Dalczy ciąg prac nad zmianą prawa budowlanego

with Brak komentarzy
zmiany w prawie budowlanym

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku zmieni się (i to dość znacznie) prawo budowlane. Projekt ustawy zmieniającej jest już po konsultacjach publicznych. 13 czerwca 2019 r. trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przejrzeliśmy raport z konsultacji. Jakie wnioski?

Podczas konsultacji publicznych projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane (projekt z 8 kwietnia 2019 r.) wpłynęło ok. 235 uwag w terminie i ok. 186 uwag po terminie. Część z nich została uwzględniona przez ustawodawcę, a część nie. W związku z tymi uwagami projekt ustawy został zmieniony – tak czytamy w raporcie z konsultacji. Niestety zmienionego projektu nie ma na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, dlatego poniższe informacje pochodzą z raportu z konultacji.

Projekt budowlany zostanie podzielony na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny (więcej informacji znajdziesz w podlinkowanym tekście). Jednak do zgłoszenia rozpoczęcia budowy będzie potrzebne oświadczenie projektanta (a nie inwestora – jak zakładał pierwotny projekt) o sporządzeniu projektu technicznego.

Definicja obszaru oddziaływania pozostanie taka, jak zakładał projekt ustawy z 8 kwietnia 2019 r. – więcej przeczytasz w podlinkowanym tekście.

Podczas konsultacji publicznych wpłynęły uwagi dotyczące konieczności uregulowania w prawie budowlanym zawartości projektu wykonawczego. Nie zostały one uwzględnione przez ustawodawcę, bo – jak czytamy w raporcie z konsultacji – „ustawa Prawo budowlane reguluje te projekty, które są konieczne do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i pozwolenia na użytkowanie”.

Będziemy przyglądać się pracom nad ustawą. Gdy tylko pojawią się jakieś nowe informacje – to poinformujemy o tym na blogu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów, zapisz się do newslettera (przy okazji otrzymasz bezpłatne materiały).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.