Co to są: remont, budowa, przebudowa i inne roboty budowlane – definicje i przykłady

with 14 komentarzy
budowa, przebudowa, remont - definicje

Jakie roboty nazywamy przebudową, a jakie budową? Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z bieżącą konserwacją? Co to jest rozbudowa, nadbudowa i odbudowa?

W dzisiejszym tekście znajdziesz definicje poszczególnych rodzajów robót i konkretne przykłady. Definicje niektórych pojęć, np. budowy, remontu, przebudowy, znajdują się w ustawie, ale czasem budzą sporo wątpliwości. Z kolei definicji rozbudowy, nadbudowy, odbudowy czy bieżącej konserwacji nie ma w przepisach. W ich przypadku wątpliwości pomaga rozwiać orzecznictwo sądowe.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu oraz materiały dostępne tylko dla subskrybentów newslettera?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

Co to jest budowa

Budowa to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego – art. 3 pkt 6 prawa budowlanego.

Z budową mamy do czynienia nie tylko w sytuacji, gdy powstaje nowy obiekt budowlany. Budową jest także rozbudowa i nadbudowa istniejącego obiektu. Gdy rozbudowujemy lub nadbudowujemy obiekt budowlany, stosujemy procedury takie jak dla budowy.

Czym jest rozbudowa i nadbudowa

Nie ma legalnej definicji rozbudowy i nadbudowy. Możemy zatem posiłkować się definicją słownikową i orzecznictwem sądowym.
Zgodnie ze sjp.pwn.pl rozbudowa to „powiększenie budowli lub obszaru już zabudowanego”.

Orzecznictwo pojęcia rozbudowy i nadbudowy definiuje w następujący sposób:

„Przez rozbudowę należy bowiem rozumieć zmianę charakterystycznych parametrów istniejącego obiektu budowlanego, jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość” – wyrok NSA II OSK 2484/14.

Nadbudowa to rodzaj budowy, w wyniku którego powstaje nowa część istniejącego już obiektu budowlanego. W wyniku przeprowadzenia nadbudowy pewnego obiektu budowlanego zwiększa się jego wysokość i powierzchnia użytkowa” – wyrok WSA w Poznaniu II SA/Po 528/12.

Kiedy następuje odbudowa obiektu

Definicji odbudowy również nie znajdziemy w przepisach.
Zgodnie ze sjp.pwn.pl odbudowa to „odrestaurowanie lub wzniesienie na nowo tego, co zostało zniszczone”.

„Natomiast przez »odbudowę« rozumie się odtworzenie istniejącego wcześniej i zniszczonego obiektu budowlanego, w tym samym miejscu i z zachowaniem pierwotnej wielkości, kształtu i układu funkcjonalnego” – wyrok WSA w Kielcach II SA/Ke 970/13.

Co to jest przebudowa

Przebudowa to „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego” – art. 3 pkt 7a prawa budowlanego.

Z przebudową budynku mamy zatem do czynienia, gdy zmieniają się jego parametry użytkowe lub techniczne, ale nie zmienia się: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, liczba kondygnacji.

A co to są te parametry użytkowe i techniczne? Tu temat jest bardziej złożony, bo definicji tych pojęć nie ma w przepisach, dlatego trzeba przyjrzeć się orzecznictwu. Znajdziesz je w poradniku  „Obiekty i roboty budowlane. Definicje, orzecznictwo, przykłady”.

Przykłady

Przebudową jest:

– montaż okna połaciowego, wykonanie okna lub drzwi, wymiana okna lub drzwi ze zmianą wielkości otworu, zamurowanie okna lub drzwi – zmieniają się parametry użytkowe budynku;
– wymiana: konstrukcji dachu, stropów, schodów wewnętrznych – jest to ingerencja w konstrukcję i zmiana parametrów technicznych obiektu.

Przebudową nie jest:

– podniesienie ścianki kolankowej, budowa lukarny w połaci dachu – zmienia się kubatura budynku.
– wymiana samego pokrycia dachu – jest to remont.

Czym jest remont

Remont to „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym” – art. 3 pkt 8 prawa budowlanego.

Co to jest bieżąca konserwacja

Definicji bieżącej konserwacji nie znajdziemy w przepisach. Musimy zatem posiłkować się orzecznictwem.

„Warunkiem uznania prac za remont, jest odtwarzanie stanu pierwotnego, poprzez wymianę określonych elementów, częstokroć przy użyciu bardziej nowatorskich materiałów. Tym remont odróżnia się od bieżącej konserwacji, która polega wyłącznie na dokonywaniu zabiegów mających na celu zachowanie danej konstrukcji w należytym stanie” – wyrok WSA w Bydgoszczy II SA/Bd 478/16.

Sprawdź poradnik „Obiekty i roboty budowlane. Definicje, orzecznictwo, przykłady”.

Znajdziesz w nim must have dbającego o swoje interesy projektanta i urzędnika:

  • uczulisz się na sytuacje, które choć na pierwszy rzut oka nieistotne, decydują o kwalifikacji zamierzenia budowlanego – źle nazwane roboty lub obiekt to niewłaściwe procedury i dokumenty, a potem bolesne konsekwencje;
  • dowiesz się m.in. dlaczego ten sam obiekt może być zarówno budynkiem, jak i budowlą albo tymczasowym obiektem budowlanym, i bezbłędnie zaklasyfikujesz swój przypadek;
  • znajdziesz w nim wyjaśnienie wielu pojęć z gatunku wątpliwych, ale decydujących o interpretacji przepisów.
definicje obiektów i robót budowlanych
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

14 Odpowiedzi

  1. Anonimowy
    |

    – podniesienie ścianki kolankowej, budowa lukarny w połaci dachu – zmienia się kubatura budynku więc nie jest to przebudowa a nadbudowa / rozbudowa. Wpis zawiera błąd.

    • MGM
      |

      Oczywiście. Miało być w następnym punkcie: "Przebudową nie jest". Dziękuję za czujność :)

  2. Michał
    |

    Witam, znów przydatny artykuł (!). I takie pytanie może delikatnie odbiegające od tematu. A kto może wykonać inwentaryzację budowlaną np. pod wydzielenie lokalu? Pozdrawiam

  3. Anonimowy
    |

    Dobre pytanie :) Rzeczoznawca ? Zarządca nieruchomości ? Pośrednik Nieruchomości ? Kosztorysant ?

    • Anonimowy
      |

      Projektant? Asystent projektanta?

  4. Anonimowy
    |

    Osoba posiadająca uprawnienia budowlane, architektoniczne lub konstrukcyjno-budowlane

  5. Anonimowy
    |

    zmieniłam pokrycie dachu na zgłoszenie lecz wstawilam okna samowolnie co mam teraz zrobić gdzie mam zglosić zmiany

  6. Anonimowy
    |

    Witam podczas remontu dachu wymienilam świetliki w dachu oraz wstawiłam 4okna dachowe pomiędzy, krokwiami.czy popełniłam wykroczenie?czytam i czytam i się przestraszyłam co teraz zrobić by było dobrze.pozdrawiam i dziękuję za informacje

  7. Anonimowy
    |

    czy wykucie otworu na drzwi w ścianie nośnej wymaga zgłoszenia

  8. Magda Olchawska
    |

    Konkretne pytanie – jak należy zakwalifikować wykonanie izolacji fundamentów 80-letniego budynku? Remont to nie jest, ponieważ pierwotnie takiej izolacji nie było. Co zatem? Przebudowa?
    Z góry dziękuję za pomoc.

  9. OLGA
    |

    WSZYSTKO JEST DOŚĆ JASNE W PRZYPADKU KUBATURÓWKI, A LINIOWE? MUSZĘ WYCIĄĆ ODCINEK 20m KANALIZACJI, NA TYM ODCINKU MAM STUDNIĘ 1500, ROZBIERAM TEN ODCINEK, DAJĘ NOWA RURĘ, A W MIEJSCE STUDNI 1500 DAJĘ 1000: REMONT CZY ROZBIÓRKA I ODBUDOWA? ODCINEK KANAŁU STANOWI PRZECIEŻ CZĘŚĆ CAŁEGO OBIEKTU

  10. BC
    |

    zmiana lokalizacji ścian działowych – wyrok WSA w Krakowie II SA/Kr 1239/11: „Wyburzenie ściany działowej, niebędącej elementem konstrukcyjnym budynku nie wpływa, ani na zmianę parametrów użytkowych, ani technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Po wyburzeniu ściany działowej żadne parametry techniczne, czy użytkowe obiektu jakim jest budynek nie powinny ulec zmianie. ”

    kuriozalny wyrok/interpretacja i wygląda na to, że sąd nie miał pojęcia ani o prawie budowlanym, ani o czym orzeka – zmiana lokalizacji ścianki działowej wpływa np. na wielkość pomieszczenia, czyli na wymaganą normową powierzchnię okien, czyli zmienia parametry użytkowe pomieszczenia i budynku.
    W wyniku wyburzenia ścianek może się też zmienić liczba pomieszczeń, co zdecydowanie zmienia parametry użytkowe lokalu, czy wreszcie – mogą się zmienić warunki ewakuacji z budynku/pomieszczenia – znów zmiana parametrów, tym razem technicznych

    Ergo – ręce opadają.

  11. Ewa
    |

    Zmieniając dachówkę chxe przedłużyć dach na części niezadaszonego tarasu to bedzie rozbudowa czy budowa?

  12. Maciek
    |

    … wymiana źródła ciepła z pieca węglowego na kocioł gazowy – to remont czy budowa?
    Czy wymagany powinien być kierownik budowy czy jednak osoba posiadająca uprawnienia energetyczne (dozorowe i eksploatacyjne) w zakresie remontów?