Nowe prawo budowlane – quiz

with 3 komentarze
nowe prawo budowlane

Nowe prawo budowlane obowiązuje od 19 września 2020 r., kiedy to weszła w życie największa od kilku lat nowelizacja. Rozwiąż quiz i sprawdź, na ile znasz nowe przepisy.

Poniżej znajdziesz pytania, które dotyczą nowego prawa budowlanego, czyli przepisów, które obowiązują od 19 września 2020 r. W każdym pytaniu prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

Niektóre z kwestii poruszanych w pytaniach omawiałam na blogu i w mediach społecznościowych. Zerknij do tych materiałów, jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego dana odpowiedź jest prawidłowa.

A jeśli chcesz poznać wszystkie zmiany, jakie weszły w życie 19 września, chcesz się z nimi zapoznać po kolei, polecam Ci e-booki o nowelizacji prawa budowlanego.


1. Projekt budowlany wykonany na dotychczasowych zasadach („po staremu”) możemy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę albo do zgłoszenia jeszcze przez rok od wejścia w życie zmian:

 
 
 

2. Budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m²:

 
 
 

3. Budowa domów jednorodzinnych jest możliwa bez projektu technicznego:

 
 
 

4. W nowym projekcie architektoniczno-budowlanym dot. budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie trzeba zamieszczać żadnych informacji na temat instalacji:

 
 

5. Odstąpienie od projektu technicznego wymaga:

 
 
 

6. Instalowanie wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych wymaga:

 
 
 

7. Przed rozpoczęciem budowy kierownik budowy musi potwierdzić wpisem w dzienniku budowy otrzymanie od inwestora:

 
 
 

8. Uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych na etapie postępowania naprawczego legalizującego samowolę budowlaną:

 
 
 

9. Za zapewnienie zgodności projektu technicznego z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym odpowiada:

 
 
 

10. W nowym projekcie budowlanym informacja o wyposażeniu technicznym budynku znajduje się w:

 
 
 

11. Kwalifikacji rodzaju odstąpienia od zatwierdzonego projektu dokonujemy:

 
 
 

12. Obowiązek zabezpieczenia terenu budowy lub rozbiórki ciąży na:

 
 
 


Poznaj zmiany, jakie wprowadzono w prawie budowlanym 19 września 2020 r. i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na szukanie i analizowanie nowych przepisów, zajrzyj do e-booków „Nowelizacja prawa budowlanego 2020”. Drugiego takiego opracowania prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

3 Odpowiedzi

 1. Krzysztof
  | Odpowiedz

  A ja mam pytanie dotyczące art. 29 pkt 18: czy budynek gospodarczy do 35 m2 bez ograniczenia liczby kondygnacji można budować na zgłoszenie bez projektu wszędzie. gdzie pozwala mpzp, czy tylko na gruntach leśnych skarbu państwa? Wg mnie słowo oraz i wymienienie zbiorników wodnych pozwala sądzić, że grunty śp dotyczą tylko tych zbiorników. Ale co autor miał na myśli?

  • Magda Myszura
   |

   Co autor miał na myśli, to nie wiem ;). Natomiast moim zdaniem, w związku z tym, że przecinek jest przed słowami „przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa (…)”, to dopisek ten dotyczy wszystkich obiektów wymienionych przed nim.

 2. Krzysztof
  | Odpowiedz

  Budynek mieszkalny przedwojenny powstał na wsi, gdy nie było wtedy trzeba zgłaszać budowy / uzyskiwać pozwolenia na budowę zagrody. Po wojnie tę wieś wchłonęło miasto. Czy remont polegający na wymianie zużytych krokwi oraz zmianie pokrycia z papy na blachę wymaga teraz zgłoszenia? wg art. 29 ust. 4 zgłosić trzeba remont elementów konstrukcyjnych dla budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę? Dziś budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wymaga zgłoszenia z projektem. Pozwolenie jest fakultatywne… Oj ile to powstało teraz niejsności. Sądy będą miały pełne ręce roboty…

Zostaw Komentarz

E-book przedstawiający nowe prawo budowlane w pytaniach i odpowiedziach jest już dostępny.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.