
Projekty gotowe, zwane też typowymi lub powtarzalnymi, cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Jednak inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, czym tak naprawdę jest projekt gotowy. Czy zasługuje w ogóle na miano projektu? Ile ma wspólnego z projektem budowlanym?
Materiał jest dostępny w formie tekstu oraz wideo.
1. Projekt gotowy nie jest projektem budowlanym
Projekty gotowe nie są projektami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i nie mogą być od razu po zakupie złożone wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia. W ogóle w prawie budowlanym ani przepisach wydanych na jego podstawie nie funkcjonuje takie określenie jak projekt typowy, gotowy czy powtarzalny. Jedyna wzmianka na temat takich projektów znajduje się w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w którym jest mowa o „projekcie przeznaczonym do wielokrotnego zastosowania”.
2. Adaptacja projektu gotowego to coś więcej niż tylko podpisanie go przez architekta
Żeby projekt gotowy mógł być wykorzystany jako projekt architektoniczno-budowlany, czyli jedna z części projektu budowlanego, musi zostać przystosowany do warunków miejscowych przez projektantów różnych branż. Adaptacja takiego projektu polega właśnie na dostosowaniu go do przepisów miejscowych i warunków panujących na danej działce. To, co konkretnie projektanci muszą zrobić podczas takiej adaptacji, zależy od wielu czynników. Ale zazwyczaj pracy jest sporo. Oprócz przystosowania projektu typowego do warunków miejscowych trzeba też przygotować projekt zagospodarowania terenu i różne dokumenty. A na koniec całość spiąć w jedno opracowanie, zazwyczaj składające się z dwóch tomów. W dodatku trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, by spełnić wymagania przepisów. Dopiero całość tworzy projekt budowlany, który składamy z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia budowy domu.
3. Za rozwiązania zawarte w projekcie powtarzalnym odpowiada projektant wykonujący adaptację
Projektantami obiektu w świetle przepisów prawa budowlanego stają się projektanci wykonujący adaptację projektu powtarzalnego. To oni odpowiadają za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie. Dlatego muszą mieć uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności i muszą być wpisani na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
4. Nie można dowolnie zmieniać projektu typowego bez zgody autorów
Projekt typowy, a przynajmniej na pewno jego część architektoniczna, jest chroniony przez prawo autorskie. Dlatego wprowadzając zmiany w takim projekcie, musimy zastanowić się, czy nie naruszamy praw autorskich. A jeśli tak – powinniśmy uzyskać zgodę na wprowadzenie tych zmian.
5. Gdy zmian jest dużo, lepiej przygotować projekt indywidualny lub poszukać innego gotowego
Zdarza się, że inwestor kupuje projekt domu w technologii tradycyjnej murowanej, a chce wybudować dom w technologii szkieletowej drewnianej. W takiej sytuacji lepiej poszukać projektu gotowego w szkielecie drewnianym albo przygotować projekt indywidualny. Dlaczego? Bo zmiana technologii to bardzo dużo zmian w projekcie gotowym. Do zmiany są wszystkie branże, a całą część konstrukcyjną trzeba w zasadzie wykonać od nowa. W takim przypadku z adaptacją projektu gotowego jest często więcej pracy niż z projektem indywidualnym. Podobnie jak z przebudową domu – czasem łatwiej wybudować od nowa niż zmieniać to, co istnieje.
Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.
-
Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów129 zł – 949 zł
-
Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane. Wydanie 2 + GRATIS – PDF89 zł
-
Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2, rozszerzone + GRATIS – PDF97 zł
5 Odpowiedzi
Piotr
Bardzo konkretnie wyjaśnione.
Magda Myszura
Dziękuję za miłe słowa :)
Paweł
W jakim celu typowe projekty są opatrzone kserami podpisów autorów i zawierają ich uprawnienia? Zgodnie z przepisami nie ma to żadnej mocy prawnej i wszystkich ich trzeba zastąpić odpowiednimi projektantami adaptującymi? Poza tym w tabelkach wpisują słowo „adaptujący” czego nie ma w polskim prawie, jest tylko „projektant”. Wiele urzędów nakazuje zmianę powyższych słów.
Janusz
Odnośnie wpisu powyżej jak i pkt 3 proszę o podanie na podstawie jakich przepisów przedstawiła Pani swoją opinię ….????
Janusz
Magda Myszura
Art. 20 i 34 prawa budowlanego oraz par. 4 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Jest też opinia GUNB na ten temat: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/gi-w_sprawie_projektow_gotowych_0.pdf?837