Krótko OPB #1: Przebudowa lub remont instalacji gazowej – czy potrzebne zgłoszenie lub pozwolenie?

with 4 komentarze

Dzisiaj na blogu rozpoczynamy nowy cykl krótkich artykułów pt. „Krótko o prawie budowlanym”. Będziemy w nim odpowiadać na Wasze pytania – na te, na które można odpowiedzieć w kilku zdaniach. Bardziej skomplikowane i rozbudowane zagadnienia, tak jak dotychczas, będziemy wyjaśniać w formie obszerniejszych artykułów. Zapraszamy :).

W pierwszym odcinku o tym, czy remont i przebudowa wewnętrznej i zewnętrznej instalacji gazowej wymaga pozwolenia lub zgłoszenia.

remont i przebudowa instalacji gazowej

Czy przebudowa lub remont wewnętrznej i zewnętrznej instalacji gazowej wymaga zgłoszenia albo pozwolenia na budowę?

Zgodnie z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d prawa budowlanego wykonywanie robót polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast wymaga tzw. zgłoszenia z projektem. Chodzi tu jednak o nowe instalacje. Co w przypadku, gdy chcemy przebudować lub wyremontować istniejącą instalację gazową?

Na pierwszy rzut oka na art. 29 prawa budowlanego wydaje się, że wykonywanie tych robót nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, bo nie zostały one wprost wymienione w tym przepisie. Z całą pewnością byłaby to sytuacja absurdalna, ale już nie takie gafy zdarzały się ustawodawcy.

Żeby znać odpowiedź na tytułowe pytanie, musimy wiedzieć, czym w rozumieniu prawa budowlanego jest instalacja gazowa. Otóż zgodnie z art. 3 pkt 9 prawa budowlanego wewnętrzna i zewnętrzna instalacja gazowa jest urządzeniem budowlanym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czy instalacje wewnętrzne są urządzeniami budowlanymi?”

Skoro już ustaliliśmy, że wewnętrzna i zewnętrzna instalacja gazowa jest urządzeniem budowlanym, to sprawa znacznie się uprościła.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit d oraz pkt 2 lit. b prawa budowlanego wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie lub remoncie urządzeń budowlanych (zatem również wewnętrznych i zewnętrznych instalacji gazowych) nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

4 Odpowiedzi

 1. jacek
  | Odpowiedz

  Autorka mogłaby poruszyć sprawę odbiorów instalacji po nowelizacji, ustawy, o której wspominałem w komentarzu już tutaj: https://oprawiebudowlanym.pl/2021/01/nowy-projekt-budowlany-pytania-odpowiedzi.html

  • Magda Myszura
   |

   Tamte pytania nie mieszczą się w formule #Krótko OPB, bo są zbyt obszerne.

 2. Piotr
  | Odpowiedz

  Jeżeli instalowanie wewnątrz użytkowanego budynku wymaga zgłoszenia z projektem, to nasuwa się pytanie: z jakim projektem? Po nowelizacji rozporządzenia o zakresie i formie projektu budowlanego mamy do czynienia z projektem architektoniczno-budowlanym, który w swoim zakresie ma wyłącznie opis zagadnień instalacyjnych. Czy można (trzeba?) do niego dołączyć część opisową i rysunkową p.n. „projekt architektoniczno-budowlany branży instalacyjnej (gaz)?

  • Magda Myszura
   |

   O tym, jak to moim zdaniem jest, napiszę w jednym z kolejnych odcinków cyklu (być może już w najbliższy poniedziałek 24 maja). Tak że zapraszam :).

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.