Zmiany w prawie budowlanym 2021, czyli legislacyjny ekspres już pędzi

with 2 komentarze
zmiany w prawie budowlanym 2021

Gdy piszę ten tekst, jest 5 stycznia 2021 r. i dziś weszły w życie pierwsze w tym roku zmiany w prawie budowlanym. Nie są to niestety jedyne zmiany, jakie nas czekają w tej ustawie w 2021 r. Skąd o tym wiem?

To, co się dzieje w ostatnich latach nie tylko w prawie budowlanym, ale też w innych ustawach związanych z budownictwem, pozwala twierdzić (z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością), że w tym roku będziemy mieć co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście zmian w prawie budowlanym. Na ten moment wiadomo już o 5 zmianach, ale o tym w dalszej części tekstu.

Sprawdźmy najpierw, ile zmian wprowadzano w prawie budowlanym w ostatnich latach.

W 2018 roku prawo budowlane zostało zmienione 7 razy, do tego ogłoszono tekst jednolity, w 2019 roku tych zmian było 12 i też ogłoszono tekst jednolity, w 2020 roku tę ustawę zmieniono 6 razy i też ogłoszono tekst jednolity. W 2020 roku wprowadzono dużą nowelizację w prawie budowlanym i znacznie zmieniono wiele przepisów. W dodatku w nowych przepisach aż roi się od niedopowiedzeń i nieścisłości. Część z tych błędów naprawiła ustawa, która weszła w życie 5 stycznia 2021 roku. Tak – wiele z tych pierwszych styczniowych zmian odnosi się do stosunkowo nowych przepisów wprowadzonych we wrześniu 2020 roku.

Ile zmian w prawie budowlanym czeka nas w 2021 roku?

Na dzisiaj (5 stycznia 2021 roku) już wiadomo, że tych zmian będzie co najmniej pięć:

 • 1 lipca 2021 roku wchodzą zmiany wprowadzone przez Ustawę z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2320) – na razie jest ich niewiele, bo dotyczą tylko trzech przepisów: art. 12 ust. 4f, art. 30 ust. 6a, art. 62 ust. 1 pkt 3.
 • 5 stycznia, 19 stycznia, 4 lutego i 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Ustawę z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 11).

Jeśli chodzi o tę drugą ustawę, to ustawodawca chyba postanowił utrudnić życie wszystkim uczestnikom procesu budowlanego, tak rozdrabniając zmiany i wprowadzając je w tylu różnych terminach.

Pierwsze z tych zmian – obowiązujące od 5 stycznia 2021 roku – w dużym stopniu odnoszą się do przepisów wprowadzonych bądź zmienionych przez dużą wrześniową nowelizację z 2020 roku. Jest to po prostu naprawienie niektórych błędów i nieścisłości z tej nowelizacji.

Jeśli chodzi o pozostałe zmiany, a zwłaszcza te, które zaczną obowiązywać dopiero w lipcu, to – jak pokazuje doświadczenie poprzednich nowelizacji – na ten moment szkoda czasu na poznawanie tych nowych przepisów, bo do lipca mogą zostać nawet kilka razy zmienione.

Natomiast na temat zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie 5 stycznia 2021 roku i tych, które wejdą w życie 19 stycznia i 4 lutego, przygotujemy wkrótce opracowanie.


Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

2 Odpowiedzi

 1. Adrian
  | Odpowiedz

  Cudownie Pani Magdaleno, że zawsze świeża dawka informacji… Myślałem, że po wrześniowej rewolucji w PB już będzie spokój na jakiś czas w przepisach… Naiwny byłem ;)

  Pozdrawiam

  • Magda Myszura
   |

   Ja też tak myślałam Panie Adrianie.
   Również pozdrawiam :).

Zostaw Komentarz

Poradnik przedstawiający nowe prawo budowlane w pytaniach i odpowiedziach jest już dostępny.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.