Nowy wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

with Brak komentarzy

1 lipca wprowadzono nowy wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Sprawdźmy, jakie zmiany pojawiły się w oświadczeniu.

nowy wzór oświadczenia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Nowy wzór oświadczenia został wprowadzony w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Jednak jak to u nas zwykle bywa, „przy okazji” wprowadzono kilka modyfikacji tego dokumentu niezwiązanych z cyfryzacją. Dwie z nich są dość istotne.

Nowy wzór oświadczenia do dysponowania nieruchomością – 2 istotne zmiany

Po pierwsze zrezygnowano z obowiązku określania w oświadczeniu tytułu, z którego wynika prawo do dysponowania nieruchomością. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wskazano, że:

„obecnie inwestorzy niespecjalizujący się w przepisach prawa mają problem z wypełnianiem tego elementu. Element ten, choć w niektórych przypadkach może okazywać się użyteczny, absolutnie nie jest niezbędny do obsługi wniosków czy zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie takiego oświadczenia”

(źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12346004/katalog/12782495#12782495)

Drugą istotną modyfikacją jest to, że w przypadku oświadczenia składanego w formie dokumentu elektronicznego, należy podać identyfikator działki ewidencyjnej, czyli tzw. ID działki. Natomiast w przypadku oświadczenia sporządzanego w postaci papierowej, zamiast identyfikatora działki ewidencyjnej można wskazać obręb ewidencyjny i numer działki ewidencyjnej oraz arkusz mapy, jeżeli występuje.

Zmiany zostały wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie wzoru oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 1170). W podlinkowanym rozporządzeniu znajdziesz nowy wzór oświadczenia.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.