Usytuowanie budynków i innych obiektów na działce – przepisy

with 4 komentarze
usytuowanie budynków

Dziś kilka słów o przepisach określających usytuowanie budynków i innych obiektów na działce. Gdy lokalizujemy na działce obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, musimy wziąć pod uwagę szereg przepisów, które wskazują, jak usytuować ten obiekt czy urządzenie na działce. Jaką odległość zachować od granicy działki, drogi, lasu i innych obiektów i urządzeń. Sprawdźmy, jakie to są przepisy.

Jakie przepisy określają usytuowanie budynków i innych obiektów na działce

Do przepisów wskazujących wymagania związane z sytuowaniem na działce różnych obiektów należą m.in.:

 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
 • ustawa o drogach publicznych,
 • rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać różne obiekty budowlane.

Zauważcie, że nie wymieniłam tutaj prawa budowlanego, a to dlatego, że w tej ustawie nie ma ani słowa o tym, jak usytuować na działce budynek, czy inny obiekt. Natomiast do tej ustawy wydano szereg rozporządzeń – tzw. warunków technicznych – w których znajdują się te wymagania i które wymienię niżej.

Druga kwestia: miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to akty prawa miejscowego i określają wymagania obowiązujące tylko na określonym obszarze, natomiast zapisy ustaw i rozporządzeń obowiązują na terenie całego kraju.

Warunki techniczne określające usytuowanie budynków i innych obiektów na działce

Wśród rozporządzeń wskazujących usytuowanie budynków i innych obiektów na działce znajdują się rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać:

 • budynki i ich usytuowanie (omówienie tych przepisów znajdziesz w poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”),
 • sieci gazowe i ich usytuowanie,
 • drogi publiczne i ich usytuowanie,
 • drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie,
 • budowle kolejowe i ich usytuowanie,
 • budowle rolnicze i ich usytuowanie,
 • budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie,
 • morskie budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie,
 • telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie,
 • obiekty budowlane metra i ich usytuowanie,
 • skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie,
 • obiekty budowlane niebędące budynkami, służące obronności Państwa oraz ich usytuowanie,
 • bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Gdzie znaleźć przepisy określające usytuowanie budynków i innych obiektów?

W Internetowym Systemie Aktów prawnych na stronie isap.sejm.gov.pl możesz znaleźć i pobrać za darmo wszystkie obowiązujące w naszym kraju przepisy. Przepisy te możesz wyszukać za pomocą rocznika i pozycji Dziennika Ustaw lub poszukać ich pod hasłem „budownictwo”.

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Co ważniejsze – plan miejscowy, ustawa czy warunki techniczne?

Gdy sytuujemy budynek czy inny obiekt na działce, musimy wziąć pod uwagę m.in. te wyżej wymienione przepisy i spełnić wymagania wszystkich tych przepisów. Nie jest tak, że na przykład wymagania planu miejscowego są ważniejsze od warunków technicznych albo na odwrót. Wszystkie przepisy są jednakowo ważne. Na przykład: jeśli jeden przepis pozwala nam zlokalizować budynek bezpośrednio przy granicy działki, ale inny przepis tego zabrania, to nie możemy usytuować tego budynku przy granicy działki (bo wtedy nie spełnilibyśmy wymagań jednego z przepisów).

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

4 Odpowiedzi

 1. Luks
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie
  Chciałbym zapytać w jaki sposób można teraz (koronawirus) zgłosić chęć postawienia budynku gospodarczego do 35 M2 na działce.

  • Karolina
   |

   Witam, mam bardzo trudna sytuację na działce i potrzebuję pomocy. Kupując działkę budowlaną nie spodziewałam się tyle przykrych niespodzianek. Gdy wystąpilismy o warunki zabudowy dostaliśmy na mapie lokalizacyjne linię graniczną, ponieważ w pobliżu jest cmentarz. Niestety na mapce prawnej u notariusza, gdy kupowaliśmy działkę takiej linii nie było, geodeta na mapce do celów projektowych też jej nie narysował. Ale ok, chcieliśmy się dostosować. Nasza działka znajduje się nad zalewem i po badaniach geodezyjnych okazało się że musimy zrobić albo wymianę i zagęszczenie ziemi, albo durny, albo palowanie. Zdecydowaliśmy się na wymianę ziemi, niestety dokonaliśmy się do jakiejś żyły wodnej, i po kolejnych badaniach okazało się że raczej ciężko będzie nam tam teraz dom postawić. Pytanie moje jest takie, czy jest możliwość zniesienia linii granicznej, tym bardziej, że na wcześniejszych mapach jej nie było, a czytałam w przepisach, że powinna być zaznaczona? Co możemy teraz zrobić? Pomocy😔

 2. Karolina
  | Odpowiedz

  Proszę o pomoc

 3. Maciek
  | Odpowiedz

  Witam
  Zawsze możecie złożyć wniosek o zmianę decyzji w zakresie linii zabudowy. Często linie zabudowy oznaczone są wokół projektowanego budynku- jest to błędne . Linie zabudowy ustala sie od drogi przylegającej do działki . Jest wiele wyroków WSA, NSA w tym temacie.
  Składajcie wniosek o zmianę. Sprawdźcie jedynie, czy przesunięcie w inne miejsce, pozwoli na posadowienie budynku- są grunty nośne.

  Powodzenia

Zostaw Komentarz