Krótko OPB #2: Czy decyzję o warunkach zabudowy można wykorzystać drugi raz?

with Brak komentarzy

Dzisiaj drugi artykuł z cyklu „Krótko o prawie budowlanym”. Tym razem o jednorazowym charakterze tzw. wuzetki, czyli decyzji o warunkach zabudowy.

Jak wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę wpływa na decyzję o warunkach zabudowy?

Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę na podstawie wuzetki. Nie zrealizował tej inwestycji i wygasił to pozwolenie na budowę. Czy może wuzetkę wykorzystać drugi raz do uzyskania nowego pozwolenia?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie wynika wprost ani z prawa budowlanego, ani z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, której przepisy – tak na marginesie – nie należą do najłatwiejszych w interpretacji.

Dopiero analiza orzecznictwa sądów administracyjnych, które na szczęście w tej kwestii jest jednolite, pozwala na stwierdzenie, że wuzetki nie można ponownie wykorzystać do uzyskania pozwolenia na budowę.

Poniżej fragment jednego z wyroków, który potwierdza takie stanowisko.

Wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę konsumuje decyzję o warunkach zabudowy, jednak decyzja ta pozostaje w obrocie prawnym i jest związana realizacją inwestycji w wydanym pozwoleniu na budowę. Natomiast chęć wybudowania nowego lub innego obiektu budowlanego na terenie inwestycji wymaga ponownej oceny wpływu takiego zamierzenia budowlanego na ład przestrzenny.

Skład Sądu podziela stanowisko organu poparte orzecznictwem sądów administracyjnych, że nie chodzi przy tym o skonsumowanie przeznaczenia terenu, gdyż decyzja o warunkach zabudowy, jako decyzja deklaratoryjna, sama w sobie nie powoduje skutku zmiany przeznaczenia terenu.”

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Bd 329/17

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.