Umowa o prace projektowe – na te 6 rzeczy zwróć uwagę, zanim ją podpiszesz

with 1 komentarz

Umowa o prace projektoweInwestorzy, a szczególnie ci będący podmiotami publicznymi, zazwyczaj mają swoje wzory umów o prace projektowe i nie są skłonni do negocjacji warunków umowy. Często nie ze złej woli, a z wygody i po części może też dlatego, że nie zdają sobie sprawy z konsekwencji pewnych zapisów. Warto negocjować warunki umowy, gdy są dla Ciebie niekorzystne. A wiele jest takich postanowień, na które nie powinieneś się godzić, bo może się okazać, że długo nie otrzymasz zapłaty za swoją pracę, jeśli trafisz na niechętnego do współpracy inwestora. Zobacz, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o prace projektowe.


W umowach o prace projektowe warto unikać zapisów, które uzależniają wypłatę wynagrodzenia czy wywiązanie się z warunków umowy od okoliczności, na które nie masz żadnego wpływu. Zobaczmy, jakie to mogą być sytuacje.

 

1. (Nie)ostateczna decyzja

Gdy inwestor daje Ci pełnomocnictwo do załatwienia formalności w jego imieniu, a wypłata wynagrodzenia ma nastąpić po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, możesz długo nie wywiązać się ze zobowiązania. W dodatku nie ze swojej winy. Gdy będziesz miał pecha i stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę staną się osoby, które nie zgadzają się na nic i odwołują od każdej decyzji, możesz długo czekać na ostateczną decyzję. Dlatego jeśli masz uzyskać pozwolenie na budowę, niech to będzie po prostu „decyzja o pozwoleniu na budowę”, a nie „ostateczna decyzja”. Bo na to czy i kiedy uzyskana decyzja stanie się ostateczna, nie masz żadnego wpływu.

 

2. Nadzory autorskie

Jeśli zobowiązujesz się do sprawowania nadzoru autorskiego, przypilnuj, by w umowie przede wszystkim wpisać, jak często masz pojawiać się na budowie. Gdy w umowie znajduje się dosyć ogólny zapis dotyczący zapewnienia nadzoru autorskiego, może się okazać, że inwestor zechce, byś był tam codziennie. Tymczasem w praktyce wiele problemów da się rozwiązać zdalnie, bez wizyty na budowie.

 

3. Uzyskanie pozwolenia

Unikaj sytuacji, w której wynagrodzenie otrzymasz po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a wniosek o pozwolenie składa inwestor. Wielu inwestorów nie chce dać pełnomocnictwa do załatwienia formalności w ich imieniu, ale w umowie wpisują, że rozliczą się dopiero po uzyskaniu pozwolenia. Gdy inwestor będzie zwlekał ze złożeniem wniosku, Ty będziesz długo czekał na wynagrodzenie.

 

4. Zgody na wejście w teren

Gdy zobowiązujesz się do uzyskania zgód na wejście w teren, przypilnuj, by w umowie znalazło się zastrzeżenie zwalniające Cię ze zobowiązania, gdy uzyskanie zgody będzie niemożliwe z przyczyn niezależnych od Ciebie. Warto o to zadbać szczególnie przy obiektach liniowych. Im więcej zgód będziesz musiał uzyskać, tym większe prawdopodobieństwo, że:

  • trafisz na osoby, które nie dadzą Ci zgody,
  • nie będziesz mógł dotrzeć do właściciela, bo dane w ewidencji są nieaktualne, bo jest za granicą, bo nie żyje, a postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone.

Brak zgód może doprowadzić do tego, że będziesz musiał uzyskać decyzję ograniczającą sposób korzystania z nieruchomości, a to procedura długa i skomplikowana.

 

5. 2 pozwolenia – 1 inwestycja

Ta sytuacja również zazwyczaj dotyczy obiektów liniowych. Przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na to, jaki jest zakres inwestycji – jak długą sieć musisz zaprojektować i przez czyje działki przechodzisz. Może się okazać, że zamiast jednego pozwolenia na budowę, będziesz musiał uzyskać 2 różne – u starosty lub prezydenta i u wojewody. Wtedy masz dwa razy więcej pracy, bo musisz przygotować 2 projekty zamiast 1 i uzyskać 2 decyzje o pozwoleniu na budowę. W innym naszym artykule sprawdzisz, kiedy wojewoda jest organem pierwszej instancji.

 


Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

6. Dodatkowe uzgodnienia i decyzje

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź również, czy oprócz pozwolenia na budowę, będziesz musiał uzyskać dodatkowe decyzje czy uzgodnienia, np. decyzja środowiskowa, pozwolenie konserwatorskie czy wodnoprawne. Uwzględnij to w wycenie swojej pracy.

 

Slajdy podsumowujące artykuł:


Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Anonim
    | Odpowiedz

    napiszcie jeszcze o przyłączach, bo te często uniemożliwiają zapłate za projekt..

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.