Budowa domu w odległości 1,5 m od granicy a decyzja o warunkach zabudowy

with Jeden komentarz

Budowa domu 1,5 m od granicyDzisiejszy artykuł jest odpowiedzią na pytanie jednego z czytelników: czy można wybudować dom jednorodzinny w odległości 1,5 m od granicy, gdy WZ-ka na to pozwala?

 

Sytuując budynek w określonej odległości od granicy działki, musimy mieć na uwadze nie tylko wymagania decyzji o warunkach zabudowy (czyli tzw. WZ-ki), ale również rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ustawy o drogach publicznych.

 

Jeśli chodzi o wspomniane rozporządzenie, wymagania dotyczące lokalizacji budynków znajdują się w § 12. Jeszcze przed 1.1.2018 r. § 12 ust. 2 dopuszczał sytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy, jeśli wynikało to z planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Od 1.1.2018 r. przepis ten pozwala na taką lokalizację tylko, gdy plan miejscowy przewiduje taką możliwość (ustawodawca usunął z tego przepisu decyzję o warunkach zabudowy). Jednak, jeśli WZ-ka została wydana przed 1.1.2018 r., przepis ten – na wniosek inwestora – można stosować w brzmieniu sprzed nowelizacji jeszcze do 31.12.2019 r. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Nowe warunki techniczne od 1.1.2018 r. – kiedy je stosować”.

 

Oprócz wspomnianego § 12 ust. 2, w rozporządzeniu mamy jeszcze jeden przepis pozwalający na budowę domu w odległości 1,5 m od granicy. Chodzi o § 12 ust. 4, zgodnie z którym taka lokalizacja jest możliwa w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej na działkach o szerokości do 16 m.

 

Tylko te dwa ww. przepisy pozwalają na budowę domu w odległości 1,5 m od granicy. Możemy je zastosować, gdy spełnimy dodatkowe wymagania warunków technicznych, związane m.in. z bezpieczeństwem pożarowym i odległością pomiędzy budynkami, odległością budynku od lasu, zapewnieniem naturalnego oświetlenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

 

Omówione przepisy (tj. § 12 ust. 2 i 4 warunków technicznych) nie mają zastosowania, gdy sąsiednia działka jest działką drogową. Wtedy bierzemy pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy, w której powinny znaleźć się wymagania dotyczące lokalizacji budynku względem drogi. Oprócz tego, gdy dom jest położony przy drodze publicznej, dodatkowo obowiązuje nas ustawa o drogach publicznych. Wymagania tej ustawy określające odległości obiektów od dróg publicznych, znajdziesz w artykule „Odległość budynku od drogi”.

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z sytuowaniem różnych obiektów na działce, znajdziesz je w naszym poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce” opisującym wymagania warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

 

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Kinga
    | Odpowiedz

    Jak wygląda sprawa w przypadku budynku gospodarczego ? Czy możliwe jest zlokalizowanie budynku gospodarczego 1,5 m od granicy na podstawie § 12 ust. 4 pkt 3, w przypadku gdy decyzja została wydana po 1.1.2018 r. ?

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.