5 braków, które oddalają Cię od pozwolenia na budowę

with Brak komentarzy
braki w projekcie budowlanym

Kiedyś wydawało mi się, że jako projektanci nie mamy wpływu na to, jak długo będziemy czekać na pozwolenie na budowę, bo wszystko zależy od urzędu, a to, że na decyzję trzeba czekać 3 miesiące to urzędnicze widzimisię. Myślałam tak do czasu, aż sama zaczęłam pracować w urzędzie i wydawać pozwolenia na budowę.

Wtedy okazało się, że są projektanci, którzy robią projekty niezawierające żadnych braków, a sprawdzenie takiego projektu i wydanie decyzji to tylko formalność (pod warunkiem, że nie ma problemu ze stronami postępowania). Na własne oczy przekonałam się, że braki w projektach potrafią wydłużyć czas oczekiwania na pozwolenie nawet o kilka miesięcy (a w skrajnych przypadkach nawet o wiele dłużej). Dowiedziałam się też, na co zwracać uwagę, by urząd nie miał żadnych zastrzeżeń.

Dziś chcę Ci przedstawić 5 popularnych braków, a jeśli masz ochotę na więcej informacji, to znajdziesz je w najnowszym szkoleniu „Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę”.

Braki, przez które możesz dłużej czekać na pozwolenie

1) Niewłaściwa liczba projektów

Może się wydawać, że możemy złożyć po 1 egzemplarzu projektów, a pozostałe donieść, gdy urząd będzie sprawdzał ten jeden. Nic bardziej mylnego. Urząd nie zacznie sprawdzać tego jednego projektu, dopóki nie otrzyma wszystkich wymaganych egzemplarzy. I nie wynika to ze złej woli urzędnika. Takie są przepisy – wskazują one, co i kiedy organ ma sprawdzać.

2) Brak wymaganych opinii lub uzgodnień

Ten brak może skutecznie wydłużyć czas oczekiwania na pozwolenie (a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić uzyskanie decyzji). Jest szereg przepisów (poza prawem budowlanym), które określają, jakie dodatkowe opinie, uzgodnienia czy pozwolenia trzeba uzyskać przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę i dołączyć do projektu. Tak jest na przykład z pozwoleniem wodnoprawnym czy odrolnieniem. Obszerny spis przykładowych dokumentów znajdziesz w poradniku „Jak sporządzić kompletny projekt budowlany”.

3) Dokumenty w niewłaściwym miejscu

Ważne jest też to, w którym miejscu w projekcie umieszczamy poszczególne dokumenty, bo jedne są załącznikami do wniosku, inne odrębnym elementem projektu budowlanego, a jeszcze inne muszą się znaleźć np. w projekcie architektoniczno-budowlanym.

4) Nieprawidłowa forma projektu

Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wskazuje, jaki format ma projekt, z jakich elementów się składa, jak można go dzielić na tomy. Opracowując projekt, pamiętajmy o tym i wyodrębnijmy w nim wyraźnie wszystkie elementy, które zawiera, a jeśli dzielimy go na tomy, zróbmy to zgodnie z rozporządzeniem. Wydawać by się mogło, że niezgodności w tym zakresie to błahy brak, ale nie jest tak z punktu widzenia przepisów. Urząd przed wydaniem pozwolenia musi sprawdzić, czy projekt jest kompletny, a więc czy zawiera wszystkie elementy wymagane właśnie m.in. przez rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Szczegółowe informacje na temat zakresu i formy nowego projektu budowlanego znajdziesz we wspomnianym rozporządzeniu, a jeśli nie lubisz czytać przepisów i chcesz mieć wszystkie informacje zebrane w jednym miejscu wraz z komentarzem, sprawdź poradnik „Jak sporządzić kompletny projekt budowlany”.

5) Niezgodność rozwiązań projektowych w poszczególnych projektach

Ten brak zwykle pojawia się przy adaptacji tzw. projektów typowych. Często mamy w nich sformułowania typu „Woda z własnego ujęcia lub z sieci”. Zdarza się, że w projekcie architektoniczno-budowlanym takie zapisy pozostawiamy, a tymczasem projektujemy przyłączenie do sieci i pokazujemy to w projekcie zagospodarowania. Urząd wydaje pozwolenie na konkretne rozwiązania i z projektów musi jasno wynikać, jakie to są rozwiązania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by skrócić do minimum czas oczekiwania na pozwolenie na budowę, sprawdź szkolenie „Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę”. Być może zainteresuje Cię też poradnik „Jak sporządzić kompletny projekt budowlany” albo „Zestaw dla projektantów”, w którym znajdziesz wspomniane szkolenie i poradnik.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.