OCIEPLENIE BUDYNKU – wszystko co powinieneś wiedzieć

with 16 komentarzy

ocieplenie budynkuKiedyś poruszaliśmy już temat ocieplenia budynków, ale niedawna nowelizacja prawa budowlanego wprowadziła w tej kwestii istotne zmiany, dlatego też przedstawiamy temat powtórnie.

 

Docieplenie budynku to roboty budowlane, które, zgodnie z prawem budowlanym, podlegają trzem różnym procedurom. Zastosowanie odpowiedniej z nich zależne jest od wysokości budynku.

 

I tak docieplenie budynku o wysokości:

1) do 12 m – nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia;

2) powyżej 12 m, ale nie wyższych niż 25 m – nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak wymaga dokonania zgłoszenia;

3) powyżej 25 m – wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

 

A jeśli zastanawiasz się, czy możesz ocieplić budynek o powierzchni 35 m² wybudowany na zgłoszenie i znajdujący się 3 m od granicy działki, odpowiedź znajdziesz w podlinkowanym tekście.

 


W poradniku „Jak budować i remontować bez pozwolenia” znajdziesz aktualne informacje o zgłoszeniu. Poradnik zawiera przykłady zgłoszeń, wzory pism oraz kompletne informacje o robotach wykonywanych bez pozwolenia na budowę. Dowiesz się z niego:

 • jakie roboty nie wymagają pozwolenia,
 • jak dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem,
 • jakie formalności przeprowadzić po dokonaniu zgłoszenia,
 • jak kwalifikować obiekty i roboty budowlane,
 • jak sytuować na działce obiekty budowane na zgłoszenie.

Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, Panu
  Czy w dociepleniu budynku mieści się też docieplenie dachu np. wełną mineralną, czy to innego rodzaju roboty?
  pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam,
   wydaje się, że ocieplenie dachu mieści się w pojęciu docieplenia budynku. W przepisie bowiem nie wskazano "docieplenie ścian budynku", tylko właśnie "docieplenie budynku". Aczkolwiek różnie to bywa z interpretacją przepisów, dlatego jeśli chodzi o wykonywanie prac bez zgłoszenia i bez pozwolenia można zwrócić się z pytaniem do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (to on jest organem właściwym w sprawach ewentualnej samowoli budowlanej). Natomiast jeśli chodzi o budynek powyżej 12 m to myślę, że można śmiało dokonać takiego zgłoszenia.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dziękuję bardzo za odpowiedź
  pozdrawiam
  Paweł

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam, jak rozwiązać sytuację, gdy mur jest w granicy działki z sąsiadem i chcialbym go ocieplić, samo dogadanie z sasiadem jest wystarczające, a co gdy sie nie zgodzi na takie prace?

  • Magda /MGM/
   |

   Powinien mieć Pan zgodę sąsiada, a jeśli się nie zgodzi to warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym.

 4. Michał
  | Odpowiedz

  Dziękuje Pani Magdo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Budynek jest posadowiony 4m od granicy działki. Docieplenie 20 cm styro zmniejszy tę odległość o ok. 20 cm. Czy przepisy regulują tę kwestię – szczególnie, jeśli wykona się docieplenie bez zgłoszenia?

  • Magda /MGM/
   |

   Proszę zajrzeć do tekstów:
   Budowa bez pozwolenia i bez zgłoszenia, a wymagania stawiane przez przepisy
   Kiedy mają zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 6. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  A jak sie te przepisy mają w sytuacji, kiedy budynek jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków? Czy jest potrzebna konsultacja z konserwatorem zabytków, kiedy się chce ocieplić budynek do 12m wysokości? Przepisy mówia tylko o obiekcie, który jest wpisany do Rejestru Zabytków.

  • Magda /MGM/
   |

   Prawo budowlane nic nie mówi na ten temat, a nie znam na tyle ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Trzeba byłoby sprawdzić, czy w planie miejscowym są jakieś zapisy na ten temat, ewentualnie spytać w gminie albo w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków.

  • Anonimowy
   |

   Witam Pani Magdo,
   Budynek jest domem mieszkalnym, wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Pomijając już sam fakt istnienia tejże "ewidencji" i skandaliczny wręcz sposób jej prowadzenia, w tym proces wpisywania do niej budynków, nikt nie jest w stanie udzielić mi konkretnej odpowiedzi. Z przepisów prawa budowlanego, z Art. 29 ust. 4 pkt. 1 wynika że:

   4. Roboty budowlane, o których mowa w ust. 1 i 2 (w tym ocieplenie), wykonywane:

   1) przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają pozwolenia na budowę

   Jak wiadomo Rejestr Zabytków nie jest tożsamy z Ewidencją. Są to dwa różne dokumenty. Art 7 ustawy o ochronie zabytków np nie wymienia wpisu budynku do Gminnej Ewidencji Zabytków jako jego formy ochrony. Wymienia natomiast wpis do Rejestru, co jest oczywiste.
   Próby wykreślenia budynku z GEZ stają w martwym punkcie, bo konserwator obrał stanowisko "nie bo nie". Pytając o powód, dostaję zawsze tą samą odpowiedź: paragraf 22 ustawy o ochronie zabytków. A ten paragraf jedynie ustala kto (gmina, wójt) i w jakim celu prowadzi ewidencję (jako "dodatek" do rejestru). Wg konserwatora wpis do GEZ jest wystarczający aby uznać moj budynek za zabytek, bez przeprowadzenia odpowiednich badań. Ewidencja jest kpiną, bo z łatwością mogę w mojej gminie wykazać kilkanaście budynków które są ewidentnie starsze, a które nie zostały na ową ewidencję wpisane. Mogę także wykazać budynki, które zostały ocieplone, a na pewno konserwator nie zainterweniował. Jeżeli zaś chodzi o sam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dla miejscowości gdzie jest mój budynek, to nie jest on tam wyszczególniony – są natomiast inne budynki i kapliczka.

  • Magda /MGM/
   |

   Art. 29 ust. 4 prawa budowlanego w takim przypadku na pewno nie ma zastosowania.
   Proszę jeszcze sprawdzić, czy w części opisowej planu miejscowego są jakieś informacje na temat prowadzenia robót przy obiektach wpisanych w gminnej ewidencji zabytków.
   Konserwator powołuje się na ten paragraf pewnie dlatego, że z wnioskiem o skreślenie budynku z ewidencji zabytków powinien Pan zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ponieważ to ten organ prowadzi gminną ewidencję zabytków. O ile się nie mylę to skreślenie następuje w drodze uchwały podejmowanej przez radę gminy.

 7. Marek
  | Odpowiedz

  Skoro nie da rady ocieplić budynku to konserwator lub burmistrz powinni dać dopłatę do ogrzewania

 8. Kinga
  | Odpowiedz

  Czy jak jest wspólnota mieszkaniowa można ocieplenie sobie mieszkanie bez jej zgody. W bloku na drugim piętrze

 9. jakub
  | Odpowiedz

  Dobry wieczór,
  czy jeśli budynek obory mający mniej niż 12m, który chciałbym docieplić stoi na działce oznaczonej jako Ls to nie mogę tego uczynić ponieważ docieplenie jest przebudową, a więc budową a budować na terenach oznaczonych jako Ls nie można?

 10. anna
  | Odpowiedz

  Czy jak jest dwóch współwłaścicieli domu ,to jak będę chciała ocieplić dom ,to trzeba mieć pozwolenie drugiego współwłaściciela .

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ