3 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o dużej nowelizacji prawa budowlanego

with Brak komentarzy
duża nowelizacja prawa budowlanego 2020

19 września 2020 r. wchodzi w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Dziś przyjrzymy się kilku istotnym, a jednocześnie nieoczywistym kwestiom, których na pierwszy rzut oka nie widać w zmienionej ustawie.


Materiał dostępny również w wersji do słuchania – aby posłuchać, przewiń w dół.


Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

1. Ustawa nowelizująca została już dwa razy zmieniona

Zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie 19 września br., zostały wprowadzone przez Ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471), która została już dwa razy zmieniona:

  • 18 kwietnia przez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. u. z 2020 r. poz. 695);
  • 30 kwietnia przez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2020 r. poz. 782).

Zmiany te są oczywiście uwzględnione w poradnikach „Nowelizacja prawa budowlanego”.

2. Po wejściu w życie zmian w prawie budowlanym pojawi się wiele nieścisłości

W zmienionym prawie budowlanym pojawi się wiele nieścisłości. O niektórych z nich wspominałam już w materiale „Prawo budowlane od 19 września z błędami”. Artykuł zaktualizowałam o zmiany, jakie wprowadzono 24 czerwca – ustawodawca dostrzegł jeden z błędów i go naprawił (szkoda, że tylko jeden i to w zasadzie mało istotny). Nie będę ponownie wymieniać tych samych błędów, jakie znajdziesz we wspomnianym materiale, tylko wskażę dwa inne:

  • podczas badania kompletności projektu zagospodarowania działki lub terenu i projektu architektoniczno-budowlanego organ będzie musiał sprawdzać, czy dołączono oświadczenie o możliwości podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej. Tymczasem oświadczenie to nie wchodzi w skład ani projektu zagospodarowania, ani projektu architektoniczno-budowlanego, bo jest załącznikiem do wniosku (zgodnie z art. 33 ust. 2);
  • przed rozpoczęciem robót kierownik budowy będzie musiał potwierdzić wpisem w dzienniku budowy, że otrzymał od inwestora zatwierdzony projekt budowlany. Tymczasem projekt budowlany – jako całość – nie będzie zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę, zatwierdzane będą jedynie projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany, i to tylko w przypadku pozwolenia na budowę. Bo przy zgłoszeniu w przepisach nie ma w ogóle mowy o zatwierdzaniu projektu, tylko jest mowa o jego ostemplowaniu.

3. Nie wszystkie nowe przepisy zaczynają obowiązywać 19 września

Nawet po wejściu w życie zmian w określonych sytuacjach będziemy stosować przepisy dotychczasowe (czyli „stare” niezmienione). W ustawie zmieniającej znajdują się przepisy, które regulują te kwestie.

Być może wiesz, że ma się zmienić zawartość projektu budowlanego. Będzie się on składał nie tylko z projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego, ale również z projektu technicznego. Jednak projekt budowlany wykonywany według dotychczasowych przepisów będziemy mogli dołączać do wniosku jeszcze przez rok od wejścia w życie zmian. Czyli do 19 września 2021 r. będą równolegle funkcjonować dwa rodzaje projektów budowlanych. Organ rozpatrujący zgłoszenie albo wniosek o pozwolenie na budowę, projekty wykonane „po staremu” będzie sprawdzał na podstawie dotychczasowych przepisów, a te wykonane „po nowemu” według nowych przepisów.

Takich przypadków, kiedy po wejściu w życie zmian będziemy stosować dotychczasowe przepisy, jest więcej. Omawiam je wszystkie w poradnikach „Nowelizacja prawa budowlanego”.

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

E-book przedstawiający nowe prawo budowlane w pytaniach i odpowiedziach jest już dostępny.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.