O zmianach w prawie budowlanym

with 2 komentarze

Zmiany w prawie budowlanym 2018 r.Niedawno w jednym z newsletterów otrzymałam propozycję pobrania za darmo komentarza do nowego prawa budowlanego. Hmm… – pomyślałam – co to jest? Przecież ostatnia duża nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie ponad 1,5 roku temu – 1 stycznia 2017 r. W tym roku wprowadzono jedynie kilka drobnych zmian. Ale dają za darmo, to biorę ;). Kliknęłam „pobierz”.

 

E-booka nie pobrałam, bo dotyczył ustawy inwestycyjnej, a poza tym chcieli za dużo danych (brakowało chyba tylko numeru buta ;)). A tak przy okazji – my dajemy darmowe materiały tylko w zamian za adres e-mail. A i tak możesz się wypisać w każdej chwili – nawet zaraz po pobraniu materiałów. Ale nie rób tego. Lubię do Ciebie pisać. Poza tym – nie warto się wypisywać :). Co jakiś czas do materiałów coś dorzucamy, dajemy kody rabatowe na nasze produkty, informujemy o nowych artykułach na blogu. Do tego nie wysyłamy spamu ani nie przekazujemy nikomu otrzymanych adresów e-mail. Same korzyści – zero ryzyka ;).

 

Wróćmy do tematu. Ze strony WWW, na którą zostałam przekierowana, dowiedziałam się, że publikacja dotyczy projektu tzw. ustawy inwestycyjnej. Pisaliśmy o niej na blogu w zeszłym roku kilka razy, bo zmiany miały wejść w życie jeszcze w 2017 r. Dlatego pomyślałam sobie, że może chciałbyś wiedzieć, co się z dzieje zarówno z ustawą inwestycyjną, jak i z Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.

 

Ustawa inwestycyjna – czy wejdzie w życie?

Otóż – z ustawą inwestycyjną już od pół roku nie dzieje się nic, dlatego póki co nie informujemy o zmianach, które ma ona wprowadzić. Ustawa jest po konsultacjach publicznych i opiniowaniu. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ostatnia wzmianka z prac nad ustawą pochodzi z 20 grudnia 2017 r. Wynika z niej, że Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji rozpatrzył projekt ustawy i przyjął go 13 grudnia 2017 r.

 

Kodeks urbanistyczno-budowlany – czy czekają nas zmiany?

Prace nad kodeksem są na jeszcze wcześniejszym etapie. Ostatnia wzmianka o kodeksie na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pochodzi z 30 września 2016 r. Wynika z niej, że projekt kodeksu skierowano do konsultacji publicznych. I tyle – nic więcej się nie dowiadujemy.

 

Reforma procesu budowlanego – czy wszystko zacznie się od nowa?

Być może słyszałeś – niedawno niektóre media informowały, że powołano nowy zespół doradczy mający pomóc ministerstwu przygotować reformę procesu inwestycyjno-budowlanego. Prawdę powiedziawszy nie wiem, który to już zespół i czym tak naprawdę ma się zajmować (czy kodeksem, czy ustawą, a może ani jednym ani drugim), ale wygląda na to, że nowe przepisy jeszcze długo nie wejdą w życie. Nowy zespół to być może nowe założenia i nowe zmiany. Zobaczymy.

No cóż – wygląda na to, że na razie możemy spać spokojnie, bo żadne duże zmiany w 2018 r. jeszcze nas nie czekają. Chociaż znając tempo prac obecnego rządu – możemy któregoś dnia obudzić się i dowiedzieć, że zmiany już weszły w życie.

 

A tak przy okazji – 22 czerwca opublikowano w Dzienniku Ustaw tekst jednolity prawa budowlanego. Znajdziesz go tutaj.

 

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Komentarze

 1. tw
  | Odpowiedz

  Ustawa inwestycyjna już chyba na 100 % nie wejdzie w życie, natomiast szybko wejdzie ustawa mieszkaniowa ;), a co do tzw.”kub” to prace mają się toczyć aczkolwiek pewnie może ruszą po wyborach samorządowych – jedyna zmiana jaka ma nastąpić to że nikt nie będzie ganiać za zmiany w pzt, ale czas pokaże.

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Te zmiany dot. pzt to by się przydały.

Prześlij komentarz

Poradnik „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady” ZOBACZ