Kolejne zmiany w prawie budowlanym 23 listopada 2019 r.

with Brak komentarzy

W sobotę 23 listopada weszła w życie 12 (!) w tym roku nowelizacja prawa budowlanego. Zmienił się m.in. art. 29 prawa budowlanego, czyli spis obiektów i robót niewymagających pozwolenia na budowę. Ale nie tylko. Przyjrzyjmy się tym zmianom.

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 23 listopada 2019 r.

Od 23 listopada 2019 r. na zgłoszenie można:

  • budować i przebudowywać szczelne zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę – związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (wcześniej pozwolenia nie wymagały tylko zbiorniki o pojemności do 25 m3);
  • budować i przebudowywać silosy na kiszonkę – związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (wcześniej nie były zwolnione z pozwolenia na budowę);
  • wykonywać i przebudowywać urządzenia melioracji wodnych (wcześniej była mowa o urządzeniach melioracji wodnych szczegółowych).

Ponadto pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga:

  • budowa i przebudowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych.

Co ciekawe: roboty te zostały dodane do art. 29 w październiku i wtedy wskazano, że budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych wymaga zgłoszenia (przebudowa już wtedy nie wymagała ani pozwolenia, ani zgłoszenia), teraz nagle roboty te zniknęły z art. 30 ust. 1 (wskazującego roboty wymagające zgłoszenia), ale pozostały w art. 30 ust. 4, który wskazuje, że do zgłoszenia trzeba dołączyć projekt zagospodarowania terenu. Wygląda to na błąd w ustawie, a nie celowe działanie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Roboty bez pozwolenia i bez zgłoszenia, ale z projektem, czyli do jakich błędów w ustawie prowadzą zbyt częste nowelizacje”.

Zmieniono też spis obiektów i robót, dla których organem pierwszej instancji jest wojewoda. W art. 82 ust. 3 pkt 2 prawa budowlanego wskazano, że wojewoda jest organem pierwszej instancji w sprawach obiektów i robót budowlanych:
hydrotechnicznych piętrzących, upustowych, regulacyjnych oraz kanałów i innych obiektów służących kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi, z wyłączeniem urządzeń melioracji wodnych.

Powyższe zmiany wprowadziła Ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2170).

Wszystkie te zmiany w prawie budowlanym (a także pozostałe wprowadzone w tym roku) są uwzględnione w naszym e-booku „Jak budować i remontować bez pozwolenia”. Znajdziesz w nim tabelę, w której łatwo sprawdzisz, jakich formalności wymaga dana inwestycja.
Oprócz tego dowiesz się z niego m.in.:

  • Dlaczego ten sam obiekt (np. blaszak) może być zarówno budynkiem, jak i budowlą albo tymczasowym obiektem budowlanym, i bezbłędnie zaklasyfikujecie swój przypadek.
  • Jakie okoliczności sprawiają, że choć teoretycznie nie potrzeba pozwolenia na budowę, to jednak bezwzględnie trzeba je mieć.
  • Jakie są wyjątki od zasady, że roboty można rozpocząć zaraz po uzyskaniu pozwolenia.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.