Zmiany w warunkach technicznych od 9 grudnia 2018 r.

with 5 komentarzy

9 grudnia 2018 r. weszły w życie zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadzone przez nowelizację tego rozporządzenia jeszcze w grudniu 2017 r. Chodzi o § 104 dotyczący drogi manewrowej i stanowisk postojowych w garażu. Co się zmieniło?

Szerokość dojazdu (drogi manewrowej)

Minimalna szerokość dojazdu do stanowisk postojowych w garażu jednoprzestrzennym (bez ścian wewnętrznych) przy sytuowaniu prostopadłym wynosi teraz 5,0 m (wcześniej – 5,7 m).

Przy pozostałych sposobach usytuowania pojazdów w stosunku do osi drogi, minimalna szerokość pozostaje bez zmian i wynosi:
– przy usytuowaniu pod kątem 60° – 4 m;
– przy usytuowaniu pod kątem 45° – 3,5 m;
– przy usytuowaniu równoległym – 3 m.

Nadal dojazd powinien mieć szerokość dostosowaną do warunków ruchu takich samochodów, jakie mają być przechowywane w danym garażu.


Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz dostęp do bezpłatnych materiałów).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Minimalne wymiary stanowisk postojowych

Zlikwidowano wymaganie dotyczące minimalnych wymiarów stanowisk postojowych w garażu. Ale przypomnijmy, że minimalne wymiary stanowisk postojowych określa § 21 rozporządzenia (szczegóły znajdziesz w podlinkowanym tekście).

Odległość między stanowiskiem postojowym a ścianą lub słupem

Dotychczasowe przepisy wymagały, by zachować co najmniej 0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem. Teraz nie ma tego wymagania. Zamiast niego wprowadzono inne, dotyczące odległości między ścianą lub słupem a stanowiskiem postojowym, a nie jak wcześniej – bokiem samochodu.

Odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a:
– ścianą powinna wynosić co najmniej 0,3 m;
– słupem powinna wynosić co najmniej 0,1 m pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu.

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Bartosz
  | Odpowiedz

  A od jakich wymiarów granicznych słup będzie ścianą? Czy słup o wymiarze 35x150cm to już ściana w garażu? Czy w przepisach architektonicznych jest jakaś definicja, która pozwala na doprecyzowanie?
  Pozdrawiam

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Nie, w przepisach nie ma definicji ani ściany, ani słupa. W normie PN-ISO 67071:2008 „Budynki i budowle. Terminologia. Część 1: Terminy ogólne” jest definicja ściany:
   ściana – pionowa konstrukcja, która ogranicza lub dzieli przestrzeń i zwykle przenosi obciążenia lub pracuje jako element oporowy.
   Pozdrawiam.

 2. Hania
  | Odpowiedz

  Jaka powinna być odległość od granicy lasu na działce budowlanej (MN), która graniczy z lasem? Zgodnie z MPZP zabudowa działki jest możliwa w odległości 10 metrów od granicy, a starostwo nie chce wydać pozwolenia na budowę i wydało postanowienie, że odległość od granicy lasu musi wynosić 12 metrów i mam wystąpić do ministra od odstępstwo od przepisów. Dzy zapisy w MPZP nie są obowiązujące?

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Minimum 12 m. W wyjątkowych sytuacjach można zbliżyć się do lasu. Szczegóły tutaj: Odległość budynku od lasu

   Zapisy MPZP są obowiązujące tak samo jak wymagania innych przepisów (w tym przypadku warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). I nie ma tutaj „ważniejszych” przepisów. Musimy spełnić wszystkie wymagania. Jeśli MPZP pozwala na budowę w odległości 10 m, ale warunki techniczne wymagają, by zachować co najmniej 12 m od lasu – musimy zachować tę większą odległość.

 3. Aleksander
  | Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Chciałem zapytać jak mam liczyć „0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem”? Tzn. czy od drzwi, nadkola czy może lusterka? I jak ustawić samochód do takiego pomiaru? Na środku czy może powinienem maksymalnie odsunąć się od ściany? Mam problem, ponieważ miejsce w hali garażowej ma 2,42 m i z prawej strony jest ściana, do tego droga dojazdowa ma 5,5 m i przy zaparkowanym samochodzie obok wjazd jest praktycznie niemożliwy.
  Z góry dziękuję za pomoc.

Zostaw Komentarz

Zobacz e-book Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2 rozszerzone. Zamiast narzekać na przepisy, poznaj je tak, by nie dać się zagiąć. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.