Dalczy ciąg prac nad zmianą prawa budowlanego

with Brak komentarzy
zmiany w prawie budowlanym

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku zmieni się (i to dość znacznie) prawo budowlane. Projekt ustawy zmieniającej jest już po konsultacjach publicznych. 13 czerwca 2019 r. trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przejrzeliśmy raport z konsultacji. Jakie wnioski?

Podczas konsultacji publicznych projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane (projekt z 8 kwietnia 2019 r.) wpłynęło ok. 235 uwag w terminie i ok. 186 uwag po terminie. Część z nich została uwzględniona przez ustawodawcę, a część nie. W związku z tymi uwagami projekt ustawy został zmieniony – tak czytamy w raporcie z konsultacji. Niestety zmienionego projektu nie ma na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, dlatego poniższe informacje pochodzą z raportu z konultacji.

Projekt budowlany zostanie podzielony na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny (więcej informacji znajdziesz w podlinkowanym tekście). Jednak do zgłoszenia rozpoczęcia budowy będzie potrzebne oświadczenie projektanta (a nie inwestora – jak zakładał pierwotny projekt) o sporządzeniu projektu technicznego.

Definicja obszaru oddziaływania pozostanie taka, jak zakładał projekt ustawy z 8 kwietnia 2019 r. – więcej przeczytasz w podlinkowanym tekście.

Podczas konsultacji publicznych wpłynęły uwagi dotyczące konieczności uregulowania w prawie budowlanym zawartości projektu wykonawczego. Nie zostały one uwzględnione przez ustawodawcę, bo – jak czytamy w raporcie z konsultacji – „ustawa Prawo budowlane reguluje te projekty, które są konieczne do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i pozwolenia na użytkowanie”.

Będziemy przyglądać się pracom nad ustawą. Gdy tylko pojawią się jakieś nowe informacje – to poinformujemy o tym na blogu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz bezpłatne materiały).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.