Planowane zmiany w prawie budowlanym – definicja obszaru oddziaływania obiektu

with Brak komentarzy

Zmiany w prawie budowlanym w 2019 r.

Trwają prace nad zmianą prawa budowlanego (aktualnie projekt ustawy zmieniającej jest po konsultacjach publicznych). W kwietniu ministerstwo zapowiedziało, że zmiany zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Dzisiaj przyjrzymy się małej (ale bardzo znaczącej) zmianie definicji obszaru oddziaływania obiektu.

Definicja obszaru oddziaływania obiektu

Teraz obszarem oddziaływania obiektu jest „teren wyznaczony z otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu”.

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, z powyższej definicji zostaną usunięte słowa „w zagospodarowaniu”, a więc obszarem oddziaływania będzie „teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu”.

Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

Co daje taka zmiana?

Teraz „ograniczenia zabudowy” są jedynie przykładem „ograniczeń w zagospodarowaniu”. „Ograniczenia w zagospodarowaniu” to bardzo szerokie pojęcie i w związku z tym z obszarem oddziaływania mamy do czynienia, gdy zaistnieją na danym terenie jakieś uciążliwości związane z hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody, gleby, zakłóceniami elektrycznymi, ograniczeniem dostępu do mediów itp. Tym samym – przy ustalaniu obszaru oddziaływania musimy brać pod uwagę szereg przepisów, w tym również przepisy kodeksu cywilnego. Tak przynajmniej wynika z orzeczeń wielu sądów, np.: WSA w Łodzi o sygnaturze II SA/Łd 467/18, WSA w Krakowie o sygnaturze II SA/Kr 557/18.

Jeśli przepis zostanie zmieniony, ustalając obszar oddziaływania, będziemy brać pod uwagę tylko przepisy związane z zabudową terenu, czyli głównie warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane. Tym samym ustalanie obszaru oddziaływania będzie prostsze niż obecnie.

Czy zmiana jest korzystna?

Ta zmiana raczej nie będzie korzystna dla właścicieli nieruchomości sąsiadujących z dużymi (i często uciążliwymi) inwestycjami. Natomiast inwestorzy, projektanci i urzędnicy powinni być z niej zadowoleni.

Tekst powstał na podstawie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 8 kwietnia 2019 r.


Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.