Blaszak – kiedy wybudujesz go bez formalności, a kiedy potrzebne Ci będzie pozwolenie lub zgłoszenie

budowa blaszaka

Na temat budowy i montażu blaszaków krąży wiele mitów. Według najpopularniejszego z nich blaszak możesz postawić w dowolnym miejscu i bez urzędowych formalności, jeśli nie ma fundamentów i wylewki. Nic bardziej mylnego. Dlaczego?

Wspomnieliśmy o tym w tekście 10 mitów na temat formalności budowlanych, w które być może wierzysz. Jeśli blaszak nie ma fundamentów, to jeszcze gorzej, ponieważ nie jest budynkiem w rozumieniu przepisów, tylko tymczasowym obiektem budowlanym, który jeśli ma stać w danym miejscu na stałe, potrzebuje pozwolenia na budowę.

Rodzaj formalności zależy też od tego, jaką funkcję ma pełnić blaszak. Inaczej jest traktowany blaszak będący garażem (zazwyczaj wystarczy zgłoszenie), a inaczej taki, który pełni funkcję warsztatu samochodowego (wymagane jest pozwolenie na budowę).

 

Blaszak jako tymczasowy obiekt budowlany – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Jeśli blaszak nie jest trwale związany z gruntem, jest tymczasowym obiektem budowlanym. Możesz go wybudować na zgłoszenie, jeśli ma zostać rozebrany lub przeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni. Jeśli ma stać w jednym miejscu dłużej niż 180 dni, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Budowa tymczasowego obiektu budowlanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie. Znajdziesz tam też dokładną definicję tymczasowego obiektu budowlanego oraz wyjaśnienie, kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem, a kiedy nie.

 

Blaszak jako garaż lub budynek gospodarczy – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Na zgłoszenie możesz wybudować blaszak, który pełni funkcję garażu lub budynku gospodarczego i:

 • jest wolno stojący i parterowy (wymaganie to dotyczy budynków gospodarczych),
 • ma powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m²,
 • łączna liczba takich obiektów (wlicza się do nich jeszcze wymienione w tym samym przepisie wiaty oraz przydomowe ganki i oranżerie) nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki (na działce o powierzchni mniejszej niż 500 m² na zgłoszenie możesz wybudować 1 taki obiekt).

Jeśli wszystkie ww. warunki są spełnione, blaszak możesz wybudować na zgłoszenie. Jeśli nie spełnisz choćby jednego z powyższych wymogów, potrzebne Ci będzie pozwolenie na budowę.

Jak przygotować takie zgłoszenie? Szczegółowe instrukcje znajdziesz w tekście „Budowa garażu – zgłoszenie”, a przykładowe rysunki tutaj: przykład zgłoszenia garażu blaszaka, przykład zgłoszenia budynku gospodarczego.

 

Blaszak jako tymczasowy obiekt na potrzeby budowy lub budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej – bez formalności

Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia możesz wybudować:

W tym drugim przypadku trzeba spełnić jeszcze kilka warunków. Budynek musi:

Brak formalności nie oznacza, że możesz taki budynek postawić w dowolnym miejscu i może on wyglądać, jak chcesz. Musisz spełnić wymagania innych przepisów (m.in. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Zajrzyj do podlinkowanego tekstu, a dowiesz się więcej.

 

Blaszak jako inny rodzaj budynku, np. warsztat samochodowy, myjnia

Jeśli blaszak ma pełnić inną funkcję, np. warsztatu samochodowego, myjni, magazynu – potrzebujesz pozwolenie na budowę.

 

Myślisz, że może przydać się Twoim znajomym? Udostępnisz? Dzięki!

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Odnośnie stawiania go jako "tymczasowy", to na ile maksymalnie można go postawić? Można postawić tymczasowy obiekt budowlany na 50 lat? Przy jakiej długości stania przestaje być tymczasowym?

  • Magda /MGM/
   |

   W tekście jest link do artykułu, w którym znajdzie Pan/Pani definicję tymczasowego obiektu budowlanego. Może stać i 50 lat, ale wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

 2. Planuję postawić garaż pod myjnie parową. Czy będzie potrzebne mi pozwolenie na budowę jeśli na początku garaż postawiony byłby jako tymczasowy nie dłużej niż 180 dni i byłby nie związany na stałe z gruntem

 3. Grzegorz
  | Odpowiedz

  A na jakiej podstawie piszecie Państwo, że na postawienie blaszaka o powierzchni 35m2 wystarczy zgłoszenie? Wszędzie, gdzie wejdę na stronę, choćby producentów, podają 25m2.

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Na podstawie aktualnego prawa budowlanego. Przepisy, które zwiększyły powierzchnię z 25 do 35 m2 obowiązują już od ponad 3 lat.

 4. Janusz
  | Odpowiedz

  Witam postawiłem w 2015 bez pozwolenia blaszak z płyt pianowych powlekanych blacha o wymiarach 8 x 10 na płycie betonowej. Na działce bez miejscowego planu zagospodarowania. Działka ma 56 ar na której mam zamiar budować dom mam wz i składam o pozwolenie na budowę domu. W jaki sposób mogę zalegalizować ten budynek i ewentualnie jakie kary mi grożą za wykonanie takiej samowoli

 5. Przemysław
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Działka 10 arów, chciałbym postawić duży garaż blaszany 8×7 m na wylewce betonowej. Jaka powinna być właściwa ścieżka postawienie go zgodnie z obowiązującym prawem? Jakie dokumenty będą potrzebne? jaki jest orientacyjny czas oraz przybliżone koszty tych formalności?
  Czy dla takiego garażu minimalna odległość od płotu sąsiadów to nadal 3m? o czym jeszcze należy pamiętać?
  Dziękuje i pozdrawiam

 6. Michał
  | Odpowiedz

  Witam. A ile blaszaków można postawić “na zgłoszenie” na działce o pow. 7 arów? (Skoro na 5 arach można 2?)

Prześlij komentarz