
Gdy piszę ten tekst, jest 5 stycznia 2021 r. i dziś weszły w życie pierwsze w tym roku zmiany w prawie budowlanym. Nie są to niestety jedyne zmiany, jakie nas czekają w tej ustawie w 2021 r. Skąd o tym wiem?
To, co się dzieje w ostatnich latach nie tylko w prawie budowlanym, ale też w innych ustawach związanych z budownictwem, pozwala twierdzić (z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością), że w tym roku będziemy mieć co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście zmian w prawie budowlanym. Na ten moment wiadomo już o 5 zmianach, ale o tym w dalszej części tekstu.
Sprawdźmy najpierw, ile zmian wprowadzano w prawie budowlanym w ostatnich latach.
W 2018 roku prawo budowlane zostało zmienione 7 razy, do tego ogłoszono tekst jednolity, w 2019 roku tych zmian było 12 i też ogłoszono tekst jednolity, w 2020 roku tę ustawę zmieniono 6 razy i też ogłoszono tekst jednolity. W 2020 roku wprowadzono dużą nowelizację w prawie budowlanym i znacznie zmieniono wiele przepisów. W dodatku w nowych przepisach aż roi się od niedopowiedzeń i nieścisłości. Część z tych błędów naprawiła ustawa, która weszła w życie 5 stycznia 2021 roku. Tak – wiele z tych pierwszych styczniowych zmian odnosi się do stosunkowo nowych przepisów wprowadzonych we wrześniu 2020 roku.
Ile zmian w prawie budowlanym czeka nas w 2021 roku?
Na dzisiaj (5 stycznia 2021 roku) już wiadomo, że tych zmian będzie co najmniej pięć:
- 1 lipca 2021 roku wchodzą zmiany wprowadzone przez Ustawę z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2320) – na razie jest ich niewiele, bo dotyczą tylko trzech przepisów: art. 12 ust. 4f, art. 30 ust. 6a, art. 62 ust. 1 pkt 3.
- 5 stycznia, 19 stycznia, 4 lutego i 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Ustawę z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 11).
Jeśli chodzi o tę drugą ustawę, to ustawodawca chyba postanowił utrudnić życie wszystkim uczestnikom procesu budowlanego, tak rozdrabniając zmiany i wprowadzając je w tylu różnych terminach.
Pierwsze z tych zmian – obowiązujące od 5 stycznia 2021 roku – w dużym stopniu odnoszą się do przepisów wprowadzonych bądź zmienionych przez dużą wrześniową nowelizację z 2020 roku. Jest to po prostu naprawienie niektórych błędów i nieścisłości z tej nowelizacji.
Jeśli chodzi o pozostałe zmiany, a zwłaszcza te, które zaczną obowiązywać dopiero w lipcu, to – jak pokazuje doświadczenie poprzednich nowelizacji – na ten moment szkoda czasu na poznawanie tych nowych przepisów, bo do lipca mogą zostać nawet kilka razy zmienione.
Natomiast na temat zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie 5 stycznia 2021 roku i tych, które wejdą w życie 19 stycznia i 4 lutego, przygotujemy wkrótce opracowanie.
Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.
2 Odpowiedzi
Adrian
Cudownie Pani Magdaleno, że zawsze świeża dawka informacji… Myślałem, że po wrześniowej rewolucji w PB już będzie spokój na jakiś czas w przepisach… Naiwny byłem ;)
Pozdrawiam
Magda Myszura
Ja też tak myślałam Panie Adrianie.
Również pozdrawiam :).