Zmiany w prawie, ale projekt budowlany według starych zasad

with 2 komentarze
zmiany w projekcie budowlanym 2020

Być może słyszałeś, że w tym roku prawdopodobnie zmienią się przepisy dotyczące projektu budowlanego. Ma się on składać z dodatkowego opracowania nazwanego projektem technicznym. Jednak nie od razu po wejściu w życie zmian będziemy musieli składać projekt na nowych zasadach.

Jeśli wolisz wersję do słuchania – przewiń na koniec.

Jak ma wyglądać projekt budowlany po zmianach

Po zmianach projekt budowlany ma składać się z:

 • projektu zagospodarowania terenu,
 • projektu architektoniczno-budowlanego,
 • projektu technicznego.

Oczywiście to nie jedyne elementy projektu budowlanego, bo – tak jak dotychczas – będziemy do niego dołączać różne dokumenty i uzgodnienia, ale na potrzeby tego tekstu nie ma to znaczenia.

Dla przypomnienia – teraz projekt budowlany (znowu w uproszczeniu) składa się z:

 • projektu zagospodarowania terenu,
 • projektu architektoniczno-budowlanego.

Przygotuj się do dużych zmian w prawie budowlanym już dziś.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

Projekt budowlany na starych zasadach jeszcze przez minimum 1,5 roku

Zgodnie z ustawą wprowadzającą zmiany, projekt budowlany na dotychczasowych zasadach inwestor będzie mógł dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę i do zgłoszenia budowy jeszcze przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian. Zmiany mają zacząć obowiązywać po 6 miesiącach od ogłoszenia (o czym przeczytasz w podlinkowanym tekście), dlatego mamy jeszcze co najmniej 1,5 roku na to, by sporządzać projekt na starych zasadach.

Skąd taki termin?

Ustawa zmieniająca została uchwalona 23 stycznia, 5 lutego senat uchwalił poprawki, 13 lutego ustawą ponownie ma zająć się sejm. Po uchwaleniu przez sejm ustawa trafi do podpisu prezydenta, a potem zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia, a termin 12 miesięcy będziemy liczyć od wejścia w życie.

AKTUALIZACJA: Ustawa zmieniająca została opublikowana w Dzienniku Ustaw 18 marca 2020 r., a więc nowe przepisy zaczną obowiązywać 19 września 2020 r. W związku z tym projekty budowlane sporządzone według dotychczasowych zasad będą mogły być dołączane do wniosku do 19 września 2021 r.

Jaki przepis pozwala na składanie projektu na starych zasadach?

Projekt budowlany sporządzany na dotychczasowych zasad będziemy mogli składać dlatego, że wynika to z art. 26 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 471):

„W terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, inwestor do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę albo wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego, albo zgłoszenia budowy może dołączyć projekt budowlany sporządzony na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym”.

Wspomniany w ustawie zmieniającej art. 1 dotyczy prawa budowlanego.

nowy projekt budowlany 2020
zmiany w projekcie budowlanym 2020

Co oznacza planowana w projekcie budowlanym zmiana

Przez rok od wejścia w życie nowych przepisów równolegle będą funkcjonować dwa różne rodzaje projektów budowlanych: te sporządzane na starych zasadach i te wykonywane według nowych przepisów.

Zmiana ta wydaje się korzystna dla projektantów, bo jeśli przepisy będą miały wejść w życie, to nie będziemy musieli się zastanawiać, czy projekt, nad którym aktualnie pracujemy, przygotowywać już po nowemu czy po staremu. Spokojnie będziemy mogli dokończyć projekty przygotowywane na dotychczasowych zasadach, nie martwiąc się, czy zdążymy je złożyć do urzędu przed wejściem w życie zmian.

Przygotuj się do dużych zmian w prawie budowlanym już dziś.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

2 Odpowiedzi

 1. Adrian
  | Odpowiedz

  Nie rozumiem za bardzo tych zmian.
  Czyli inwestor składa fizycznie PAB do uzyskania pozwolenia na budowę.. ok.. ale jak ten projekt jest wykonany bez obliczeń konstrukcyjnych?
  To na jakiej podstawie w przekrojach uwzględniane są grubości płyt konstrukcyjnych itp. skoro nie ma do nich wykonanych obliczeń statyczno wytrzymałośiowych?
  Czyli w PAB grubość stropu może być 10 cm a później w opracowaniu technicznym może być np. 20 cm? Wiadomo, że wówczas muszą być np. inaczej rozplanowane schody.
  W ogóle tego nie rozumiem. To tak jakby umożliwiało wykonywanie projektu bez koordynacji branżowej.

  • Magda Myszura
   |

   Poruszył Pan ważną kwestię, o której pisałam w zeszłym roku, gdy pojawił się projekt tych zmian. Kwestie te były też poruszane przez środowisko inżynierów podczas konsultacji publicznych. Niestety wnoszone uwagi nie zostały uwzględnione przez ustawodawcę.

   Porządne biura projektów pewnie będą od razu sporządzać wszystkie części projektu i inwestor zamiast 1 projektu budowlanego otrzyma 3 projekty, z których 2 złoży do urzędu, a 1 zostawi sobie na czas wykonywania robót. Niestety pewnie znajdą się i tacy, którzy sporządzenie projektu technicznego zostawią na później i wtedy to inwestor będzie miał kłopot.

   Zmieniona ustawa mówi, że „Projekt techniczny musi być zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym”, więc projektant nie będzie mógł sporządzić projektu technicznego niezgodnego z projektem architektoniczno-budowlanym. Jeśli zaistnieje sytuacja, o jakiej Pan pisze (czyli np. nie będzie się dało zaprojektować stropu o grubości takiej jak w projekcie architektoniczno-budowlanym), to w mojej ocenie projektant nie powinien wykonywać projektu technicznego dopóki projekt architektoniczno-budowlany nie zostanie zmieniony.

Zostaw Komentarz

Zobacz nowe poradniki o dużej nowelizacji prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.