Planowane zmiany w prawie budowlanym – czy zostaną wprowadzone? [aktualizacja]

with Brak komentarzy

Ostatnio pisaliśmy w kilku artykułach o planowanych zmianach w prawie budowlanym. Jeszcze pod koniec czerwca wiceminister inwestycji i rozwoju w jednym z wywiadów powiedział, że resort chce tę kadencję zakończyć nowelizacją prawa budowlanego.

Prace nad zmianami toczyły się dość szybko. Projekt ustawy zmieniającej pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w kwietniu (data projektu: 8 kwietnia 2019 r.), a z końcem maja zakończyły się konsultacje publiczne. W lipcu pojawił się nowy projekt prawa budowlanego zmieniony w wyniku konsultacji (data projektu: 6 czerwca 2019 r.) oraz projekt zupełnie nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Na początku lipca ustawa zmieniająca trafiła do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Czy obecny parlament zdąży przyjąć zmiany w prawie budowlanym?

W tym tygodniu (w dniach 17-19 lipca) odbyło się posiedzenie Sejmu, które miało być przedostatnie. Ostatnie planowano na wrzesień (11-13 września). Tak terminarz posiedzeń Sejmu wyglądał jeszcze w środę 17 lipca. Jednak przedwczoraj (18 lipca) w terminarzu pojawiło się jeszcze dodatkowe posiedzenie. Ma się ono odbyć 30 sierpnia. Kolejne i ostatnie jest planowane na wrzesień (11-13 września). Senat ma w tej kadencji zebrać się jeszcze dwa razy – na przełomie lipca i sierpnia (31 lipca i 1-2 sierpnia) oraz we wrześniu (25-27 września).

Na ostatnim posiedzeniu Sejm nie zajął się projektem ustawy zmieniającej prawo budowlane. To sierpniowe jest posiedzeniem, którego jeszcze kilka dni temu nie planowano i ma trwać tylko 1 dzień. W dodatku po tym posiedzeniu nie jest planowane (przynajmniej na razie) posiedzenie Senatu. Jeśli więc zmiany w prawie budowlanym miałyby zostać wprowadzone jeszcze w tej kadencji, musiałyby zostać zatwierdzone przez Sejm i Senat podczas jednej sesji. W zasadzie jest to możliwe. Ale czy pośpiech w przypadku tak dużych zmian jest wskazany?

Wobec tego trudno z całą pewnością stwierdzić, czy zmiany zostaną uchwalone w tej kadencji, ale na ten moment wydaje się, że na razie prawo budowlane się nie zmieni.

Będziemy śledzić sytuacje i informować Was na bieżąco o pracach nad zmianami.

Czy planowane zmiany powinny wejść w życie?

Na koniec kilka osobistych słów. Według mnie dobrze byłoby, żeby tymi zmianami parlament nie zajmował się na ostatniej sesji, bo żadne duże zmiany nie powinny być wprowadzane w pośpiechu. Czy tak się stanie? Zobaczymy. W dodatku uważam, że przynajmniej część zmian (mam na myśli przede wszystkim te dotyczące zawartości projektu budowlanego i legalizacji starych samowoli) jest zwyczajnie niepotrzebna i nie zmieni niczego na lepsze, a wprowadzi tylko niepotrzebny chaos i kolejne problemy interpretacyjne. A Ty – co sądzisz?

Aktualizacja 29.07.2019 r.:

31 lipca jest planowane jeszcze jedno posiedzenie Sejmu, jednak w porządku obrad nie ma punktu dotyczącego prawa budowlanego.

Aktualizacja 9.09.2019 r.

Dużo wskazuje na to, że zmiany nie zostaną uchwalone w tej kadencji. W dniach 11-13 września ma się odbyć ostatnie posiedzenie Sejmu. Póki co prac nad ustawą zmieniającą prawo budowlane nie ma w porządku obrad.


Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booka „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.


Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zobacz e-book Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2 rozszerzone. Zamiast narzekać na przepisy, poznaj je tak, by nie dać się zagiąć. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.