2 błędy w nowym prawie budowlanym, o których (prawdopodobnie) nie wiesz

with Brak komentarzy

19 września weszła w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Niestety w nowych przepisach aż roi się od niedopowiedzeń i nieścisłości. Przyjrzyjmy się dwóm dosyć istotnym błędom.

O błędach w nowym prawie budowlanym pisałam jeszcze zanim nowe przepisy weszły w życie w materiale „Prawo budowlane od 19 września z błędami”. Część z nich nadal funkcjonuje, a część została już naprawiona, o czym przeczytasz w tamtym artykule, bo zaktualizowałam go o nowe informacje. Dziś zajmiemy się innymi błędami w aktualnie obowiązującym prawie budowlanym.

1. Formalności dla domów jednorodzinnych bardziej skomplikowane niż dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych, hal, magazynów

Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. a przebudowa budynków, których budowa wymaga pozwolenia, oraz domów jednorodzinnych jest zwolniona z pozwolenia i zgłoszenia. Nie dotyczy to jednak przebudowy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych. Tak. Wyłączenie zastosowane w tym przepisie dotyczy tylko domów jednorodzinnych, bo ustawodawca zapomniał o jednym przecinku. Dlatego w obecnym stanie prawnym przebudowa przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga pozwolenia (czyli np. budynków mieszkalnych wielorodzinnych, magazynowych, usługowych), jest zwolniona z pozwolenia i zgłoszenia, a taka sama przebudowa dot. budynków jednorodzinnych – nie jest.

„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) przebudowie:
a) budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych”.

Art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. a prawa budowlanego.

Wyłączenie zastosowane w tym przepisie powinno dotyczyć wszystkich budynków, których budowa wymaga pozwolenia, a nie tylko domów jednorodzinnych. Byłoby tak, gdyby przed słowami „z wyłączeniem” znajdował się przecinek.

Jest to ewidentny błąd, bo na pewno ustawodawca nie chciał traktować domów jednorodzinnych „surowiej” od wszystkich innych budynków wymagających pozwolenia. Dlatego nie polecam przebudowywać przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych budynków bez formalności.

Błąd ten został szybko dostrzeżony przez ustawodawcę, bo już 22 września na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawiła się opinia na ten temat. Poza tym trwają prace nad ustawą zmieniającą ten przepis (ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa). Jeśli wejdzie ona w życie w takim brzmieniu (co prawdopodobnie nastąpi, bo jest to naprawienie ewidentnego błędu), to omawiany przepis będzie brzmiał:

„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) przebudowie:
a) budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych, z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych”.

Jak widać, przepis różni się od pierwotnego jedynie przecinkiem.

2. Kierownik budowy musi potwierdzić, że otrzymał projekt, który nie istnieje

Zgodnie z art. 45a ust. 1 pkt 2: przed rozpoczęciem budowy kierownik jest zobowiązany „potwierdzić wpisem w dzienniku budowy otrzymanie od inwestora zatwierdzonego projektu budowlanego oraz, o ile jest wymagany – projektu technicznego”.

W tym przepisie mamy dwie poważne nieścisłości.

Po pierwsze od 19 września 2020 r. projekt budowlany nie jest zatwierdzany (zatwierdzany jest projekt zagospodarowania i architektoniczno-budowlany, zgodnie z art. 34 ust. 4a), dlatego kierownik budowy nigdy nie otrzyma od inwestora zatwierdzonego projektu budowlanego. Może, a nawet musi, otrzymać projekt budowlany, ale nie będzie on zatwierdzony. W tym projekcie budowlanym otrzymanym od inwestora zatwierdzone powinny być: projekt zagospodarowania i architektoniczno-budowlany, o ile inwestycja jest realizowana na pozwolenie. Bo jeśli inwestor dokonał zgłoszenia, to nie będzie miał zatwierdzonego żadnego z projektów, będzie miał jedynie ostemplowany projekt zagospodarowania i architektoniczno-budowlany (zgodnie z art. 30 ust. 5e).

Po drugie z brzmienia tego przepisu wynika, że projekt techniczny nie jest związany z projektem budowlanym, jest odrębnym opracowaniem niezależnym od projektu budowlanego. Tymczasem nie jest to prawdą, bo projekt techniczny jest częścią projektu budowlanego (zgodnie z art. 34 ust. 3).

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jest już dostępne drugie – zaktualizowane i rozszerzone – wydanie e-booka Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.