Kolejne zmiany w prawie budowlanym 23 listopada 2019 r.

with Brak komentarzy

W sobotę 23 listopada weszła w życie 12 (!) w tym roku nowelizacja prawa budowlanego. Zmienił się m.in. art. 29 prawa budowlanego, czyli spis obiektów i robót niewymagających pozwolenia na budowę. Ale nie tylko. Przyjrzyjmy się tym zmianom.

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 23 listopada 2019 r.

Od 23 listopada 2019 r. na zgłoszenie można:

  • budować i przebudowywać szczelne zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę – związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (wcześniej pozwolenia nie wymagały tylko zbiorniki o pojemności do 25 m3);
  • budować i przebudowywać silosy na kiszonkę – związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (wcześniej nie były zwolnione z pozwolenia na budowę);
  • wykonywać i przebudowywać urządzenia melioracji wodnych (wcześniej była mowa o urządzeniach melioracji wodnych szczegółowych).

Ponadto pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga:

  • budowa i przebudowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych.

Co ciekawe: roboty te zostały dodane do art. 29 w październiku i wtedy wskazano, że budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych wymaga zgłoszenia (przebudowa już wtedy nie wymagała ani pozwolenia, ani zgłoszenia), teraz nagle roboty te zniknęły z art. 30 ust. 1 (wskazującego roboty wymagające zgłoszenia), ale pozostały w art. 30 ust. 4, który wskazuje, że do zgłoszenia trzeba dołączyć projekt zagospodarowania terenu. Wygląda to na błąd w ustawie, a nie celowe działanie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Roboty bez pozwolenia i bez zgłoszenia, ale z projektem, czyli do jakich błędów w ustawie prowadzą zbyt częste nowelizacje”.

Zmieniono też spis obiektów i robót, dla których organem pierwszej instancji jest wojewoda. W art. 82 ust. 3 pkt 2 prawa budowlanego wskazano, że wojewoda jest organem pierwszej instancji w sprawach obiektów i robót budowlanych:
hydrotechnicznych piętrzących, upustowych, regulacyjnych oraz kanałów i innych obiektów służących kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi, z wyłączeniem urządzeń melioracji wodnych.

Powyższe zmiany wprowadziła Ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2170).

Wszystkie te zmiany w prawie budowlanym (a także pozostałe wprowadzone w tym roku) są uwzględnione w naszym e-booku „Jak budować i remontować bez pozwolenia”. Znajdziesz w nim tabelę, w której łatwo sprawdzisz, jakich formalności wymaga dana inwestycja.
Oprócz tego dowiesz się z niego m.in.:

  • Dlaczego ten sam obiekt (np. blaszak) może być zarówno budynkiem, jak i budowlą albo tymczasowym obiektem budowlanym, i bezbłędnie zaklasyfikujecie swój przypadek.
  • Jakie okoliczności sprawiają, że choć teoretycznie nie potrzeba pozwolenia na budowę, to jednak bezwzględnie trzeba je mieć.
  • Jakie są wyjątki od zasady, że roboty można rozpocząć zaraz po uzyskaniu pozwolenia.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.