Jak nie czytać przepisów – 2 przykłady, które (prawdopodobnie) Cię zaskoczą

with Brak komentarzy

Do przygotowania tego materiału zainspirowały mnie pytania dotyczące dużej nowelizacji prawa budowlanego, które ostatnio zadajecie. Piszę (i mówię, bo jest też wersja do słuchania) o tym, jak moim zdaniem warto czytać przepisy, by nie wpaść w pułapkę związaną z ich błędną interpretacją.

Przejdźmy od razu do przykładów.

Wersję do słuchania znajdziesz na końcu artykułu.

1) Instalacja gazowa bez pozwolenia, ale nie bez projektu i innych procedur

Od 19 września 2020 r., zgodnie ze zmienionym art. 29 ust. 3 pkt. 3 lit. d prawa budowlanego, nie będzie wymagać pozwolenia na budowę, ale będzie wymagać zgłoszenia „instalowanie wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych”.

Przytoczyłam wyżej cały przepis, żeby zwrócić uwagę na to, że w przepisie jest mowa o robotach budowlanych polegających na „instalowaniu” i dotyczą one użytkowanego budynku (instalacje gazowe w budynkach, które nie są użytkowane, nie będą podlegać procedurze zgłoszenia).

Ale to nie wszystko.

Do zgłoszenia trzeba będzie dołączyć projekt, a dokładniej dokumenty wskazane w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4, czyli m.in. trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami. Wynika to z art. 30 ust. 4c. Czyli mamy już drugi przepis dotyczący tego samego zagadnienia.

Ale to nadal nie wszystko.

Oprócz powyższego przed rozpoczęciem robót trzeba będzie sporządzić projekt techniczny, zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1, i ustanowić kierownika budowy – co z kolei wynika z art. 42 ust. 1 pkt 2.

Czyli podsumowując: jeśli zajrzymy wyłącznie do art. 29, to będzie nam się wydawać, że instalacje gazowe wymagają tylko zgłoszenia. Jeśli dokładnie przeczytamy ten przepis, to dowiemy się, że chodzi o instalowanie instalacji gazowych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku. A jeśli przejrzymy pozostałe przepisy, to okaże się, że w przypadku tych robót inne procedury są takie jak przy pozwoleniu na budowę (konieczność sporządzenia projektu i ustanowienia kierownika budowy).

Zatem: jeśli czytamy przepisy, musimy czytać je dokładnie i kompleksowo. Nie wybiórczo.

Zanim przejdziemy do kolejnego przykładu polecę Ci e-booki:

Jeśli nie masz czasu albo ochoty na zagłębianie się w przepisy, nie chcesz zastanawiać się, czy niczego nie przeoczyłeś, polecam Ci e-booki „Nowelizacja prawa budowlanego, część 1 i 2”. W poradnikach znajdziesz omówienie zmian, które weszły w życie 19 września 2020 r., a także przepisów przejściowych, z których dowiesz się, kiedy stosować nowe przepisy, a kiedy dotychczasowe (bo tylko zestawienie tych przepisów daje nam pełną wiedzę o wprowadzonych zmianach).

2) Projekt zamienny w procedurze naprawczej po staremu, a kwalifikacja rodzaju odstąpienia po nowemu

Nawet po wejściu w życie zmian w określonych sytuacjach będziemy stosować stare przepisy. W niektórych przypadkach będziemy mieć wybór, czy stosować nowe przepisy czy stare. Dotyczy to na przykład projektu budowlanego, który jeszcze przez rok od wejścia w życie zmian możemy składać z wnioskiem w starej formie. Więcej na ten temat dowiesz się z materiału „Zmiany w prawie, ale projekt budowlany według starych zasad”.

Natomiast niżej przytoczę jeszcze inny przykład: postępowanie naprawcze prowadzone przez nadzór budowlany w sytuacji, gdy podczas budowy dokonano istotnego odstąpienia od projektu bez zmiany pozwolenia (art. 51 ust. 1 pkt 3). Czy wtedy projekt zamienny sporządzać według nowych, czy starych przepisów?

Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w prawie budowlanym, nawet w tym nowym po uwzględnieniu zmian. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie nowelizującej, a dokładniej w art. 27 (art. 1 tej ustawy dotyczy zmian w prawie budowlanym, a więc przepis, który nam jest w tym przypadku potrzebny znajduje się w zupełnie innym miejscu ustawy). Przyjrzyjmy się temu przepisowi:

„Do zamierzeń budowlanych realizowanych w oparciu o projekt budowlany sporządzony na podstawie przepisów dotychczasowych:

1) w przypadkach, o których mowa w art. 25 i art. 26,

2) dla których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wydano ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę albo dokonano skutecznego zgłoszenia

– przepisy ustaw zmienianych w art. 1–4, art. 6 oraz art. 8–24 stosuje się w brzmieniu dotychczasowym”.

Art. 27 ustawy nowelizującej (Dz. U. z 2020 r. poz. 471, zmieniony przez: poz. 695, 782)

Czyli podczas procedury naprawczej w postępowaniu przed nadzorem, gdy inwestycja jest realizowana na podstawie ostatecznej decyzji, która została wydana przed wejściem w życie zmian, stosujemy przepisy dotychczasowe, a więc projekt zamienny również sporządzamy według przepisów dotychczasowych. I wcale nie wynika to z nowych przepisów prawa budowlanego, tylko z przepisów znajdujących się w ustawie nowelizującej.

Ale to nie wszystko.

Jeśli zajrzymy do kolejnych przepisów ustawy nowelizującej, to dowiemy się, kiedy trzeba stosować nowe przepisy, nawet w przypadku inwestycji realizowanych na podstawie decyzji wydanej przed wejściem w życie zmian. Do przytoczonego wyżej art. 27 odwołuje się bowiem kolejny przepis – art. 28, który wskazuje, kiedy stosujemy nowe przepisy w sytuacjach opisanych w art. 25-27. I tak na przykład: gdy dokonujemy kwalifikacji rodzaju odstąpienia od zatwierdzonego projektu, stosujemy nowe przepisy nawet do inwestycji realizowanych na podstawie decyzji wydanej przed wejściem w życie zmian.

I tutaj znowu mamy do czynienia z sytuacją, którą omówiłam w 1 punkcie tego materiału – nie możemy czytać przepisów wybiórczo, bo doprowadzi to nas do błędnych wniosków. W dodatku w przypadku nowelizacji przepisów, a już zwłaszcza tak dużych nowelizacji, warto zapoznać się nie tylko ze zmianami, ale również z przepisami przejściowymi, które znajdują się na końcu ustaw nowelizujących i które mówią nam, w jakich sytuacjach stosować nowe przepisy, a w jakich stare.

Te przepisy przejściowe są również omówione w poradnikach o nowelizacji prawa budowlanego.

Podsumowanie – jak nie czytać przepisów

Pora na odpowiedź na pytanie zadane w tytule: nie warto czytać przepisów wyrywkowo.

1) To, że znamy wymagania wprowadzone przez jeden artykuł, nie daje nam pełnej wiedzy o danym zagadnieniu, bo kolejne artykuły mogą odwoływać się do tego pierwszego i go zmieniać lub wprowadzać dodatkowe wymagania. Dlatego musimy czytać ustawy kompleksowo albo znać je na tyle, by wiedzieć, gdzie szukać konkretnych unormowań.

2) W przypadku nowelizacji, zwłaszcza tak dużych jak ta wchodząca w życie 19 września, oprócz zmian w konkretnej ustawie, musimy też zapoznać się z przepisami przejściowymi, które znajdują się na końcu ustawy nowelizującej. Te przepisy znajdują się wyłącznie w ustawie nowelizującej, nie ma ich w zmienianej ustawie (w naszym przypadku – w prawie budowlanym), mimo że dotyczą właśnie ustawy zmienianej i są bardzo ważnymi przepisami, bo mówią nam o tym, w jakich sytuacjach stosować nowe przepisy, a w jakich – stare.

Jeśli nie masz czasu albo ochoty na zagłębianie się w przepisy, nie chcesz zastanawiać się, czy niczego nie przeoczyłeś, polecam Ci e-booki „Nowelizacja prawa budowlanego, część 1 i 2”. W poradnikach znajdziesz omówienie zmian, które weszły w życie 19 września 2020 r., a także przepisów przejściowych, z których dowiesz się, kiedy stosować nowe przepisy, a kiedy dotychczasowe (bo tylko zestawienie tych przepisów daje nam pełną wiedzę o wprowadzonych zmianach).

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Największa od kilku lat nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie. Poznaj wprowadzone zmiany i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.