Roboty bez pozwolenia i bez zgłoszenia, ale z projektem, czyli do jakich błędów w ustawie prowadzą zbyt częste nowelizacje

with 4 komentarze

23 listopada 2019 r. weszła w życie 12. zmiana prawa budowlanego w tym roku. Doprowadziła ona do błędów w tej ustawie. Przyjrzyjmy się im.

Co zmieniła przedostatnia nowelizacja prawa budowlanego

25 października 2019 r. wprowadzono w prawie budowlanym zmiany, które spowodowały, że budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych:

 • nie wymagała pozwolenia na budowę (do art. 29 ust. 1 dodano pkt 20aa dotyczący budowy podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych);
 • wymagała zgłoszenia (wprowadzono nowe brzmienie art. 30 ust. 1 pkt 1, dodając do niego pkt 20aa z art. 29 ust. 1);
 • do zgłoszenia trzeba było dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez projektanta mającego uprawnienia budowlane (wprowadzono nowe brzmienie art. 30 ust. 4, dodając do niego wspomniany pkt 20aa).

Oprócz tego wspomniana budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych:

 • wymagała ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy (wprowadzono nowe brzmienie części art. 42 ust. 3);
 • podlegała geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (nie zmieniono art. 43 ust. 1 prawa budowlanego, ale mamy w nim odniesienie do art. 29 ust. 1 pkt 19a-20b).

Powyższe zmiany wprowadzono Ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1815).

Do tego momentu wszystko jest jasne. Zmiany jak każde inne. Sprawdźmy jednak, co się stało w wyniku ostatnich zmian w prawie budowlanym.


Wszystkie te zmiany wprowadzone w prawie budowlanym są już uwzględnione w naszym e-booku „Jak budować i remontować bez pozwolenia”. Dowiesz się z niego m.in.:

 • Jakie okoliczności sprawiają, że choć teoretycznie nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, to jednak bezwzględnie musisz je mieć.
 • Dlaczego ten sam obiekt (np. blaszak) może być zarówno budynkiem, jak i budowlą albo tymczasowym obiektem budowlanym, i bezbłędnie zaklasyfikujesz swój przypadek.
 • Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdy teoretycznie żadna zgoda nie jest potrzebna, ale niejednolite orzecznictwo wróży potencjalne kłopoty.

Do czego doprowadziła ostatnia nowelizacja prawa budowlanego

23 listopada 2019 r. w prawie budowlanym wprowadzono zmiany, które doprowadziły do tego, że:

budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia

ale

do zgłoszenia budowy podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych trzeba dołączyć projekt zagospodarowania działki wykonany przez projektanta mającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Oprócz tego wspomniana budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych nadal:

 • wymaga ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy;
 • podlega geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Te ostatnie zmiany w prawie budowlanym (obowiązujące od 23 listopada 2019 r.) wprowadziła Ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2170). Ta ustawa zmieniając prawo budowlane:

 • wprowadziła nowe brzmienie art. 30 ust. 1 pkt 1 i w tym przepisie nie ma już punktu 20aa z art. 29 ust. 1 (dla wyjaśnienia dodam, że zmieniono art. 30 ust. 1 pkt 1, bo dodano do niego art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. f);
 • nie wprowadziła żadnych zmian odnoszących się do art. 29 ust. 1 pkt 20aa wprowadzonych wcześniej, tj. bez zmian pozostały: art. 30 ust. 4, art. 42 ust. 3, art. 43 ust. 1.

Jak to się stało, że obecnie obowiązujące przepisy są wewnętrznie sprzeczne

Wygląda na to, że najwyraźniej ktoś zapomniał (?), że 12 dni wcześniej zmieniono art. 30 ust. 1 pkt 1 i dodano do niego art. 29 ust. 1 pkt 20aa. W momencie, gdy uchwalano ostatnią ustawę (tj. 11 września 2019 r.) wspomniany przepis dotyczący pkt 20aa, choć był już uchwalony (zrobiono to 30 sierpnia 2019 r.), to jeszcze nie obowiązywał (wszedł w życie dopiero 25 października 2019 r.). Czy tak faktycznie było? Nie wiem. Ale jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w wyniku ostatnich zmian:

 • art. 29 ust. 1 pkt 20aa zniknął z art. 30 ust. 1 pkt 1, dlatego budowa podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia,
 • art. 29 ust. 1 pkt 20aa pozostał m.in. w art. 30 ust. 4, który wskazuje, że w zgłoszeniu budowy podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych „należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane”.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 1186; zmieniony przez: Dz. U. z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 1309, poz. 1524, poz. 1696, poz. 1712, poz. 1815 i poz. 2170);

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1815) – art. 5;

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2170) – art. 2.


Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:


Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

4 Odpowiedzi

 1. Anonim
  | Odpowiedz

  Szanowna Pani;
  Chciałbym panią zapytać dlaczego Pani uważa za błąd Ustawodawcy wprowadzoną, i opisywaną przez Panią zmianę UPB, (dot. budowy „podbudowy słupowej…” bez pnb i bez Zgłoszenia ale z Projektem budowlanym ?
  mgr inż bud. Stefan Bieniecki

  • Magda Myszura
   |

   Gdy wprowadzano do ustawy pkt 20aa w art. 29 ust. 1 (ten dotyczący budowy podbudowy słupowej), to wskazano w art. 30 ust. 1, że budowa tej podbudowy słupowej wymaga zgłoszenia. Dodano też art. 30 ust. 4 wskazujący, że do zgłoszenia budowy podbudowy słupowej dołączamy projekt zagospodarowania terenu.

   12 dni później (tyle minęło pomiędzy uchwaleniem jednej i drugiej ustawy w Sejmie) skreślono podbudowę z art. 30 ust. 1, a pozostawiono w art. 30 ust. 4.

   Wobec tego aktualnie, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 20aa oraz art. 30 ust. 1, budowa podbudowy słupowej nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 4 w zgłoszeniu budowy podbudowy słupowej trzeba przedstawić projekt zagospodarowania działki. Pojawia się więc pytanie – w jakim zgłoszeniu, skoro zgłoszenie nie jest wymagane.

 2. kajetan
  | Odpowiedz

  witam,chce sobie postawic,wiate nad tarasem,i dach,polaczyc,,do obecnego budynku,w starostwie,powiedziano mi ze moge,ale osobno,po wielu pytaniach i z tego co niektorzy,ludzie robia,a popatrzyc na zdjecia,to wszystko jest polaczone,z obecnym,domem,i nic nie jest wymagane,ani zgloszenie,ani pozwolenie,Prosze o odpowiedz w mojej sprawie,Pozdrawiam

 3. Anonim
  | Odpowiedz

  Witam,
  Czy utwardzenie podłoża i postawienie wiaty obok budynku mieszkalnego jednorodzinnego, (ale nie łączenie jej z budynkiem) wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia?

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.