9 grudnia 2018 r. weszły w życie zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadzone przez nowelizację tego rozporządzenia jeszcze w grudniu 2017 r. Chodzi o § 104 dotyczący drogi manewrowej i stanowisk postojowych w garażu. Co się zmieniło?
Szerokość dojazdu (drogi manewrowej)
Minimalna szerokość dojazdu do stanowisk postojowych w garażu jednoprzestrzennym (bez ścian wewnętrznych) przy sytuowaniu prostopadłym wynosi teraz 5,0 m (wcześniej – 5,7 m).
Przy pozostałych sposobach usytuowania pojazdów w stosunku do osi drogi, minimalna szerokość pozostaje bez zmian i wynosi:
– przy usytuowaniu pod kątem 60° – 4 m;
– przy usytuowaniu pod kątem 45° – 3,5 m;
– przy usytuowaniu równoległym – 3 m.
Nadal dojazd powinien mieć szerokość dostosowaną do warunków ruchu takich samochodów, jakie mają być przechowywane w danym garażu.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz bezpłatne materiały).
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERAMinimalne wymiary stanowisk postojowych
Zlikwidowano wymaganie dotyczące minimalnych wymiarów stanowisk postojowych w garażu. Ale przypomnijmy, że minimalne wymiary stanowisk postojowych określa § 21 rozporządzenia (szczegóły znajdziesz w podlinkowanym tekście).
Odległość między stanowiskiem postojowym a ścianą lub słupem
Dotychczasowe przepisy wymagały, by zachować co najmniej 0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem. Teraz nie ma tego wymagania. Zamiast niego wprowadzono inne, dotyczące odległości między ścianą lub słupem a stanowiskiem postojowym, a nie jak wcześniej – bokiem samochodu.
Odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a:
– ścianą powinna wynosić co najmniej 0,3 m;
– słupem powinna wynosić co najmniej 0,1 m pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu.
Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:
-
Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów129 zł – 949 zł
-
Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane. Wydanie 2 + GRATIS – PDF89 zł
-
Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2, rozszerzone + GRATIS – PDF97 zł
5 Odpowiedzi
Bartosz
A od jakich wymiarów granicznych słup będzie ścianą? Czy słup o wymiarze 35x150cm to już ściana w garażu? Czy w przepisach architektonicznych jest jakaś definicja, która pozwala na doprecyzowanie?
Pozdrawiam
Magda | oprawiebudowlanym.pl
Nie, w przepisach nie ma definicji ani ściany, ani słupa. W normie PN-ISO 67071:2008 „Budynki i budowle. Terminologia. Część 1: Terminy ogólne” jest definicja ściany:
ściana – pionowa konstrukcja, która ogranicza lub dzieli przestrzeń i zwykle przenosi obciążenia lub pracuje jako element oporowy.
Pozdrawiam.
Hania
Jaka powinna być odległość od granicy lasu na działce budowlanej (MN), która graniczy z lasem? Zgodnie z MPZP zabudowa działki jest możliwa w odległości 10 metrów od granicy, a starostwo nie chce wydać pozwolenia na budowę i wydało postanowienie, że odległość od granicy lasu musi wynosić 12 metrów i mam wystąpić do ministra od odstępstwo od przepisów. Dzy zapisy w MPZP nie są obowiązujące?
Magda | oprawiebudowlanym.pl
Minimum 12 m. W wyjątkowych sytuacjach można zbliżyć się do lasu. Szczegóły tutaj: Odległość budynku od lasu
Zapisy MPZP są obowiązujące tak samo jak wymagania innych przepisów (w tym przypadku warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). I nie ma tutaj „ważniejszych” przepisów. Musimy spełnić wszystkie wymagania. Jeśli MPZP pozwala na budowę w odległości 10 m, ale warunki techniczne wymagają, by zachować co najmniej 12 m od lasu – musimy zachować tę większą odległość.
Aleksander
Dzień dobry.
Chciałem zapytać jak mam liczyć „0,5 m między bokiem samochodu a ścianą lub słupem”? Tzn. czy od drzwi, nadkola czy może lusterka? I jak ustawić samochód do takiego pomiaru? Na środku czy może powinienem maksymalnie odsunąć się od ściany? Mam problem, ponieważ miejsce w hali garażowej ma 2,42 m i z prawej strony jest ściana, do tego droga dojazdowa ma 5,5 m i przy zaparkowanym samochodzie obok wjazd jest praktycznie niemożliwy.
Z góry dziękuję za pomoc.