Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia

with 8 komentarzy

budowa domu bez pozwolenia a na zgłoszenieOd 28.06.2015 r. będziemy mogli budować niektóre domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

Jakie domy bez pozwolenia?

Na podstawie zgłoszenia będziesz mógł wybudować wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.
W praktyce oznacza to, że jeżeli projektowany dom ograniczy możliwość zagospodarowania (zabudowy) sąsiedniej działki to będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.

Kiedy jeszcze potrzebne pozwolenie?

Pozwolenie na budowę konieczne będzie także w przypadku inwestycji wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 lub wykonywanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego?

Do zgłoszenia musisz dołączyć:
1) 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Co powinien zawierać projekt budowlany?

O kompletność projektu powinien zadbać projektant. My napiszemy w skrócie co w takim projekcie powinno się znaleźć:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie sytuacyjno – wysokościowej do celów projektowych;
2) projekt architektoniczno – budowlany;
3) stosownie do potrzeb – w przypadku drogi krajowej lub wojewódzkiej, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą;
4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych;
5) informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Tzw. „projekt typowy” („projekt gotowy”), który możesz kupić w wielu miejscach nie jest projektem budowlanym nadającym się do złożenia w urzędzie, musi zostać wcześniej „zaadaptowany” do lokalnych warunków przez projektantów wszystkich branż.

Procedura

Zgłoszenia musisz dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 30 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia może, w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych możesz przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Organ wnosi sprzeciw, jeżeli m.in.:
1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub inne przepisy.
Przed przyjęciem zgłoszenia organ sprawdza kompletność projektu budowlanego oraz zgodność z obowiązującymi przepisami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ nakłada obowiązek ich uzupełnienia, w określonym terminie, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Nałożenie obowiązku uzupełnienia dokumentów przerywa bieg 30 21-dniowego terminu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli nie rozpoczniesz robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, a nadal będziesz chciał wybudować dom, musisz ponownie dokonać zgłoszenia.
Zamiast dokonać zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Istotne odstąpienie od projektu budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, będzie dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczącej całego zamierzenia budowlanego.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

8 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Jesteśmy właściwie już zdecydowani na zakup projektu, ale te zmiany prawne trochę nas martwią. Nie wiemy czego się spodziewać i czy wstrzymać decyzję o zakupie na czas po wprowadzeniu zmian w prawie, czy kupować teraz. Właśnie skończyłem czytać artykuł (usunięto link – przyp. red.) ale wciąż nie wiem co w praktyce oznacza zagadkowe "oddziaływanie obiektu" na teren.

  Przecież każdy dom oddziałuje na teren, bo może zasłaniać słońce sąsiadom, czy widok na piękny lasek. Na działce mamy dużo miejsca i z każdej strony planowanego domu będzie co najmniej 6 metrów (i więcej). Rury i kable będą doprowadzone z działki sąsiada więc ich wkopanie w ziemię będzie oddziaływać na jego teren. Czy to znaczy, że będziemy musieli mieć pozwolenie na budowę?

  • MGM
   |

   O obszarze oddziaływania obiektu mówimy wtedy, gdy obiekt ograniczy możliwość ZAGOSPODAROWANIA (w tym ZABUDOWY) sąsiednich terenów. Musi to być poparte odpowiednimi przepisami prawa. Zasłonięcie widoku na lasek nie powoduje takiego oddziaływania.
   Ułożenie instalacji też niekoniecznie musi zwiększać obszar oddziaływania obiektu.
   W Państwa przypadku może się okazać, że będzie możliwa budowa domu na podstawie zgłoszenia. Ale czy tak jest na pewno – odpowiedzi można udzielić jedynie po zapoznaniu się z dokumentacją. Przed zakupem "typowego projektu" warto udać się do architekta, który i tak będzie musiał "adaptować" taki projekt do warunków lokalnych.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy do projektu budynku mieszkalnego muszą być dołączone projekty branżowe (instalacji wewnętrznych) czy można złożyć projekt budowlany jedynie z architekturą i konstrukcją?

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Są jakieś ograniczenia w ilości postawionych domów bez pozwolenia np 25m2+15 m2 taras na działce 1000 m2

  • MGM
   |

   Witam.
   Ma Pan/Pani na myśli dom jednorodzinny? Na zgłoszenie można taki budować tylko, jeśli nie generuje obszaru oddziaływania, ale i tak potrzebny jest projekt budowlany sporządzony przez uprawnionych projektantów. Wielkość domu i działki nie mają znaczenia.
   Pozdrawiam.

  • Anonimowy
   |

   Chodzi mi konkretnie o taki domek (usunięto link) . A pytam bo w Państwa artykule http://www.oprawiebudowlanym.pl/search/label/budynek%20parterowy jest mowa o ograniczeniach ale nie wiem cy to akurat tego dotyczy.

  • MGM
   |

   Ten nasz artykuł dotyczy domków letniskowych budowanych na podstawie zgłoszenia. Z kolei powyższy tekst, ten pod którym piszemy te komentarze – domów jednorodzinnych całorocznych. Są to dwa różne rodzaje budynków, dla których stosuje się inne procedury. A tak na marginesie – w artykule, który Pan/Pani podlinkował piszą bzdury dotyczące tego, że takie domki można budować na terenach, na których obowiązuje zakaz budowy.
   Pozdrawiam.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.