odpowiedz

    Zadaszone stanowiska postojowe mają najczęściej drewnianą konstrukcję, a dach z desek pokrytych papą. W przypadku pożaru auta zaparkowanego pod zadaszeniem ( np. samozapłon samochodu ), ogień może objąć wiatę i w przypadku bliskiej lokalizacji obok budynku mieszkalnego, mógłby przenieść się na dom i zagrozić życiu jego mieszkańców.

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      Dziękuję za komentarz i podzielenie się opinią :)

    • Zbyszek
      |

      Ale pożar we własnym garażu usytuowanym w domu już nie?
      Bzdurne przepisy, potem się dziwią że ludzie mają je gdzieś i robią inaczej.
      Kolejne buble made in sejm

  2. Tomasz
    | Odpowiedz

    Czy aneks kuchenny (oddzielony od salonu otworem w ścianie) jest miejscem na stały pobyt ludzi?

  3. tomek fan
    | Odpowiedz

    5. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku.

    i

    6. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, nie jest wymagane w przypadku niezadaszonych parkingów składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie zagrodowej, jeżeli stykają się one z niezadaszonymi parkingami dla samochodów
    osobowych na sąsiedniej działce.

    W świetle tych przepisów można wybudować nawet 4 miejsca postojowe w odpowiedniej konfiguracji, dwa miejsce pod własnymi oknami i dwa np w komitywie z sąsiadem :) także warto żyć dobrze z sąsiadem

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      :)

    • Tomek fan
      |

      Tylko co oznacza wg. ministerstwa “stykają się”? Czy np. 0.5 m szpaleru tuj po stronie mojej i sąsiada wykluczać będzie taki stan rzeczy?

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      Trzeba tutaj wziąć pod uwagę słownikowe znaczenie tego słowa. Żeby można było skorzystać z tego przepisu, miejsca postojowe muszą znaleźć się bezpośrednio przy granicy. Jeśli są między nimi tuje, trawnik, czy cokolwiek innego – już się nie stykają.

    • Tomek fan
      |

      I to jest tak jak technika miesza się z humanistyką ;) coś co powinno być policzalne i wykazywane w formie technicznej jest rozbijane na atomy pod względem zapisów gramatyki i znaczenia słownikowego.

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      No niestety :)

  4. Ania
    | Odpowiedz

    Wiatę można postawić tuż przy budynku jednorodzinnym- wystarczy, aby okna, które zlokalizowane są w odległość do 7 m od wiaty były oknami do pomieszczeń nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli mogą to być okna do pomieszczeń technicznych, gospodarczych, okna w korytarzu czy kuchni itp. Wszystko zależy od odpowiedniej aranżacji wnętrza.

Prześlij komentarz