5 rzeczy, których (być może) nie wiesz o adaptacji projektów gotowych

with Brak komentarzy
adaptacja projektów gotowych

Projekty gotowe, zwane też typowymi lub powtarzalnymi, cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Jednak inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, czym tak naprawdę jest projekt gotowy. Czy zasługuje w ogóle na miano projektu? Ile ma wspólnego z projektem budowlanym?


Materiał jest dostępny w formie tekstu oraz wideo.


1. Projekt gotowy nie jest projektem budowlanym

Projekty gotowe nie są projektami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i nie mogą być od razu po zakupie złożone wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia. W ogóle w prawie budowlanym ani przepisach wydanych na jego podstawie nie funkcjonuje takie określenie jak projekt typowy, gotowy czy powtarzalny. Jedyna wzmianka na temat takich projektów znajduje się w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w którym jest mowa o „projekcie przeznaczonym do wielokrotnego zastosowania”.

2. Adaptacja projektu gotowego to coś więcej niż tylko podpisanie go przez architekta

Żeby projekt gotowy mógł być wykorzystany jako projekt architektoniczno-budowlany, czyli jedna z części projektu budowlanego, musi zostać przystosowany do warunków miejscowych przez projektantów różnych branż. Adaptacja takiego projektu polega właśnie na dostosowaniu go do przepisów miejscowych i warunków panujących na danej działce. To, co konkretnie projektanci muszą zrobić podczas takiej adaptacji, zależy od wielu czynników. Ale zazwyczaj pracy jest sporo. Oprócz przystosowania projektu typowego do warunków miejscowych trzeba też przygotować projekt zagospodarowania terenu i różne dokumenty. A na koniec całość spiąć w jedno opracowanie, zazwyczaj składające się z dwóch tomów. W dodatku trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, by spełnić wymagania przepisów. Dopiero całość tworzy projekt budowlany, który składamy z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia budowy domu.

3. Za rozwiązania zawarte w projekcie powtarzalnym odpowiada projektant wykonujący adaptację

Projektantami obiektu w świetle przepisów prawa budowlanego stają się projektanci wykonujący adaptację projektu powtarzalnego. To oni odpowiadają za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie. Dlatego muszą mieć uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności i muszą być wpisani na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

4. Nie można dowolnie zmieniać projektu typowego bez zgody autorów

Projekt typowy, a przynajmniej na pewno jego część architektoniczna, jest chroniony przez prawo autorskie. Dlatego wprowadzając zmiany w takim projekcie, musimy zastanowić się, czy nie naruszamy praw autorskich. A jeśli tak – powinniśmy uzyskać zgodę na wprowadzenie tych zmian.

5. Gdy zmian jest dużo, lepiej przygotować projekt indywidualny lub poszukać innego gotowego

Zdarza się, że inwestor kupuje projekt domu w technologii tradycyjnej murowanej, a chce wybudować dom w technologii szkieletowej drewnianej. W takiej sytuacji lepiej poszukać projektu gotowego w szkielecie drewnianym albo przygotować projekt indywidualny. Dlaczego? Bo zmiana technologii to bardzo dużo zmian w projekcie gotowym. Do zmiany są wszystkie branże, a całą część konstrukcyjną trzeba w zasadzie wykonać od nowa. W takim przypadku z adaptacją projektu gotowego jest często więcej pracy niż z projektem indywidualnym. Podobnie jak z przebudową domu – czasem łatwiej wybudować od nowa niż zmieniać to, co istnieje.

Infografika o adaptacji projektów gotowych
Szkolenie z adaptacji projektów gotowych

Jeśli potrzebujesz szczegółowych i kompletnych informacji na temat adaptacji projektów gotowych, znajdziesz je w naszym szkoleniu „Jak wykonać adaptację projektu typowego domu jednorodzinnego”. Szkolenie jest w formie wideo. Dowiesz się z niego, jak wprowadzać zmiany w projekcie gotowym i na co zwrócić uwagę przy ich wprowadzaniu, jak z projektu typowego stworzyć kompletny i zgodny z przepisami projekt budowlany.

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Prześlij komentarz

Przygotowujesz się do egzaminu na uprawnienia budowlane? Sprawdź e-book, który pomoże Ci uporządkować wiedzę z zakresu prawa budowlanego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ