Uprawnienia konstrukcyjne – na co pozwalają?

with Brak komentarzy

Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (potocznie nazywane konstrukcyjnymi) mogą obejmować projektowanie, kierowanie robotami budowlanymi albo projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi, w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń. Sprawdźmy, jakie czynności może wykonywać osoba posiadająca uprawnienia konstrukcyjne.

Zakres uprawnień konstrukcyjnych

Uprawnienia konstrukcyjne bez ograniczeń uprawniają do:

  • projektowania konstrukcji obiektu

lub

• kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu.

Natomiast uprawnienia konstrukcyjne w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektu, o kubaturze do 1000 m3 oraz:

  1. o wysokości do 12 m nad poziomem terenu, do 3 kondygnacji nadziemnych i o wysokości kondygnacji do 4,8 m;
  2. posadowionego na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu, bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym;
  3. przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;
  4. niezawierającego elementów wstępnie sprężanych na budowie;
  5. niewymagającego uwzględniania wpływu eksploatacji górniczej.

Jak widać w zależności od zakresu posiadanych uprawnień osoba mająca uprawnienia konstrukcyjne, oprócz projektowania, może również kierować budową w zakresie konstrukcji obiektu, a w przypadku uprawnień bez ograniczeń również w zakresie architektury. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Kierownik budowy, czyli kto?”.

O czym jeszcze warto pamiętać:

Uprawnienia do projektowania w danej specjalności pozwalają na sporządzanie projektu zagospodarowania działki lub terenu w zakresie tej specjalności. Czyli osoba mająca uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej może sporządzać projekt zagospodarowania działki lub terenu w zakresie konstrukcji.

Nie tylko projektowanie lub kierowanie budową

Uprawnienia do projektowania pozwalają nie tylko na projektowanie, a te do kierowania robotami – nie tylko na kierowanie budową. Konstruktor, czyli osoba mająca uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, może wykonywać też inne czynności. Jakie to są czynności? O tym przeczytasz w tekście omawiającym specjalności i zakres uprawnień budowlanych.

Zobacz poradniki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Redakcja:

Prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przedzieramy się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.