Jedna z czytelniczek zapytała nas niedawno, czy można projekt zagospodarowania terenu sporządzić na mapie, na której geodeta odręcznie zaznaczył podział działek. Z uwagi na to, że projekt zagospodarowania działki powinien być wykonany na aktualnej mapie do celów projektowych, powyższe pytanie sprowadza się do pytania, czy mapa do celów projektowych jest aktualna, gdy podzielono działkę i geodeta naniósł odręcznie ten podział.
Przyjrzyjmy się bliżej pewnej sprawie. Inwestor składa wniosek o pozwolenie na budowę domu usytuowanego na działce o numerze 100/1. Projekt zagospodarowania terenu jest sporządzony na mapie do celów projektowych opracowanej dla działki 100, na której działki 100/1 i sąsiednia 100/2 zostały naniesione ręcznie przez geodetę. Na oryginale mapy do celów projektowych przyjętej do zasobu w miejscu działek 100/1 i 100/2 znajduje się działka 100. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor dołącza decyzję podziału działki 100 na działki 100/1 i 100/2. Czy w takiej sytuacji można uznać, że projekt zagospodarowania terenu został sporządzony na aktualnej mapie?
Powyższej mapy nie można uznać za aktualną (zajrzyj do artykułu, w którym opisujemy jak długo jest ważna mapa do celów projektowych) i dlatego też organ wydający pozwolenie na budowę nie może zatwierdzić projektu zagospodarowania terenu sporządzonego na takiej mapie. Nie ma znaczenia to, że geodeta zaznaczył na mapie działki już po podziale. Skąd wynika powyższe stanowisko? Z kilku przepisów, którym przyjrzymy się po kolei.
Zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 1 prawa budowlanego projekt zagospodarowania terenu powinien być sporządzony na aktualnej mapie. Z kolei z § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych (pełną nazwę rozporządzenia i link do niego znajdziesz na końcu artykułu) dowiadujemy się, że projekt ten powinien być sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej, a w przypadku braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali – na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Powyższe mapy są zatem mapami do celów projektowych (co wskazano wprost w § 5 rozporządzenia).
No dobra, ale ktoś może powiedzieć, że przecież geodeta naniósł nowe działki na mapę, więc jest ona aktualna. Niestety, naniesienie na mapę zmian (choćby i przez geodetę) nie aktualizuje tej mapy. Mapa do celów projektowych to taka, która została sprawdzona, a następnie przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest ona aktualna w takim zakresie, w jakim została do tego zasobu przyjęta. A wynika to z art. 12b prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Podsumowanie
Projekt zagospodarowania terenu sporządzamy na aktualnej mapie do celów projektowych. Mapa jest aktualna w takim zakresie, w jakim została przyjęta do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W omawianej sprawie projekt zagospodarowania terenu powinien zostać sporządzony na mapie przyjętej do zasobu już po podziale (opracowanej dla działki 100/1).
Podstawa prawna:
- art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 1202; zmieniony przez: Dz. U. z 2018 r. poz. 1276 i poz. 1496),
- § 4 i § 5 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. z 1995 r. Nr 25, poz. 133),
- art. 12b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2101; zmieniony przez: Dz. U. z 2017 r. poz. 1566 oraz z 2018 r. poz. 650, M. P. z 2017 r. poz. 984).
Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.
-
Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów129 zł – 949 zł
-
Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane. Wydanie 2 + GRATIS – PDF89 zł
-
Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2, rozszerzone + GRATIS – PDF97 zł
2 Odpowiedzi
Małgorzata
„Niestety, naniesienie na mapę zmian (choćby i przez geodetę) nie aktualizuje tej mapy.” – Poprawka, to właśnie tylko geodeta sporządzający dokument może potwierdzic aktualność naniesionego podziału z bazami danych państwowego zasobu (podział wniesiony z urzędu). Nie jest to bezpośrednio wpisane w artykułach, ale ten szczegół może wynikac z interpretacji przepisów szczegółowych.
Magda | oprawiebudowlanym.pl
Oczywiście, że tylko geodeta jest uprawniony do tego typu czynności. Ale jeśli taka zmiana, tj. zaznaczenie na mapie podzielonej działki czy to przez geodetę czy projektanta (widziałam takie mapy), zostanie naniesiona na mapę już przyjętą do zasobu (czyli na mapie do celów projektowych przyjętej do zasobu mamy działkę przed podziałem), nie spowoduje to aktualizacji tej mapy – co wynika z przepisów, które przytoczyłam.