Budowa instalacji wewnętrznych – znowu zmiany. Czy tym razem wszystko już będzie jasne?

with 30 komentarzy
budowa instalacji wewnętrznych

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zmieni się sporo, w tym zapis dotyczący budowy niektórych instalacji wewnętrznych.

 

O wewnętrznych instalacjach zrobiło się głośno, po ostatniej „dużej” nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 28.06.2015 r. Pisaliśmy na ten temat w tekstach:
Budowa wewnętrznych instalacji
Budowa instalacji wewnątrz budynku

 

Od czasu wejścia w życie wspomnianego przepisu (art. 29 ust. 1 pkt 27) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego dwukrotnie wydawał opinię na ten temat. W tej chwili na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie ma żadnej z wcześniej wydanych opinii, jest natomiast pismo informujące o stanowisku ministerstwa.

1.01.2017 r. wejdzie w życie (choć jeszcze nie jest podpisana przez prezydenta) ustawa z dnia 2 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Art. 5 wspomnianej ustawy dotyczy prawa budowlanego.

 

Budowa instalacji wewnętrznych w istniejącym budynku

Zgodnie z nowelizacją ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie będzie potrzebne do budowy instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, klimatyzacyjnych i telekomunikacyjnych wewnątrz użytkowanego budynku – art. 29 ust. 1 pkt 27 ustawy prawo budowlane.

Takie brzmienie przepisu jest w zasadzie jasne – budowa ww. instalacji w użytkowanych budynkach będzie zwolniona z pozwolenia na budowę i zgłoszenia.

 

Budowa instalacji wewnętrznych w nowym budynku

Jeśli instalacja będzie projektowana w nowym budynku, budowanym na pozwolenie na budowę, będzie podlegać tej samej procedurze. W projekcie trzeba będzie uwzględnić wszystkie instalacje, które w nowym budynku będą wymagać pozwolenia na budowę.

Pojawia się pytanie – co z instalacjami w budynkach budowanych na zgłoszenie?

Aktualnie – jeszcze do 31.12.2016 r., ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia nie wymaga budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku. Nie ma znaczenia to, czy budynek jest istniejący czy nowo projektowany (wbrew opinii ministerstwa, która nie znajduje potwierdzenia w przepisach). W związku z powyższym budynek budowany na zgłoszenie może być wyposażony w ww. instalacje. Natomiast w przypadku budowy instalacji gazowej zawsze jest potrzebne pozwolenie na budowę, ewentualnie zgłoszenie z projektem w przypadku domów jednorodzinnych – zgodnie z opinią GINB.

Czy po nowelizacji instalacje w projektowanych budynkach budowanych na zgłoszenie będą wymagać zgłoszenia (przez analogię do ww. opinii), czy jednak pozwolenia, bo nie ma ich w art. 29? Przy domach jednorodzinnych jest mniejszy problem, ponieważ w tym przypadku projekt budowlany sporządza osoba z uprawnieniami. Co z pozostałymi budynkami, np. letniskowymi, dla których projekt budowlany nie jest wymagany?

Instalacje – jako integralna część budynku, która bez niego istnieć nie będzie, powinny podlegać takiej samej procedurze, jak budowa budynku. W takim przypadku budowa instalacji gazowej, i każdej innej, w budynku budowanym na podstawie zgłoszenia, będzie możliwa na zgłoszenie. W dodatku w budynkach innych niż jednorodzinny – bez projektu budowlanego! Natomiast w budynku istniejącym, użytkowanym, instalację gazową będzie można wybudować jedynie na pozwolenie na budowę. Podejrzewam, że organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą jednomyślnie podchodzić do sprawy i pojawią się stwierdzenia, że na zgłoszenie można wybudować tylko „pusty” budynek, bez instalacji.

Na koniec taka mała dygresja

Zastanawiam się, czym – według ustawodawcy, różni się instalacja wewnętrzna w budynku nowo projektowanym od budynku użytkowanego? Często o wiele trudniej jest wykonać instalację w budynku istniejącym niż nowym. Procedura powinna być raczej uzależniona od wielkości i rodzaju budynku, a nie od tego czy jest użytkowany, czy nowo projektowany.

A Ty co myślisz na ten temat? Czy nowe brzmienie przepisu zlikwiduje wątpliwości interpretacyjne?

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

30 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Liczę że państwo opiszecie nadchodzące zmiany, a co do instalacji. Moje pytanie czy w postępowaniu naprawczym dot. istotnych zmian projekt zamienny powinien zawierać projekt instalacji, jeżeli w pierwotnej wersji takiego projektu nie było?

  • MGM
   |

   Przepisy dotyczące zawartości projektu są takie same jak w zwykłym postępowaniu o pozwolenie na budowę. Zawartość instalacji już od jakiegoś czasu jest kwestią sporną (o czym piszemy w tekście wyżej), więc to zależy, jakie stanowisko reprezentuje właściwy organ, ale też i projektant.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  POMIMO PRZEPISÓW ZAWARTYCH W USTAWIE PRAWO BUDOWLANE- URZĘDY WYMAGAJĄ PROJEKTÓW BRANŻOWYCH DO BUDYNKÓW MIESZKALNYCH JEDNORODZINNYCH. BRAK JEDNOZNACZNEGO STANOWISKA W TEJ SPRAWIE.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Mam pytanie co do tej nowej ustawy zmieniającej kilka ustaw w Art.5 (…)jest tam wsponiane ze Budowa zjazdów z dróg gminnych i powiatowych obecnie nie wymga już niczego ani zgłoszenia ani pnb a co z połączeniem działki inwestycyjnej z drogą gminną Ale wewnętrzna??

  • MGM
   |

   Uważam, że to samo – bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Co prawda nie wymieniona takich zjazdów w art. 29, więc teoretycznie powinny wymagać pozwolenia na budowę, ale to byłby absurd w świetle obecnych przepisów (zwolnienie z pozwolenia zjazdów z dróg publicznych). Niektórzy twierdzą, że połączenie drogi "nie publicznej" z działką nie jest nawet zjazdem. Reasumując – trzeba po wszelkie zezwolenia udać się do gminy.

 4. Gosia S
  | Odpowiedz

  Zapomnieli o instalacji wentylacji mechanicznej.

 5. Unknown
  | Odpowiedz

  Mnie zastanawia caly czas jedna rzecz: wszedzie jest mowa o INSTALACJI WENWATRZ BUDYNKU – a co z instalacja miedzy BUDYNKIEM a GRANICA MOJEJ DZIALKI ?? Starostwo upierda sie ze instalacja taka musi byc na pozwolenie na budowe co wiaze sie z duzo wyzszymi kosztami niz zgloszenie. Pomoze ktos wyjasnic?

  • Obserwator
   |

   Ten link nie jest już niestety aktywny.
   I ja mam też ten problem interpretacyjny. Bo PB stwierdza, że do budowy przyłączy można przystąpić według jednej z dwóch procendur: bez zgłoszenia lub ze zgłoszeniem. Jeśli bez zgłoszenia, konieczne jest sporządzenie planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jeśli ze zgłoszeniem wymagane jest dołączenie projektu zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonanym przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
   Która ścieżka jest lepsza?
   Pewnie szybciej bez odczekiwania na zgłoszenie, ale trzeba wziąć geodetę (choć nie jest jasno napisane kto ma sporządzić ten plan sytuacyjny, ale mapa ma być aktualna).
   Z drugiej strony przy zgłoszeniu trzeba brać projektanta, żeby wszystko rozpisywał. Ale czy i w tym wypadku nie będzie potrzebny geodeta do inwentaryzacji?

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Może artykuł „Budowa przyłączy – zgłoszenie czy bez zgłoszenia” pomoże Panu rozwiać wątpliwości.

 6. niechlujny
  | Odpowiedz

  Królu Złoty a podasz linka to artykułu w którym ten dokument został zawarty na stronie gunb.gov.pl ?? Chciałbym się na coś "konkretnego" powołac w STAROSTWIE

  • MGM
   |

   Do jakiego artykułu i który dokument?

 7. niechlujny
  | Odpowiedz

  Zasadniczo to klania sie u mnie czytanie ze zrozumieniem :) Wlasnie doczytalem ze nie musze juz nic zglaszac do Starostwa do zgodnie co tam jest napisane nie potrzebuje ani pozwolenia na budowe ani zgloszenia robot :) Wiec jesli dobrze rozumiem moge brac lopate i kopac row ???

 8. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Mam indywidualny projekt budowlany, ale nie zawiera on żadnych instalacji (wodnej, kanalizacji, elektryki, CO, rekuperacji) czy w związku z nowymi przepisami będę musiał wykonać projekty takich instalacji by uzyskać pozwolenie na budowę domu?

  • MGM
   |

   Jeśli wniosek jest składamy w 2017 r. – tak, gdyż budowa instalacji w nowych budynkach wymaga pozwolenia (ewentualnie zgłoszenia z projektem)

  • Anonimowy
   |

   Dzień dobry,
   Po pierwsze super strona! Bardzo rzeczowa i pomocna. Dziękuję bardzo. Mam pytanie jakie zapisy to zmieniają od 2017? Tzn jest to zmiana prawa budowlanego? Gdzie jest tam konkretnie taki zapis, który mówi, ze teraz trzeba dawać projekty instalacji? Orientuje się Pan? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • MGM
   |

   Dziękuję za miłe słowa :)
   Tak – jest to zmiana prawa budowlanego. Art. 28 mówi, że roboty budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. W art. 29 jest kilka wyjątków – wymieniono tam rodzaje robót i obiektów, które nie wymagają pozwolenia, z kolei w art. 30 wskazano, które z nich wymagają zgłoszenia. Wszystkie pozostałe roboty (niewymienione w art. 29 wymagają pozwolenia). Z art. 29 ust. 1 pkt. 27 i art. 30 wynika, że ani pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa instalacji w użytkowanych budynkach. Z powyższego z kolei wynika, że budowa instalacji w pozostałych budynkach (czyli nowych – projektowanych) wymaga pozwolenia na budowę, a co za tym idzie muszą się znaleźć w projekcie budowlanym budynku.

  • Anonimowy
   |

   Gratuluję analitycznego umysłu bo idzie się pogubić w tych paragrafach i jeszcze raz bardzo dziękuję! I te właśnie artykuły były zmienione od stycznia 2017?
   Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Od stycznia tego roku do art. 29 ust. 1 pkt. 2 dodano zapis "wewnątrz użytkowanego budynku". Od czerwca 2015 do grudnia 2016 tej frazy w tym przepisie nie było. A przed czerwcem 2015 r. w ogóle nie było tego przepisu (nie było instalacji wewnętrznych w artykule 29).

  • Anonimowy
   |

   Dzięki stokrotne!!! Jak miło spotkać kogoś kompetentnego :)

  • MGM
   |

   :)

 9. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam mam takie pytanie czy potrzebna mi jest adaptacja instalacji wewnętrznych (wod-kan, prąd, gaz) projektu typowego do PNB? Bo jak składałem wniosek do Starostwa to pani się pytała gdzie są pieczątki przy instalacjach. Mimo braku pieczątek i tak przyjęła niechętnie

 10. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Mam pytanie: czy jesli chce podzielic swoj lokal na dwa (wspolnota mieszkaniowa)a nie mam w jednym pomieszczeniu instalacji wod-kan to czy musze miec zgode wspolnoty na wykonanie tej instalacji (stary budynek)? zaznaczam, ze musze miec zgode na podzial – nie zmieniaja sie udzialy ale czy na "instalacje"?

 11. Anonimowy
  | Odpowiedz

  i drugie pytanie: czy do podzialu mieszkania potrzebny jest szkic podzialu czy profesjonalny projekt?
  Prosze o pilna odpowiedz i z gory dziekuje:)

 12. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dziękuję za tak pomocną stronę Może ktoś zna odpowiedź a co jeśli mam współwłasność z sąsiadem, który nie pozwala mi poprowadzić wod-kanu na strych, który jest powierzchnią mieszkalną ale w wyniku podziału moja część została pozbawiona przyłączy. Ja mam 51% udziałów on 41% Teraz mogę to niby zrobić bez zgłoszenia (plany mam).

 13. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Co z instalacjami na sprężone powietrze np. w garażach i warsztatach? czy wymagają pozwolenia czy tez zgłoszenia?

 14. Anonimowy
  | Odpowiedz

  co z instalacjami pneumatycznymi w garażu Potrzebne pozwolenie lub zgłoszenie

 15. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam potrzebuje szybkiej pomocy!!! złożyłam papiery o odbiór domu, w projekcie mam wentylację grawitacyjną, a w rzeczywistości mechaniczną, architekt naniósł zmiany w projekcie, dołączyłam projekt wentylacji mechanicznej, a oni wymagają projektu zastępczego!!! Jak mam z tego wybrnąc???

 16. Paweł
  | Odpowiedz

  mam rury gazowe do łazienki i kuchni, przy czym w kuchni nie ma już kuchenki gzowej a elektryczna. Jakie formalności muszę wypełnić, by wyciąć rurę prowadzącą do kuchni, oczywiście przez profesjonalnego gazownika? Czy tutaj muszę składać pozwolenie na budowę? Wydaje się nieco na wyrost, choć rozumiem troskę o to by śmiertelnego zagrożenia nie bagatelizować. Natomiast nie wyobrażam sobie by ktoś mi zabronił wykonać wycięcia, a wytnie ten sam fachowiec co ma wyciąć? Ma to sens zgłaszać? Brakuje mi przepisu, który precyzowałby zakres prac przy instalacjach gazowych oddając nieco wolnej ręki fachowcom z uprawnieniami, choćby dla tak prostych zmian, jak wycięcie rury…

 17. Wojtek
  | Odpowiedz

  Witam,

  mam problem, choć nie wiem czy to problem.
  Zostało mi tylko odebranie domu. Na mapie inwentaryzacyjnej wykonanej przez geodetę mam naniesioną instalację wodną do przyłącza ze stanem faktycznym, a w projekcie jest inaczej. Różnica polega na tym, że w projekcie mam mniej więcej kształt L (dom, linia prosta, zakręt 90 stopni, linia do przyłącza), a w rzeczywistości jest inaczej (dom, linia prosta, załamanie 45 stopni do przyłącza). Geodeta napisał, że Obiekt budowlany zgodny z projektem zagospodarowania działki. Jak to ominąć, aby nie robić nikomu pod górę?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.