5 rzeczy, których (być może) nie wiesz o adaptacji projektów gotowych

with 5 komentarzy
adaptacja projektów gotowych

Projekty gotowe, zwane też typowymi lub powtarzalnymi, cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Jednak inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, czym tak naprawdę jest projekt gotowy. Czy zasługuje w ogóle na miano projektu? Ile ma wspólnego z projektem budowlanym?


Materiał jest dostępny w formie tekstu oraz wideo.


1. Projekt gotowy nie jest projektem budowlanym

Projekty gotowe nie są projektami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i nie mogą być od razu po zakupie złożone wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia. W ogóle w prawie budowlanym ani przepisach wydanych na jego podstawie nie funkcjonuje takie określenie jak projekt typowy, gotowy czy powtarzalny. Jedyna wzmianka na temat takich projektów znajduje się w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w którym jest mowa o „projekcie przeznaczonym do wielokrotnego zastosowania”.

2. Adaptacja projektu gotowego to coś więcej niż tylko podpisanie go przez architekta

Żeby projekt gotowy mógł być wykorzystany jako projekt architektoniczno-budowlany, czyli jedna z części projektu budowlanego, musi zostać przystosowany do warunków miejscowych przez projektantów różnych branż. Adaptacja takiego projektu polega właśnie na dostosowaniu go do przepisów miejscowych i warunków panujących na danej działce. To, co konkretnie projektanci muszą zrobić podczas takiej adaptacji, zależy od wielu czynników. Ale zazwyczaj pracy jest sporo. Oprócz przystosowania projektu typowego do warunków miejscowych trzeba też przygotować projekt zagospodarowania terenu i różne dokumenty. A na koniec całość spiąć w jedno opracowanie, zazwyczaj składające się z dwóch tomów. W dodatku trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, by spełnić wymagania przepisów. Dopiero całość tworzy projekt budowlany, który składamy z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub wnioskiem zgłoszenia budowy domu.

3. Za rozwiązania zawarte w projekcie powtarzalnym odpowiada projektant wykonujący adaptację

Projektantami obiektu w świetle przepisów prawa budowlanego stają się projektanci wykonujący adaptację projektu powtarzalnego. To oni odpowiadają za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie. Dlatego muszą mieć uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności i muszą być wpisani na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

4. Nie można dowolnie zmieniać projektu typowego bez zgody autorów

Projekt typowy, a przynajmniej na pewno jego część architektoniczna, jest chroniony przez prawo autorskie. Dlatego wprowadzając zmiany w takim projekcie, musimy zastanowić się, czy nie naruszamy praw autorskich. A jeśli tak – powinniśmy uzyskać zgodę na wprowadzenie tych zmian.

5. Gdy zmian jest dużo, lepiej przygotować projekt indywidualny lub poszukać innego gotowego

Zdarza się, że inwestor kupuje projekt domu w technologii tradycyjnej murowanej, a chce wybudować dom w technologii szkieletowej drewnianej. W takiej sytuacji lepiej poszukać projektu gotowego w szkielecie drewnianym albo przygotować projekt indywidualny. Dlaczego? Bo zmiana technologii to bardzo dużo zmian w projekcie gotowym. Do zmiany są wszystkie branże, a całą część konstrukcyjną trzeba w zasadzie wykonać od nowa. W takim przypadku z adaptacją projektu gotowego jest często więcej pracy niż z projektem indywidualnym. Podobnie jak z przebudową domu – czasem łatwiej wybudować od nowa niż zmieniać to, co istnieje.

Infografika o adaptacji projektów gotowych

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Piotr
  | Odpowiedz

  Bardzo konkretnie wyjaśnione.

 2. Paweł
  | Odpowiedz

  W jakim celu typowe projekty są opatrzone kserami podpisów autorów i zawierają ich uprawnienia? Zgodnie z przepisami nie ma to żadnej mocy prawnej i wszystkich ich trzeba zastąpić odpowiednimi projektantami adaptującymi? Poza tym w tabelkach wpisują słowo „adaptujący” czego nie ma w polskim prawie, jest tylko „projektant”. Wiele urzędów nakazuje zmianę powyższych słów.

 3. Janusz
  | Odpowiedz

  Odnośnie wpisu powyżej jak i pkt 3 proszę o podanie na podstawie jakich przepisów przedstawiła Pani swoją opinię ….????
  Janusz

Zostaw Komentarz

Zobacz e-book Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2 rozszerzone. Zamiast narzekać na przepisy, poznaj je tak, by nie dać się zagiąć. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.