Zmiany w warunkach technicznych od 9 grudnia 2018 r.

with 5 komentarzy

9 grudnia 2018 r. weszły w życie zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadzone przez nowelizację tego rozporządzenia jeszcze w grudniu 2017 r. Chodzi o § 104 dotyczący drogi manewrowej i stanowisk postojowych w garażu. Co się zmieniło?

Szerokość dojazdu (drogi manewrowej)

Minimalna szerokość dojazdu do stanowisk postojowych w garażu jednoprzestrzennym (bez ścian wewnętrznych) przy sytuowaniu prostopadłym wynosi teraz 5,0 m (wcześniej – 5,7 m).

Przy pozostałych sposobach usytuowania pojazdów w stosunku do osi drogi, minimalna szerokość pozostaje bez zmian i wynosi:
– przy usytuowaniu pod kątem 60° – 4 m;
– przy usytuowaniu pod kątem 45° – 3,5 m;
– przy usytuowaniu równoległym – 3 m.

Nadal dojazd powinien mieć szerokość dostosowaną do warunków ruchu takich samochodów, jakie mają być przechowywane w danym garażu.


Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz bezpłatne materiały).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Minimalne wymiary stanowisk postojowych

Zlikwidowano wymaganie dotyczące minimalnych wymiarów stanowisk postojowych w garażu. Ale przypomnijmy, że minimalne wymiary stanowisk postojowych określa § 21 rozporządzenia (szczegóły znajdziesz w podlinkowanym tekście).

Odległość między stanowiskiem postojowym a ścianą lub słupem

Dotychczasowe przepisy wymagały, by zachować co najmniej 0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem. Teraz nie ma tego wymagania. Zamiast niego wprowadzono inne, dotyczące odległości między ścianą lub słupem a stanowiskiem postojowym, a nie jak wcześniej – bokiem samochodu.

Odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a:
– ścianą powinna wynosić co najmniej 0,3 m;
– słupem powinna wynosić co najmniej 0,1 m pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu.

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Bartosz
  | Odpowiedz

  A od jakich wymiarów granicznych słup będzie ścianą? Czy słup o wymiarze 35x150cm to już ściana w garażu? Czy w przepisach architektonicznych jest jakaś definicja, która pozwala na doprecyzowanie?
  Pozdrawiam

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Nie, w przepisach nie ma definicji ani ściany, ani słupa. W normie PN-ISO 67071:2008 „Budynki i budowle. Terminologia. Część 1: Terminy ogólne” jest definicja ściany:
   ściana – pionowa konstrukcja, która ogranicza lub dzieli przestrzeń i zwykle przenosi obciążenia lub pracuje jako element oporowy.
   Pozdrawiam.

 2. Hania
  | Odpowiedz

  Jaka powinna być odległość od granicy lasu na działce budowlanej (MN), która graniczy z lasem? Zgodnie z MPZP zabudowa działki jest możliwa w odległości 10 metrów od granicy, a starostwo nie chce wydać pozwolenia na budowę i wydało postanowienie, że odległość od granicy lasu musi wynosić 12 metrów i mam wystąpić do ministra od odstępstwo od przepisów. Dzy zapisy w MPZP nie są obowiązujące?

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Minimum 12 m. W wyjątkowych sytuacjach można zbliżyć się do lasu. Szczegóły tutaj: Odległość budynku od lasu

   Zapisy MPZP są obowiązujące tak samo jak wymagania innych przepisów (w tym przypadku warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). I nie ma tutaj „ważniejszych” przepisów. Musimy spełnić wszystkie wymagania. Jeśli MPZP pozwala na budowę w odległości 10 m, ale warunki techniczne wymagają, by zachować co najmniej 12 m od lasu – musimy zachować tę większą odległość.

 3. Aleksander
  | Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Chciałem zapytać jak mam liczyć „0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem”? Tzn. czy od drzwi, nadkola czy może lusterka? I jak ustawić samochód do takiego pomiaru? Na środku czy może powinienem maksymalnie odsunąć się od ściany? Mam problem, ponieważ miejsce w hali garażowej ma 2,42 m i z prawej strony jest ściana, do tego droga dojazdowa ma 5,5 m i przy zaparkowanym samochodzie obok wjazd jest praktycznie niemożliwy.
  Z góry dziękuję za pomoc.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.