Uprawnienia architektoniczne – na co pozwalają?

with Brak komentarzy

Uprawnienia budowlane są udzielane w czterech głównych specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej i instalacyjnej. W ramach każdej specjalności uprawnienia te mogą obejmować projektowanie, kierowanie robotami budowlanymi albo projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi, w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń. Dziś zajmiemy się uprawnieniami architektonicznymi. Sprawdźmy, na wykonywanie jakich czynności zezwalają.

uprawnienia architektoniczne

Zakres uprawnień architektonicznych

Uprawnienia architektoniczne (a dokładniej uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej) bez ograniczeń uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu.

Natomiast uprawnienia architektoniczne w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3 w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej.

Jak widać w zależności od zakresu posiadanych uprawnień osoba mająca uprawnienia architektoniczne, oprócz projektowania, może również kierować budową – ale tylko w odniesieniu do architektury obiektu. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Kierownik budowy, czyli kto?”.

Co jeszcze warto wiedzieć:

Uprawnienia do projektowania w danej specjalności pozwalają na sporządzanie projektu zagospodarowania działki lub terenu w zakresie tej specjalności. Czyli osoba mająca uprawnienia w specjalności architektonicznej może sporządzać projekt zagospodarowania działki lub terenu w zakresie architektury.

Nie tylko projektowanie lub kierowanie budową

Uprawnienia do projektowania pozwalają nie tylko na projektowanie, a te do kierowania robotami – nie tylko na kierowanie budową. Gdy masz takie uprawnienia, możesz wykonywać też inne czynności. Oczywiście w przypadku uprawnień w specjalności architektonicznej wszystkie te czynności możesz wykonywać jedynie w odniesieniu do architektury obiektu. Jakie to są czynności? O tym przeczytasz w tekście omawiającym specjalności i zakres uprawnień budowlanych.

Zobacz poradniki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Redakcja:

Prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przedzieramy się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.