Dalczy ciąg prac nad zmianą prawa budowlanego

with Brak komentarzy
zmiany w prawie budowlanym

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku zmieni się (i to dość znacznie) prawo budowlane. Projekt ustawy zmieniającej jest już po konsultacjach publicznych. 13 czerwca 2019 r. trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przejrzeliśmy raport z konsultacji. Jakie wnioski?

Podczas konsultacji publicznych projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane (projekt z 8 kwietnia 2019 r.) wpłynęło ok. 235 uwag w terminie i ok. 186 uwag po terminie. Część z nich została uwzględniona przez ustawodawcę, a część nie. W związku z tymi uwagami projekt ustawy został zmieniony – tak czytamy w raporcie z konsultacji. Niestety zmienionego projektu nie ma na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, dlatego poniższe informacje pochodzą z raportu z konultacji.

Projekt budowlany zostanie podzielony na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny (więcej informacji znajdziesz w podlinkowanym tekście). Jednak do zgłoszenia rozpoczęcia budowy będzie potrzebne oświadczenie projektanta (a nie inwestora – jak zakładał pierwotny projekt) o sporządzeniu projektu technicznego.

Definicja obszaru oddziaływania pozostanie taka, jak zakładał projekt ustawy z 8 kwietnia 2019 r. – więcej przeczytasz w podlinkowanym tekście.

Podczas konsultacji publicznych wpłynęły uwagi dotyczące konieczności uregulowania w prawie budowlanym zawartości projektu wykonawczego. Nie zostały one uwzględnione przez ustawodawcę, bo – jak czytamy w raporcie z konsultacji – „ustawa Prawo budowlane reguluje te projekty, które są konieczne do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i pozwolenia na użytkowanie”.

Będziemy przyglądać się pracom nad ustawą. Gdy tylko pojawią się jakieś nowe informacje – to poinformujemy o tym na blogu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz dostęp do bezpłatnych materiałów).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Materiały, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Zobacz, może Ci się przydadzą:


Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Prześlij komentarz

Przygotowujesz się do egzaminu na uprawnienia budowlane? Sprawdź e-book, który pomoże Ci uporządkować wiedzę z zakresu prawa budowlanego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ