Budowa balkonu – czy potrzebne jest pozwolenie

with 6 komentarzy

budowa balkonu„Chcę dobudować do domu drewnianego balkon o wymiarach 3 na 2 metry, na wysokości 2,5 m. To na zgłoszenie, czy muszę mieć pozwolenie?” – takie pytanie otrzymaliśmy kiedyś od jednego z czytelników. Sprawdźmy, jakich formalności wymaga budowa balkonu przy istniejącym budynku.

 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zastanowić się, do jakich robót zakwalifikować budowę balkonu. Czy będzie to rozbudowa budynku, czy jego przebudowa? A może ani jedno, ani drugie?

 

Do jakich robót zakwalifikować budowę balkonu?

Budowa balkonu na pewno nie będzie przebudową budynku, ponieważ powoduje zwiększenie jego kubatury. Zgodnie z definicją znajdującą się w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę balkonów obliczaną do wysokości balustrady.

Przyjrzyjmy się zatem rozbudowie. Definicji tego pojęcia nie znajdziemy w prawie budowlanym, ale zgodnie z orzecznictwem z rozbudową mamy do czynienia, gdy dochodzi do zmiany charakterystycznych parametrów, jak na przykład kubatura (zobacz np. wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r. o sygnaturze II OSK 2484/14). Dlatego dobudowę balkonu do budynku musimy potraktować jak rozbudowę tego budynku.

Więcej o definicjach przebudowy, rozbudowy i innych robót budowlanych, przeczytasz w podlinkowanym tekście.

 

Jakich formalności wymaga dobudowa balkonu do domu

W związku z tym, że dobudowa balkonu jest rozbudową budynku, wymaga takich samych formalności jak rozbudowa budynku (więcej informacji w podlinkowanym tekście). W przypadku domów jednorodzinnych – jest to pozwolenie na budowę lub zgłoszenie z projektem. Nie ma przy tym znaczenia, jaką konstrukcję będzie miał balkon i z czego zostanie wykonany.

 

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

 1. wt1987
  | Odpowiedz

  Ustawa mówi o kubaturze a nie kubaturze brutto, a samo rozporządzenie jasno i precyzyjnie definiuje do czego tyczy się kubatura brutto – definicja ta jest ściśle powiązana z przepisami przeciwpożarowymi. Ciekawi mnie ile czasu jeszcze upłynie zanim ktoś dopatrzy się nieścisłości w tej materii.

 2. wt1987
  | Odpowiedz

  Dodam do swojego poprzedniego wpisu taka sentencję – czy wg. Państwa gdy wymienię barierki z 1,10 cm na 1,40 cm bo tak mi się podoba to oznacza że dokonam rozbudowy budynku???? Chyba był by to totalny bezsens i zaprzeczenie stosowania przepisów prawa.

  pozdrawiam tw

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   A skąd wniosek, że definicja “kubatury brutto” jest powiązana tylko z przepisami przeciwpożarowymi?

   Rzeczywiście, w warunkach technicznych jest mowa o kubaturze brutto, a w definicji “przebudowy” – o kubaturze. Niestety przepisy są nieprecyzyjne i w prawie budowlanym nie mamy definicji samej “kubatury” ani “rozbudowy”, dlatego musimy powołać się na orzecznictwo. A zgodnie z nim – do wskazania, czym jest “kubatura”, o której mowa w definicji przebudowy, możemy posłużyć się definicją “kubatury brutto” z warunków technicznych.

   W tekście jest mowa o dobudowie balkonu do budynku, a nie zmianie wysokości balustrady. Nie popadajmy w skrajności. Niestety przepisy są, jakie są, a my musimy sobie jakoś radzić i jakoś je stosować.

   Pozdrawiam :)

 3. wt1987
  | Odpowiedz

  Jak wiemy orzecznictwo sobie a życie sobie, tam gdzie jest na korzyść urzędu tam jest ono stosowane, gdzie jest na korzyść obywatela to jest to podważane. Szkoda że tak mało ludzi chce tworzyć dobre prawo i przede wszystkim zrozumiałe dla fachowców jak i zwykłych obywateli. Mój przykład idealnie pasuje do tego że jest to przepis bzdurny i nad interpretowany. Tutaj idealnie wpasowuje się także powierzchnia zabudowy i brak spójnej w całym prawie, od geodezji przez planowanie przestrzenne po budownictwo – pomijam tu fakt już samego błędnego tłumaczenia tej normy na język polski.

 4. Arken
  | Odpowiedz

  Błędnie powiązano definicję “kubatury brutto” zamieszczoną w rozporządzeniu, ze słowem “kubatura” zaczerpniętego z ustawy. Rozporządzenie jest aktem prawnym niskiej rangi i nie może definiować słowa z Ustawy Prawo budowlane. W opisanej sytuacji nie dojdzie do zmiany “charakterystycznych parametrów technicznych” – a słowo “kubatura” należy rozumieć zgodnie z definicją języka polskiego.

Prześlij komentarz

Poradnik „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady” ZOBACZ