Blaszak – kiedy wybudujesz go bez formalności, a kiedy potrzebne Ci będzie pozwolenie lub zgłoszenie

with 12 komentarzy
budowa blaszaka

Na temat budowy i montażu blaszaków krąży wiele mitów. Według najpopularniejszego z nich blaszak możesz postawić w dowolnym miejscu i bez urzędowych formalności, jeśli nie ma fundamentów i wylewki. Nic bardziej mylnego. Dlaczego?

Wspomnieliśmy o tym w tekście 10 mitów na temat formalności budowlanych, w które być może wierzysz. Jeśli blaszak nie ma fundamentów, to jeszcze gorzej, ponieważ nie jest budynkiem w rozumieniu przepisów, tylko tymczasowym obiektem budowlanym, który jeśli ma stać w danym miejscu na stałe, potrzebuje pozwolenia na budowę.

Rodzaj formalności zależy też od tego, jaką funkcję ma pełnić blaszak. Inaczej jest traktowany blaszak będący garażem (zazwyczaj wystarczy zgłoszenie), a inaczej taki, który pełni funkcję warsztatu samochodowego (wymagane jest pozwolenie na budowę).

Blaszak jako tymczasowy obiekt budowlany – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Jeśli blaszak nie jest trwale związany z gruntem, jest tymczasowym obiektem budowlanym. Możesz go wybudować na zgłoszenie, jeśli ma zostać rozebrany lub przeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni. Jeśli ma stać w jednym miejscu dłużej niż 180 dni, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Budowa tymczasowego obiektu budowlanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie. Znajdziesz tam też dokładną definicję tymczasowego obiektu budowlanego oraz wyjaśnienie, kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem, a kiedy nie.

Blaszak jako garaż lub budynek gospodarczy – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Na zgłoszenie możesz wybudować blaszak, który pełni funkcję garażu lub budynku gospodarczego i:

 • jest wolno stojący i parterowy (wymaganie to dotyczy budynków gospodarczych),
 • ma powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m²,
 • łączna liczba takich obiektów (wlicza się do nich jeszcze wymienione w tym samym przepisie wiaty oraz przydomowe ganki i oranżerie) nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki (na działce o powierzchni mniejszej niż 500 m² na zgłoszenie możesz wybudować 1 taki obiekt).

Jeśli wszystkie ww. warunki są spełnione, blaszak możesz wybudować na zgłoszenie. Jeśli nie spełnisz choćby jednego z powyższych wymogów, potrzebne Ci będzie pozwolenie na budowę.

Jak przygotować takie zgłoszenie? Szczegółowe instrukcje znajdziesz w tekście „Budowa garażu – zgłoszenie”, a przykładowe rysunki tutaj: przykład zgłoszenia garażu blaszaka, przykład zgłoszenia budynku gospodarczego.

Blaszak jako tymczasowy obiekt na potrzeby budowy lub budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej – bez formalności

Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia możesz wybudować:

W tym drugim przypadku trzeba spełnić jeszcze kilka warunków. Budynek musi:

Brak formalności nie oznacza, że możesz taki budynek postawić w dowolnym miejscu i może on wyglądać, jak chcesz. Musisz spełnić wymagania innych przepisów (m.in. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Zajrzyj do podlinkowanego tekstu, a dowiesz się więcej.

Blaszak jako inny rodzaj budynku, np. warsztat samochodowy, myjnia

Jeśli blaszak ma pełnić inną funkcję, np. warsztatu samochodowego, myjni, magazynu – potrzebujesz pozwolenie na budowę.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

12 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Odnośnie stawiania go jako "tymczasowy", to na ile maksymalnie można go postawić? Można postawić tymczasowy obiekt budowlany na 50 lat? Przy jakiej długości stania przestaje być tymczasowym?

  • Magda /MGM/
   |

   W tekście jest link do artykułu, w którym znajdzie Pan/Pani definicję tymczasowego obiektu budowlanego. Może stać i 50 lat, ale wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

 2. Sylwia Wasiolek
  | Odpowiedz

  Planuję postawić garaż pod myjnie parową. Czy będzie potrzebne mi pozwolenie na budowę jeśli na początku garaż postawiony byłby jako tymczasowy nie dłużej niż 180 dni i byłby nie związany na stałe z gruntem

 3. Grzegorz
  | Odpowiedz

  A na jakiej podstawie piszecie Państwo, że na postawienie blaszaka o powierzchni 35m2 wystarczy zgłoszenie? Wszędzie, gdzie wejdę na stronę, choćby producentów, podają 25m2.

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Na podstawie aktualnego prawa budowlanego. Przepisy, które zwiększyły powierzchnię z 25 do 35 m2 obowiązują już od ponad 3 lat.

 4. Janusz
  | Odpowiedz

  Witam postawiłem w 2015 bez pozwolenia blaszak z płyt pianowych powlekanych blacha o wymiarach 8 x 10 na płycie betonowej. Na działce bez miejscowego planu zagospodarowania. Działka ma 56 ar na której mam zamiar budować dom mam wz i składam o pozwolenie na budowę domu. W jaki sposób mogę zalegalizować ten budynek i ewentualnie jakie kary mi grożą za wykonanie takiej samowoli

 5. Przemysław
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Działka 10 arów, chciałbym postawić duży garaż blaszany 8×7 m na wylewce betonowej. Jaka powinna być właściwa ścieżka postawienie go zgodnie z obowiązującym prawem? Jakie dokumenty będą potrzebne? jaki jest orientacyjny czas oraz przybliżone koszty tych formalności?
  Czy dla takiego garażu minimalna odległość od płotu sąsiadów to nadal 3m? o czym jeszcze należy pamiętać?
  Dziękuje i pozdrawiam

 6. Michał
  | Odpowiedz

  Witam. A ile blaszaków można postawić „na zgłoszenie” na działce o pow. 7 arów? (Skoro na 5 arach można 2?)

 7. Przemysław
  | Odpowiedz

  Dzień dobry chciałbym uzyskać odpowiedź . W urzędach nie mogę dojść do jednoznacznej odpowiedzi. Mianowicie planuje zakup działki na której chciałbym postawić garaże blaszane na wynajem, dla działki jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie dzialki:zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna . Czy ja mogę na takiej działce zrealizować swój cel?

 8. Marek
  | Odpowiedz

  Witam jaka jest odleglosc postawienia blaszaka na zgloszene od granicy dzialki sasiada jezeli granicą mojej dzialki jest budynek stojacy u sasiada

 9. .
  | Odpowiedz

  Mieszkam w mieszkaniu Komunalnym mam auto które nie mam gdzie garażować ..Czy mogę postawić garaż blaszak na wylewce ..Czy potrzebne jest pozwolenie …Pozdrawiam ….Mery…

 10. Buba2275
  | Odpowiedz

  Witam mam garaż murowany 34m2 w granicy działki który grozi zawaleniem obecnie czekam na pozwolenie na rozbiórkę. W miejsce jego chcę postawić blaszaka 28m2. Jakie formalności będą potrzebne?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.