Zmiany w prawie budowlanym – 11 i 13 lutego 2019 r.

with Brak komentarzy

Dziś krótko o zmianach w prawie budowlanym, które wejdą w życie 11 i 13 lutego 2019 r.

Zmiany w prawie budowlanym od 11 lutego 2019 r.

11 lutego 2019 r. wejdą w życie zmiany wprowadzone ustawą zmieniającą m.in. ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Czego dotyczą?

Otóż od 11 lutego sieci gazowe o ciśnieniu roboczym do 0,5 MPa będziemy mogli budować na zgłoszenie z projektem. Sieci te zostają dodane do punktu 19a w ust. 1. art. 29.

Do tej pory budowa sieci gazowych, bez względu na ciśnienie, wymagała pozwolenia na budowę. Zważywszy jednak na to, że procedura zgłoszenia z projektem tak naprawdę niewiele różni się od procedury pozwolenia na budowę, zmiana ta wydaje się być mało znacząca.


Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:


Zmiany w prawie budowlanym od 13 lutego 2019 r.

13 lutego straci moc art. 16 pkt 3 prawa budowlanego, który pozwala ministrowi ograniczyć zakres uprawnień budowlanych w rozporządzeniu (Trybunał Konstytucyjny rok temu orzekł, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją). Jeśli do tego czasu nie zostanie wprowadzony przepis zamienny, stanie pod znakiem zapytania możliwość nadawania nowych uprawnień budowlanych.

24 stycznia br. Senat podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane, a 25 stycznia przekazał ją do Sejmu. Co jest w tym projekcie?

Do prawa budowlanego ma zostać wprowadzony art. 15a, w którym znajdą się informacje dotyczące zakresu uprawnień budowlanych. W tej chwili wytyczne w tym zakresie znajdują się w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

W projekcie zmieniającym prawo budowlane wskazano też, że rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zachowa moc z wyjątkiem przepisów określających zakres uprawnień, ale nie dłużej niż 6 miesięcy od wejścia w życie zmian. A więc ustawodawca będzie miał 0,5 roku na wydanie nowych przepisów wykonawczych.

Co jeszcze jest ważne? Ustawa zmieniająca jasno wskazuje, że osoby, które już mają uprawnienia budowlane, zachowają je w dotychczasowym zakresie.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona przez Sejm i wejdzie w życie, poinformujemy o tym na blogu.


Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz bezpłatne materiały).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Przygotuj się do dużej nowelizacji prawa budowlanego już dziś. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.