Czy instalacje wewnętrzne są urządzeniami budowlanymi?

instalacje wewnętrzne jako urządzenia budowlaneW zeszłym tygodniu znajomy zapytał mnie o taką rzecz: „czy instalacja kanalizacji (wyjście z budynku) jest urządzeniem budowlanym? I czy zmiana takiego wyjścia na zewnątrz budynku w Twojej ocenie jest odstępstwem istotnym? Ja uważam, że nie jest to urządzenie budowlane i jest to zmiana istotna. Co Ty na to?” Odpowiedziałam, że uważam zupełnie inaczej niż on, tzn. że jest to urządzenie budowlane, a zmiana ta będzie nieistotna. Dlaczego? Przyjrzyjmy się bliżej definicji urządzeń budowlanych i orzecznictwu.

 

Definicja urządzeń budowlanych

Definicję urządzeń budowlanych znajdujemy w art. 3 pkt 9 prawa budowlanego.

Urządzenia budowlane to

urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietnikiArt. 3 pkt 9 prawa budowlanego

Jak rozumieć tę definicję? W przepisie tym urządzenia budowlane są zdefiniowane w pierwszej części zdania: urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Natomiast po słowie „jak” mamy wymienione przykładowe urządzenia. Rzeczywiście ustawodawca nie wymienił tu instalacji wewnętrznych, natomiast posłużył się zwrotem „urządzenia instalacyjne” i wskazał, że zalicza do nich urządzenia służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Ale są to jedynie przykłady urządzeń budowlanych. Nie jest to katalog zamknięty.

 

 

Instalacje wewnętrzne jako urządzenia budowlane

Nie ma wątpliwości co do tego, że instalacje wewnętrzne spełniają warunek wskazany w tej definicji, tzn. że są związane z obiektem budowlanym i zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. A że nie definicja nie wymienia ich wprost – nie znaczy wcale, że nie można ich zaliczyć do urządzeń budowlanych, bo w definicji wskazano jedynie przykładowe urządzenia, a nie wszystkie możliwe.

Jeśli ktoś miałby wątpliwości co do tego, że instalacje wewnętrzne są związane z obiektem i zapewniają możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można jeszcze sięgnąć do definicji obiektu budowlanego. Dowiadujemy się z niej, że obiekt budowlany to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Mamy tutaj wprost napisane, że instalacje zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

 

Urządzenia budowlane – orzecznictwo

Poznaliśmy definicję urządzeń budowlanych, więc przyjrzyjmy się orzecznictwu. Znalazłam kilka wyroków potwierdzających, że instalacje wewnętrzne są urządzeniami budowlanymi.

 

Instalacja centralnego ogrzewania wraz kotłem (piecem) c.o. jest urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2017 r. o sygnaturze II OSK 2596/15
Sama instalacja centralnego ogrzewania w tym kocioł c.o. i zbiornik na olej opałowy, mogą być, zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy – Prawo budowlane traktowane jako urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu (budynku mieszkalnego) zgodnie z jego przeznaczeniem. Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2015 r. o sygnaturze II OSK 661/14
Roboty budowlane polegające na wykonaniu nowej instalacji (na przykład wodno-kanalizacyjnej) nie są budową obiektu budowlanego, a wobec tego – w przypadku ich samowolnego wykonania, nie mogą mieć do nich zastosowania przepisy art. 48 – 49b Prawa budowlanego. Tego rodzaju instalacja jest urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 ww. ustawy (…). Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2018 r. o sygnaturze VII SA/Wa 636/17
Komin należy potraktować jako część instalacji grzewczo – wentylacyjnej, czyli jako część urządzenia technicznego związanego z obiektem budowlanym.Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 listopada 2012 r. o sygnaturze II SA/Łd 636/12

 

 

Zmiana wyjścia instalacji z budynku jako odstępstwo nieistotne

Jeśli instalacje wewnętrzne są urządzeniami budowlanymi, to instalacje zewnętrzne również nimi są. Dlatego ich zmiana – nawet w projekcie zagospodarowania terenu, jak ma to miejsce w opisanym na początku przykładzie – jest odstąpieniem nieistotnym. Dlaczego? Od 22 sierpnia 2018 r. istotne są odstępstwa w zakresie projektu zagospodarowania terenu z wyjątkiem urządzeń budowlanych.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji o zmianach w projekcie budowlanym, znajdziesz je w naszym poradniku „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady”.

 

Jak zakończyła się moja rozmowa ze znajomym? Nie doszliśmy do porozumienia – ani on mnie nie przekonał, ani ja jego :). A ty, jak myślisz – czy instalacje wewnętrzne/zewnętrzne są urządzeniami budowlanymi? A jeśli nimi nie są, to czym są?

 

Myślisz, że może przydać się Twoim znajomym? Udostępnisz? Dzięki!

Komentarz

  1. Sławomir
    | Odpowiedz

    instalacje są urządzeniami budowlanymi jeżeli istnieją przy odbiorze budynku do użytkowania

Prześlij komentarz