Krótko OPB #3: Czy przebudowa biura polegająca na wyburzeniu ścian i nowej aranżacji powierzchni wymaga pozwolenia lub zgłoszenia?

with 4 komentarze

W trzecim artykule z cyklu pt. „Krótko o prawie budowlanym” zajmujemy się formalnościami związanymi z przebudową biura. Zapraszamy :).

przebudowa biura

Czy przebudowa biura polegająca na wyburzeniu ścian i nowej aranżacji powierzchni wymaga pozwolenia lub zgłoszenia?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, czy chcemy wyburzyć ściany działowe czy konstrukcyjne.

Jeżeli są to ściany działowe, czyli nie przebudowujemy elementów konstrukcyjnych, to zakładając, że nie jest to budynek zabytkowy, zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. a prawa budowlanego wykonanie tego typu robót nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia.

W przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków konieczne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a jeżeli budynek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, trzeba będzie dokonać zgłoszenia robót.

Natomiast w przypadku, gdy zakres robót obejmuje ściany konstrukcyjne, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Osobną kwestią do rozważenia jest zmiana sposobu użytkowania, do której może dojść w przypadku takich robót.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

4 Odpowiedzi

  1. Barbara
    | Odpowiedz

    A jak to będzie w przypadku, kiedy budynek jest w rejestrze, ale nie planuje się burzenia żadnych ścian (ani działowych, ani konstrukcyjnych), jedynie prace adaptacyjne (modernizacja instalacji, renowacja podłogi, malowanie itp.)?
    Czy takie prace można wykonać bez formalności urzędowych?
    Spotkałam się dotychczas z dwoma interpretacjami przepisów w tym zakresie- jedną mówiącą o tym, że wszelkie prace budowlane w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają wystąpienia o pozwolenie na budowę, oraz drugą, która mówi o konieczności wystąpienia o pozwolenie tylko w przypadku, gdy prace budowlane mieszczą się w definicji: „budowy, przebudowy, nadbudowy lub remontu”.
    Jestem Ciekawa Waszej interpretacji.

    • Magda Myszura
      |

      W budynku wpisanym do rejestru zabytków wszystkie roboty wymagają uzgodnienia z konserwatorem (art. 36 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami). Natomiast jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to wymagają go roboty wymienione w art. 29 ust. 1-4 prawa budowlanego, czyli m.in. remont obiektu wpisanego do rejestru zabytków też wymaga pozwolenia. Chodzi tu o roboty mieszczące się w definicji remontu. Remontem (ani tym samym robotami budowlanymi) nie jest bieżąca konserwacja, która nie wymaga pozwolenia na budowę (wyrok NSA: II OSK 2808/15). Z tym, że ta bieżąca konserwacja nie została zdefiniowana w ustawie i między remontem a bieżącą konserwacją jest cienka granica.

  2. Barbara
    | Odpowiedz

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem zatem, że jeśli uznam, że roboty które inwestor planuje przeprowadzić nie mieszczą się w definicji remontu (chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że jest to bardzo cienka granica), to inwestor nie musi występować o pozwolenie na budowę, ani zgłaszać robót z zakresu bieżącej konserwacji, ale powinien uzgodnić projekt z konserwatorem zabytków i uzyskać jego aprobatę.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.