Inspektor nadzoru inwestorskiego – jakie ma prawa i obowiązki w procesie budowlanym

with Brak komentarzy
prawa i obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym. Poznasz odpowiedź na dwa pytania, które pojawiają się często na egzaminach na uprawnienia budowlane różnych specjalności. Możesz się z nimi zetknąć zarówno na egzaminie pisemnym, jak i ustnym.


Poniższe pytania i odpowiedzi pochodzą z naszego e-booka „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”, w którym znajdziesz 488 pytań wraz z odpowiedziami z zakresu prawa budowlanego. Większość z nich pochodzi z egzaminów na uprawnienia budowlane. E-book uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone w prawie budowlanym w 2019 r. (a było ich kilkanaście). To prawdopodobnie jedyne na rynku tak aktualne opracowanie. Na poniższej stronie możesz zajrzeć do e-booka i zobaczyć, jak wygląda w środku.

Sprawdź nasz e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Hakerski sposób na opanowanie prawa budowlanego. Pytania z egzaminów na uprawnienia budowlane z gotowymi odpowiedziami. Must have dla studentów, osób ubiegających się o uprawnienia budowlane lub pracujących / starających się o pracę w branży budowlanej.


Jakie obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego musi:

 • reprezentować inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
 • sprawdzać jakość wykonywanych robót budowlanych i stosowanie przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10 (wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami odrębnymi, a w przypadku wyrobów budowlanych – również zgodnie z zamierzonym zastosowaniem);
 • sprawdzać i odbierać roboty budowlane ulegające zakryciu lub zanikające,
 • uczestniczyć w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych,
 • przygotowywać i brać udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywać je do użytkowania;
 • potwierdzać faktycznie wykonane roboty oraz usunięcia wad;
 • na żądanie inwestora kontrolować rozliczenia budowy.

Jakie uprawnienia ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego może:

 • wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące:
  • usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń,
  • wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych,
  • przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych,
  • przedstawienia informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów, zgodnie z art. 10 (wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami odrębnymi, a w przypadku wyrobów budowlanych – również zgodnie z zamierzonym zastosowaniem),
  • przedstawienia informacji i dokumentów potwierdzających dopuszczenie do stosowania urządzeń technicznych;
 • żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót,
 • żądać od kierownika budowy lub kierownika robót wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.

Sprawdź nasz e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Hakerski sposób na opanowanie prawa budowlanego. Pytania z egzaminów na uprawnienia budowlane z gotowymi odpowiedziami. Must have dla studentów, osób ubiegających się o uprawnienia budowlane lub pracujących / starających się o pracę w branży budowlanej.


Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zobacz e-book Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2 rozszerzone. Zamiast narzekać na przepisy, poznaj je tak, by nie dać się zagiąć. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.