Budowa balkonu – czy potrzebne jest pozwolenie

with 9 komentarzy

budowa balkonu„Chcę dobudować do domu drewnianego balkon o wymiarach 3 na 2 metry, na wysokości 2,5 m. To na zgłoszenie, czy muszę mieć pozwolenie?” – takie pytanie otrzymaliśmy kiedyś od jednego z czytelników. Sprawdźmy, jakich formalności wymaga budowa balkonu przy istniejącym budynku.

 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zastanowić się, do jakich robót zakwalifikować budowę balkonu. Czy będzie to rozbudowa budynku, czy jego przebudowa? A może ani jedno, ani drugie?

 

Do jakich robót zakwalifikować budowę balkonu?

Budowa balkonu na pewno nie będzie przebudową budynku, ponieważ powoduje zwiększenie jego kubatury. Zgodnie z definicją znajdującą się w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę balkonów obliczaną do wysokości balustrady.

Przyjrzyjmy się zatem rozbudowie. Definicji tego pojęcia nie znajdziemy w prawie budowlanym, ale zgodnie z orzecznictwem z rozbudową mamy do czynienia, gdy dochodzi do zmiany charakterystycznych parametrów, jak na przykład kubatura (zobacz np. wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r. o sygnaturze II OSK 2484/14). Dlatego dobudowę balkonu do budynku musimy potraktować jak rozbudowę tego budynku.

Więcej o definicjach przebudowy, rozbudowy i innych robót budowlanych, przeczytasz w podlinkowanym tekście.

 

Jakich formalności wymaga dobudowa balkonu do domu

W związku z tym, że dobudowa balkonu jest rozbudową budynku, wymaga takich samych formalności jak rozbudowa budynku (więcej informacji w podlinkowanym tekście). W przypadku domów jednorodzinnych – jest to pozwolenie na budowę lub zgłoszenie z projektem. Nie ma przy tym znaczenia, jaką konstrukcję będzie miał balkon i z czego zostanie wykonany.

 


Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

9 Odpowiedzi

 1. wt1987
  | Odpowiedz

  Ustawa mówi o kubaturze a nie kubaturze brutto, a samo rozporządzenie jasno i precyzyjnie definiuje do czego tyczy się kubatura brutto – definicja ta jest ściśle powiązana z przepisami przeciwpożarowymi. Ciekawi mnie ile czasu jeszcze upłynie zanim ktoś dopatrzy się nieścisłości w tej materii.

 2. wt1987
  | Odpowiedz

  Dodam do swojego poprzedniego wpisu taka sentencję – czy wg. Państwa gdy wymienię barierki z 1,10 cm na 1,40 cm bo tak mi się podoba to oznacza że dokonam rozbudowy budynku???? Chyba był by to totalny bezsens i zaprzeczenie stosowania przepisów prawa.

  pozdrawiam tw

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   A skąd wniosek, że definicja „kubatury brutto” jest powiązana tylko z przepisami przeciwpożarowymi?

   Rzeczywiście, w warunkach technicznych jest mowa o kubaturze brutto, a w definicji „przebudowy” – o kubaturze. Niestety przepisy są nieprecyzyjne i w prawie budowlanym nie mamy definicji samej „kubatury” ani „rozbudowy”, dlatego musimy powołać się na orzecznictwo. A zgodnie z nim – do wskazania, czym jest „kubatura”, o której mowa w definicji przebudowy, możemy posłużyć się definicją „kubatury brutto” z warunków technicznych.

   W tekście jest mowa o dobudowie balkonu do budynku, a nie zmianie wysokości balustrady. Nie popadajmy w skrajności. Niestety przepisy są, jakie są, a my musimy sobie jakoś radzić i jakoś je stosować.

   Pozdrawiam :)

 3. wt1987
  | Odpowiedz

  Jak wiemy orzecznictwo sobie a życie sobie, tam gdzie jest na korzyść urzędu tam jest ono stosowane, gdzie jest na korzyść obywatela to jest to podważane. Szkoda że tak mało ludzi chce tworzyć dobre prawo i przede wszystkim zrozumiałe dla fachowców jak i zwykłych obywateli. Mój przykład idealnie pasuje do tego że jest to przepis bzdurny i nad interpretowany. Tutaj idealnie wpasowuje się także powierzchnia zabudowy i brak spójnej w całym prawie, od geodezji przez planowanie przestrzenne po budownictwo – pomijam tu fakt już samego błędnego tłumaczenia tej normy na język polski.

 4. Arken
  | Odpowiedz

  Błędnie powiązano definicję „kubatury brutto” zamieszczoną w rozporządzeniu, ze słowem „kubatura” zaczerpniętego z ustawy. Rozporządzenie jest aktem prawnym niskiej rangi i nie może definiować słowa z Ustawy Prawo budowlane. W opisanej sytuacji nie dojdzie do zmiany „charakterystycznych parametrów technicznych” – a słowo „kubatura” należy rozumieć zgodnie z definicją języka polskiego.

 5. Wernir
  | Odpowiedz

  Witam,
  a co w sytuacji odwrotnej? Dom stawiam na podstawie pozwolenia na budowę.
  Jestem na etapie SSO i strasznie mi przeszkadza balkon – chciałbym go usunąć przed zamontowaniem okien.
  Czy muszę wystąpić o zmianę warunków pozwolenia na budowę?
  Czy mogę ewentualnie po zakończeniu budowy przedłożyć projekt zastępczy?
  Pozdrawiam serdecznie

 6. Demol
  | Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Posiadam balkon na 1 piętrze o szerokości 1.5m, który znajduje się nad wejściem(tunelem) do budynku. Chcę przedłużyć balkon o ok.3m czyli do końca szerokości tunelu prowadzącego do wejścia (przesunięcie barierek + deski na papę). W akcie notarialnym mam zapisane że mogę korzystać z tych 3m dodatkowych szerokosci. Jakie formalności muszę dopełnić? Czy wspólnota musi wyrazić zgodę na poszerzenie pomimo zapisu w akcie notarialnym?
  Z góry dziękuję za pomoc

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.