3 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o dużej nowelizacji prawa budowlanego

with Brak komentarzy
duża nowelizacja prawa budowlanego 2020

19 września 2020 r. wchodzi w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Dziś przyjrzymy się kilku istotnym, a jednocześnie nieoczywistym kwestiom, których na pierwszy rzut oka nie widać w zmienionej ustawie.


Materiał dostępny również w wersji do słuchania – aby posłuchać, przewiń w dół.


Poznaj zmiany, jakie zmiany wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

1. Ustawa nowelizująca została już dwa razy zmieniona

Zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie 19 września br., zostały wprowadzone przez Ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471), która została już dwa razy zmieniona:

  • 18 kwietnia przez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. u. z 2020 r. poz. 695);
  • 30 kwietnia przez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2020 r. poz. 782).

Zmiany te są oczywiście uwzględnione w poradnikach „Nowelizacja prawa budowlanego”.

2. Po wejściu w życie zmian w prawie budowlanym pojawi się wiele nieścisłości

W zmienionym prawie budowlanym pojawi się wiele nieścisłości. O niektórych z nich wspominałam już w materiale „Prawo budowlane od 19 września z błędami”. Artykuł zaktualizowałam o zmiany, jakie wprowadzono 24 czerwca – ustawodawca dostrzegł jeden z błędów i go naprawił (szkoda, że tylko jeden i to w zasadzie mało istotny). Nie będę ponownie wymieniać tych samych błędów, jakie znajdziesz we wspomnianym materiale, tylko wskażę dwa inne:

  • podczas badania kompletności projektu zagospodarowania działki lub terenu i projektu architektoniczno-budowlanego organ będzie musiał sprawdzać, czy dołączono oświadczenie o możliwości podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej. Tymczasem oświadczenie to nie wchodzi w skład ani projektu zagospodarowania, ani projektu architektoniczno-budowlanego, bo jest załącznikiem do wniosku (zgodnie z art. 33 ust. 2);
  • przed rozpoczęciem robót kierownik budowy będzie musiał potwierdzić wpisem w dzienniku budowy, że otrzymał od inwestora zatwierdzony projekt budowlany. Tymczasem projekt budowlany – jako całość – nie będzie zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę, zatwierdzane będą jedynie projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany, i to tylko w przypadku pozwolenia na budowę. Bo przy zgłoszeniu w przepisach nie ma w ogóle mowy o zatwierdzaniu projektu, tylko jest mowa o jego ostemplowaniu.

3. Nie wszystkie nowe przepisy zaczynają obowiązywać 19 września

Nawet po wejściu w życie zmian w określonych sytuacjach będziemy stosować przepisy dotychczasowe (czyli „stare” niezmienione). W ustawie zmieniającej znajdują się przepisy, które regulują te kwestie.

Być może wiesz, że ma się zmienić zawartość projektu budowlanego. Będzie się on składał nie tylko z projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego, ale również z projektu technicznego. Jednak projekt budowlany wykonywany według dotychczasowych przepisów będziemy mogli dołączać do wniosku jeszcze przez rok od wejścia w życie zmian. Czyli do 19 września 2021 r. będą równolegle funkcjonować dwa rodzaje projektów budowlanych. Organ rozpatrujący zgłoszenie albo wniosek o pozwolenie na budowę, projekty wykonane „po staremu” będzie sprawdzał na podstawie dotychczasowych przepisów, a te wykonane „po nowemu” według nowych przepisów.

Takich przypadków, kiedy po wejściu w życie zmian będziemy stosować dotychczasowe przepisy, jest więcej. Omawiam je wszystkie w poradnikach „Nowelizacja prawa budowlanego”.

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Największa od kilku lat nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie. Poznaj wprowadzone zmiany i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.