Inspektor nadzoru inwestorskiego – jakie ma prawa i obowiązki w procesie budowlanym

with Brak komentarzy
prawa i obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym. Poznasz odpowiedź na dwa pytania, które pojawiają się często na egzaminach na uprawnienia budowlane różnych specjalności. Możesz się z nimi zetknąć zarówno na egzaminie pisemnym, jak i ustnym.


Poniższe pytania i odpowiedzi pochodzą z naszego e-booka „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”, w którym znajdziesz 488 pytań wraz z odpowiedziami z zakresu prawa budowlanego. Większość z nich pochodzi z egzaminów na uprawnienia budowlane. E-book uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone w prawie budowlanym w 2019 r. (a było ich kilkanaście). To prawdopodobnie jedyne na rynku tak aktualne opracowanie. Na poniższej stronie możesz zajrzeć do e-booka i zobaczyć, jak wygląda w środku.

Sprawdź nasz e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Hakerski sposób na opanowanie prawa budowlanego. Pytania z egzaminów na uprawnienia budowlane z gotowymi odpowiedziami. Must have dla studentów, osób ubiegających się o uprawnienia budowlane lub pracujących / starających się o pracę w branży budowlanej.


Jakie obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego musi:

 • reprezentować inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
 • sprawdzać jakość wykonywanych robót budowlanych i stosowanie przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10 (wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami odrębnymi, a w przypadku wyrobów budowlanych – również zgodnie z zamierzonym zastosowaniem);
 • sprawdzać i odbierać roboty budowlane ulegające zakryciu lub zanikające,
 • uczestniczyć w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych,
 • przygotowywać i brać udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywać je do użytkowania;
 • potwierdzać faktycznie wykonane roboty oraz usunięcia wad;
 • na żądanie inwestora kontrolować rozliczenia budowy.

Jakie uprawnienia ma inspektor nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego może:

 • wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące:
  • usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń,
  • wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych,
  • przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych,
  • przedstawienia informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów, zgodnie z art. 10 (wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami odrębnymi, a w przypadku wyrobów budowlanych – również zgodnie z zamierzonym zastosowaniem),
  • przedstawienia informacji i dokumentów potwierdzających dopuszczenie do stosowania urządzeń technicznych;
 • żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót,
 • żądać od kierownika budowy lub kierownika robót wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.

Sprawdź nasz e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Hakerski sposób na opanowanie prawa budowlanego. Pytania z egzaminów na uprawnienia budowlane z gotowymi odpowiedziami. Must have dla studentów, osób ubiegających się o uprawnienia budowlane lub pracujących / starających się o pracę w branży budowlanej.


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Największa od kilku lat nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie. Poznaj wprowadzone zmiany i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.